Strona archiwalna. Zapraszamy do aktualnego serwisu > link

Pismo uczelni na nowy rok akademicki

W wakacje Uniwersytet Warszawski nie zwalniał tempa. Upamiętniliśmy bohaterskie walki żołnierzy „Krybara” na uniwersyteckim muralu. Poznaliśmy wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017–2021. Powitaliśmy nowego członka Sojuszu 4EU+. W jesiennym wydaniu pisma „UW” prezentujemy m.in. najnowsze wydarzenia z życia Uniwersytetu, projekty badawcze, rozmowy na ważne tematy i uczelniane wątki w rubrykach felietonowych. Życzymy przyjemnej lektury i pomyślności w nowym roku akademickim.

Podczas tegorocznej uroczystości upamiętniającej Bohaterów Powstania Warszawskiego na UW odsłonięto mural nawiązujący do walk z 1944 roku. W najnowszym piśmie uczelni można przeczytać m.in. o etapach jego tworzenia i koncepcji autora projektu – Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego („Mural Krybara”, s. 14).

Publikujemy ponadto dwa wywiady: z dr. hab. Hieronimem Gralą z Wydziału „Artes Liberales” UW („Pytania o Rosję”, s. 4) oraz prof. Markiem Giergicznym z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW („Rekreacja w dziczy”, s. 18).

Piszemy też o wynikach ewaluacji działalności naukowej za lata 2017–2021 („Wspólny wynik”, s. 2), Uniwersytecie Genewskim, który w sierpniu dołączył do Sojuszu 4EU+ („Plus Genewa”, s. 16) czy budowie siódmego akademika UW („Nowocześnie i przytulnie”, s. 28).

W sekcji badawczej można przeczytać m.in. o zastosowaniach fizyki kwantowej w medycynie („Kwanty i medycyna”, s. 20) i odkrywaniu kultury Jaćwingów w Puszczy Augustowskiej („Domknięty półksiężyc”, s. 22).

Mrówki, język polski i medycyna

Pośród 52 stron pisma są również teksty o historii medycyny na UW („Pierwsza siedziba”, s. 46; „O wizerunkach pierwszego rektora-lekarza”, s. 50), a także nowe wątki w stałych rubrykach felietonowych. Dr Marcin Trepczyński tłumaczy, w jaki sposób definicja istnienia George’a Berkeleya działa w świecie naukowców („Istnieć, czyli być postrzeganym”, s. 42), Maria Cywińska opisuje zmagania z zamówieniami publicznymi („Wszyscy jesteśmy winni”, s. 43), Jacek Sztolcman podpowiada naukowcom, jak mówić, by ich słuchano („Liczą się treść, forma i czas”, s. 44), a prof. Katarzyna Kłosińska ocenia, czy język polski rzeczywiście należy do najtrudniejszych („Piąty pod względem trudności?”, s. 44).

W numerze publikujemy też artykuły przedstawicieli Ogrodu Botanicznego UW. Igor Siedlecki wyjaśnia, dlaczego mrówki nie mają problemu z epidemiami („Jak mrówki radzą sobie z epidemią?”, s. 39), a Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska poleca przepis na wzmacniające batony („Jesienny energetyk”, s. 41). W numerze wyjątkowo nie pojawił się felieton dr. hab. Roberta Gawkowskiego, co autor obiecał wynagrodzić Czytelnikom w kolejnym numerze.

Pismo uczelni w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe jest dostępne w Pałacu Kazimierzowskim oraz w Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 28 września 2022

Data ostatniej modyfikacji: 28 września 2022