Strona archiwalna. Zapraszamy do aktualnego serwisu > link

Wakacyjne pismo uczelni

Medycyna na UW, kolejny etap inwestycji przy Dobrej 55, nowy model migracji uchodźczych, odnowienie wyróżnienia HR Excellence – te i wiele więcej tematów związanych z najnowszymi wydarzeniami oraz projektami naukowymi na Uniwersytecie Warszawskim można znaleźć w letnim numerze pisma uczelni „UW”. Zapraszamy do lektury, życząc udanych wakacji.

Po ponad 70 latach Uniwersytet Warszawski znów będzie kształcić przyszłych lekarzy. W tym wydaniu piszemy o powołaniu Wydziału Medycznego na UW („Powrót do tradycji”, s. 2), przypominając również historię medycyny na uczelni.

Jest też artykuł o największej inwestycji programu wieloletniego. W maju otwarto drugą część budynku naukowo-dydaktycznego przy ul. Dobrej 55, w którym swoją siedzibę mają m.in. neofilolodzy i lingwiści. W artykule „Językowe zagłębie” (s. 34) można przeczytać o tym, w jaki sposób dzięki tej inwestycji rozwiną się badania i kształcenie. Budynek został uhonorowany Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w dwóch kategoriach: architektura użyteczności publicznej oraz za rozwiązania zapewniające dostępność 2021.

Ekologia i przeciwdziałanie zmianie klimatu to jeden z najbardziej priorytetowych obszarów działalności uczelni. Najnowszym proekologicznym projektem jest Platforma Zielonego Dialogu, o której piszemy w tekście „Gra w zielone” (s. 16). Działania proklimatyczne, ale też równościowe czy dotyczące rozwoju współpracy badawczej, oferty kształcenia oraz popularyzacji nauki przyczyniły się do poprawy pozycji UW w światowych i krajowych zestawieniach szkół wyższych. O rankingach, ważnych wydarzeniach i wyróżnieniach członków społeczności UW piszemy w „Kalejdoskopie” (s. 7).

52 strony pisma

W tym wydaniu znajdą Państwo również teksty o tematyce ukraińskiej: relacje ludzi, którzy uciekli przed wojną i znaleźli zatrudnienie na UW („Naukowa przystań”, s. 4) oraz opis nowego modelu migracji uchodźczej przedstawiony przez dr Martę Jaroszewicz i Mateusza Krępę z Ośrodka Badań nad Migracjami UW („Mobilność za cenę niepewności”, s. 6).

Wśród innych materiałów: wywiad z prof. Samborem Gruczą, prorektorem UW ds. współpracy i spraw pracowniczych o działaniach związanych z „HR Excellence in Research” („Wizytówka zaufania”, s. 22), przedsiębiorcze uniwersyteckie perełki („Daleko od naśladownictwa”, s. 32) oraz jubileusz Wydziału Orientalistycznego („90 lat odkrywania Orientu”, s. 38).

W stałych rubrykach felietonowych Jacek Sztolcman pisze o przedsiębiorczości jako sztuce upadania (s. 48), dr Marcin Trepczyński zastanawia się nad tym, czy bez konieczności nie należy przyjmować wielości (s. 46), Maria Cywińska przedstawia kulturę feedbacku (s. 47), a dr hab. Robert Gawkowski przybliża historię uniwersyteckiego Archiwum (s. 50). W „Szczypcie zieleni” (s. 44–45) dr inż. Monika Joanna Latkowska zachęca do zielonej terapii, a Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska – do wypróbowania letniej sałatki.

Pismo uczelni w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe będzie dostępne w połowie lipca w Pałacu Kazimierzowskim oraz w Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Data publikacji: 11 lipca 2022

Data ostatniej modyfikacji: 12 lipca 2022