Strona archiwalna. Zapraszamy do aktualnego serwisu > link

Wykład on-line Prof. Marka Orlika „Tryumf wiedzy i intuicji, czyli o ewolucji systemów klasyfikacji pierwiastków chemicznych” 24.05.2021

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na wykład on-line:

„Tryumf wiedzy i intuicji, czyli o ewolucji systemów klasyfikacji pierwiastków chemicznych”.

Wykład wygłosi prof. dr. hab. Marek Orlik z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Data: 24.05.2021 r.
Godzina: 9:00-10.30 (po wykładzie czas na pytania/dyskusje)
Platforma: ZOOM

Aby dołączyć do wykładu, wystarczy kliknąć w poniższy link we wskazanej dacie i godzinie, stosując się do wyświetlanych instrukcji.

Link do wykładu: https://us02web.zoom.us/j/84765398506?pwd=VUlJVXM0N1Y0RlB3QUxNeENOT2wvdz09

Meeting ID: 847 6539 8506 Passcode: 933555

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

O czym będzie wykład:

„Układ okresowy pierwiastków chemicznych jest czymś więcej niż tylko katalogiem wszystkich znanych pierwiastków we wszechświecie. Stanowi on w istocie okno na wszechświat, pomagające ujrzeć go w pełnym wymiarze i zrozumieć sposób jego funkcjonowania.”

Polski Komitet ds. UNESCO

Niełatwo jest ująć jednym zdaniem doniosłość tak wielkiego odkrycia naukowego, jakim stało się sformułowanie prawa okresowości, lecz przytoczone wyżej sformułowanie, na poły naukowe, na poły może nieco poetyckie, w sposób godny podziwu pokazuje, iż układ okresowy pierwiastków jest jedną z tych kluczowych konstrukcji intelektualnych, które powinny być znane oraz w miarę wiedzy i możliwości zrozumiane tak przez przyrodników, jak i humanistów. Nie jest więc zaskakujące, że chociaż minął już rok 2019, ogłoszony przez UNESCO Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków dla uczczenia 150-lecia opublikowania pierwszej jego wersji, to nadal pojawiają się artykuły i prezentacje nawiązujące do tego wydarzenia. Prawo okresowości zasługuje bowiem na to, aby o genialnej idei Dymitra Mendelejewa i Lothara Meyera oraz ich poprzedników i następców opowiadać wciąż na nowo, zarówno przypominając historyczne koncepcje, jak i uwzględniając najnowsze odkrycia naukowe, które pozwalają dziś znacznie lepiej niż zaledwie 30-40 lat temu zrozumieć właściwości pierwiastków, a zatem także ich miejsce w różnych systemach klasyfikacyjnych. Celem wykładu, adresowanego do szerokiego kręgu chemików różnych specjalności, jest zatem swoista podróż w czasie, znaczona kolejnymi odkryciami i etapami konstrukcji różnych systemów klasyfikacji pierwiastków – od starożytności po ostatnie dekady, naznaczone otrzymaniem nowych pierwiastków. Szczególne miejsce w tej podróży zajmą efekty relatywistyczne, których odkrycie w latach 80-tych ubiegłego wieku zrewolucjonizowało spojrzenie na właściwości pierwiastków i ich związków, choć niestety nie zrewolucjonizowało (jeszcze) treści podręczników.

 

Źródło: www.cnbch.uw.edu.pl


Data publikacji: 14 maja 2021

Data ostatniej modyfikacji: 24 maja 2021