Konkurs AstraZeneca Pharma Poland „Case study for students” dla studentów UW – na zwycięzców czekają staże!
25 maja 2021

W ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a AstraZeneca Pharma Poland studenci i studentki UW mają możliwość wzięcia udziału w konkursie na rozwiązanie dedykowanego problemu wskazanego przez przedstawicieli AstraZeneca Pharma Poland. Zasady konkursu dostępne są pod linkiem: Rules of CASE STUDY for Students

Opisy problemów do rozwiązania – Case study
Regulamin konkursu

Zwycięzcy konkursu zakwalifikowani zostaną do udziału w płatnym programie stażowym AstraZeneca Pharma Poland, w którym o jedno miejsce stażowe co roku ubiega się przeszło 20 osób. W ramach stażu przewidziane są dodatkowe aktywności, zwiększające atrakcyjność stażysty na rynku pracy, tj. m.in. treningi w obrębie kompetencji miękkich, specjalistyczne treningi z zagadnień merytorycznych oraz szkolenia niezbędne do pracy w danym dziale. Program stażowy daje możliwość realizacji realnych i ambitnych zadań pod nadzorem opiekuna praktyk. Rzetelna ocena pracy i otrzymanie informacji zwrotnej jest bardzo pomocne podczas kolejnych rozmów rekrutacyjnych.

Najważniejsze daty konkursu:

• otwarcie konkursu – 24.05.2021 r.
  • przesłanie zgłoszeń i propozycji rozwiązania zagadnienia (etap I) – 31.05.2021 r.
  • wyłonienie finalistów konkursu zakwalifikowanych do etapu II – 8.06.2021 r.
  • publiczna prezentacja finalistów oraz wyłonienie zwycięzców konkursu – 17.06.2021 r.

Aktualne informacje o konkursie oraz podobnych działaniach znajdują się na stronie: http://npn.ckc.uw.edu.pl.

Publikacja w Nature Reviews Chemistry 2021

Teoria funkcjonału gęstości elektronowej (DFT) jest jednym z najbardziej popularnych i intensywnie rozwijanych podejść chemii kwantowej. Publikacja prof. Katarzyny Pernal i dra Michała Hapki pt. „Density Functional Theory. In pursuit of universality” omawia postęp w konstrukcji uniwersalnych przybliżeń funkcjonału gęstości elektronowej, które w ciągu ostatnich piętnastu lat poszerzyły zakres zastosowań DFT do symulacji rzeczywistych układów.

K. Pernal, M. Hapka, Density Functional Theory. In pursuit of universality, Nat. Rev. Chem. 2021, https://doi.org/10.1038/s41570-021-00297-y.

Publikacja grupy Prof. Krzysztofa Woźniaka w IUCrJ 2021

Fig. 1. Badany kompleks Au(I).

Badania prowadzone przez polsko-niemiecki zespół badawczy kierowany przez prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka, w skład którego wchodzili naukowcy z naszego Wydziału (Sylwia Pawlędzio, Maura Malińska, Magdalena Woińska oraz Krzysztof Woźniak) oraz Uniwersytetu w Bernie, Szwajcaria (Lorraine A. Malaspina, Florian Kleemiss and Simon Grabowsky) i firmy Rigaku (Jakub Wojciechowski), zaowocowały przeprowadzeniem szeregu udokładnień struktury organicznego kompleksu złota (I) (Fig. 1), w tym relatywistycznych udokładnień badanej struktury metodą atomów Hirshfelda (HAR), udokładnień nieralatywistycznych HAR, udokładnień HAR z uwzględnieniem i bez uwzględnienia korelacji elektronowej oraz anharmonicznego ruchu atomu złota. Wszystkie te udokładnienia pozwalają oszacować wpływ tak subtelnych efektów jak efekty relatywistyczne, korelacja elektronowa czy anharmoniczność na rozkład gęstości elektronowej w tym związku, parametry geometryczne struktury czy też ruchy termiczne atomów. W badanym kompleksie atom Au tworzy wiązania Au–P oraz Au–C. W przypadku obu wiązań, gęstość elektronowa w punktach krytycznych tych wiązań wzrasta, gdy uwzględniane są efekty relatywistyczne, i maleje gdy uwzględniona jest korelacja elektronowa (Fig. 2). Oba efekty są porównywalnej wielkości. Jeszcze lepszą miarą efektów są zmiany laplasjanu gęstości elektronowej. Jak wynika z naszych obliczeń korelacja elektronowa wpływa na cały rozkład gęstości elektronowej atomu złota, natomiast skutki efektów relatywistycznych oraz anharmonicznego zachowania atomów koncentrują się głównie w obszarze gęstości elektronowej rdzenia atomu ciężkiego.

Projekt ten był współfinansowany przez NCN PRELUDIUM grant No. UMO-2018/31/N/ST4/02141. Pomiary synchrotronowe wykonane były na stacji BL02B1 w Spring-8 (Japonia) w ramach projektu: 2019A1069.

Sylwia Pawlędzio, Maura Malinska, Magdalena Woińska, Jakub Wojciechowski, Lorraine Andrade Malaspina, Florian Kleemiss, Simon Grabowsky* i Krzysztof Woźniak*, Relativistic Hirshfeld atom refinement of an organo-gold(I) compound, IUCrJ, 8 (2021), https://doi.org/10.1107/S2052252521004541

Poniżej wizualizacja uzyskanych wyników:

Fig. 2. Mapy różnicowe (a) statycznej gęstości elektronowej (kontury ±0.01 e A−3), (b) laplasjanu  gęstości elektronowej (kontury: wartość startowa: ±0.1, inkrement 2) i (c) 2D i 3D dynamicznej gęstości elektronowej w płaszczyźnie zawierającej atomy: P–Au–C eksponujące efekty relatywistyczne (REL), efekty korelacji elektronowej (ECORR) oraz anharmoniczności (ANH) dla wysokorozdzielczych danych rentgenowskich uzyskanych w Spring-8. Wartości dodatnie i ujemne różnic oznaczone, odpowiednio, kolorem niebieskim i czerwonym.