Międzynarodowa Szkoła Letnia Euromaster Measurement Science in Chemistry (MSC)
27 maja 2021

Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do udziału w Międzynarodowej SzkoLe Letniej Euromaster Measurement Science in Chemistry (MSC), która będzie realizowana w formie zdalnej w ciągu 15 dni szkoleniowych (100 h dydaktycznych) w terminach: 28.06.2021-02.07.2021; 05.07.2021-09.07.2021 oraz 12.07.2021-16.07.2021.

Szkoła letnia „MSC International Euromaster Summer School on Analytical Science, Metrology and Accreditation” to narzędzie do poszerzenia wiedzy z zakresu jakości pomiarów chemicznych i łatwiejszego startu absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego na rynku pracy.

Szkoła Letnia MSC jest uzupełnieniem wiedzy z zakresu metrologii chemicznej, jakości badań chemicznych oraz akredytacji. Szkoła jest skierowana do studentów UW II i III roku studiów I stopnia oraz studentów studiów II stopnia na kierunku chemia bądź innym, pokrewnym, którzy podejmują świadomie wyzwanie, jakim jest funkcjonowanie w zespole wielokulturowym oraz rozumieją potrzebę rozwijania swoich kompetencji w zakresie jakości pomiarów chemicznych, metod analitycznych, metrologii i akredytacji.

Kandydat zgłasza chęć uczestnictwa w Szkole Letniej, przesyłając na adres: msc.summerschool@cnbc.uw.edu.pl zgłoszenie rekrutacyjne zawierające następujące dane: imię, nazwisko, kierunek i rok studiów oraz informacje potwierdzające spełnienie wymagań rekrutacyjnych.

Od Kandydatów wymaga się:

• zaliczenia przedmiotów w ramach programu studiów z zakresu chemii analitycznej, metrologii i akredytacji (za każdy zaliczony przedmiot: 5 pkt, max. 20 pkt);
  • znajomości języka angielskiego – przy ocenie brane są pod uwagę certyfikaty językowe wydane przez jednostki Uniwersytetu Warszawskiego, certyfikaty wydane przez inne instytucje lub inne formy poświadczeń (poświadczenie znajomości języka obcego: 10 pkt, max. 10 pkt).

Rejestracja do Szkoły Letniej zostanie przeprowadzona w następujących terminach:

I tura 26.05.2021-09.06.2021 – wyniki rekrutacji 10.06.2021 r.;

II tura 16.06.2021-23.06.2021 – wyniki rekrutacji 24.06.2021 r.

O przyjęciu do Szkoły Letniej decyduje kolejność zgłoszeń.

O wynikach konkursu kandydaci zostaną powiadomieni indywidualnie za pośrednictwem poczty e-mail do 10.06.2021 r. (I tura rekrutacji) lub do 24.06.2021 r. (II tura rekrutacji).

Do pobrania:

Regulamin Szkoły Letniej

Program Szkoły Letniej

Plan zajęć Szkoły Letniej

Źródło: www.cnbch.uw.edu.pl

UW w szanghajskim rankingu dziedzin naukowych 2021

Matematyka i fizyka prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim zajęły wysokie pozycje w tegorocznym szanghajskim rankingu dziedzin naukowych, plasując się na miejscach – 76-100 na 500 notowanych jednostek. W Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects 2021 uwzględniono również 9 pozostałych dyscyplin reprezentowanych przez UW.

Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) publikowany jest od 2009 roku. W najnowszym zestawieniu znalazło się 11 dyscyplin naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Uczelnia zyskała najwyższe miejsce – 76-100 (wśród 500 notowanych jednostek) w kategoriach „Physics” i „Mathematics”. W pierwszej z nich twórcy zestawienia uwzględniali osiągnięcia w zakresie m.in. akustyki, optyki, fizyki stosowanej czy astronomii i astrofizyki.

W tegorocznej edycji rankingu szanghajskiego GRAS 2021 ujęto również następujące dyscypliny prowadzone na UW:

• ekologia − 201-300,
  • nauka o atmosferze − 301-400,
  • biotechnologia − 301-400,
  • nauki polityczne − 301-400,
  • psychologia − 301-400,
  • nanonauka i nanotechnologia − 301-400,
  • ekonomia − 401-500,
  • chemia − 401-500,
  • nauka o materiałach i inżynieria − 401-500.

Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects to międzynarodowe zestawienie uczelni ocenianych pod względem 54 dyscyplin naukowych. Znajdują się wśród nich nauki przyrodnicze, społeczne, medyczne, inżynieria oraz nauki o życiu.

W tym roku najwyższe pozycje w poszczególnych dziedzinach zajęły uniwersytety amerykańskie, m.in. Harvard University, Massachusetts Institute of Technology czy University of Colorado at Boulder. W dziedzinie inżynierii, w tym inżynierii mechanicznej, inżynierii telekomunikacyjnej oraz nauki o energii i inżynierii ─ najwyżej uplasowały się chińskie uczelnie, m.in.: Xi`an Jiaotong University, Xidian University oraz Tsinghua University.

Podczas tworzenia rankingu branych jest pod uwagę kilka czynników. Wpływ na pozycję danej uczelni ma m.in.: liczba pracowników, którzy otrzymali istotną nagrodę w określonej dziedzinie, współpraca międzynarodowa oraz liczba referatów wygłoszonych na prestiżowych konferencjach naukowych.

Pełna lista rankingowa GRAS dostępna jest na stronie internetowej shanghairanking.com.

Źródło: www.uw.edu.pl

Oferta pracy dla doktorantów w projekcie OPUS NCN

Kierownik Projektu – dr hab. Sebastian Kmiecik, Kierownik Laboratorium Biologii Obliczeniowej w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Wydział Chemii, Uniwersytet Warszawski poszukuje kandydatów do pracy w ramach projektu badawczego: „Rozwój narzędzi do racjonalnego projektowania leków peptydowych” finansowanego przez program OPUS Narodowego Centrum Nauki na stanowisko doktorant (2 pozycje). Termin przesyłania dokumentów upływa 20 czerwca 2021 roku. Więcej informacji >> pdf

Project Manager – dr hab. Sebastian Kmiecik, Head of Laboratory of Computational Biology at Biological and Chemical Research Centre, Faculty of Chemistry, University of Warsaw is looking for candidates to work on the scientific project: „Development of tools for the rational design of peptide therapeutics” financed by the National Science Centre OPUS program for PhD student (2 positions). Deadline for applications: 20 June 2021. For more info see >> eng