Strona archiwalna. Zapraszamy do aktualnego serwisu > link

24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

KLIMAT I MY

Jednym z najważniejszych wyzwań ludzkości jest minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego.

Od 200 lat naukowcy badają mechanizmy zmian klimatu. W tym czasie zebrano przygniatające dowody świadczące o tym, że spowodowana działalnością człowieka emisja gazów cieplarnianych jest najważniejszą przyczyną obecnie obserwowanego kryzysu. Od lat 50. XX wieku wybitni naukowcy zwracali uwagę na zagrożenia związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych. Pierwszy raport na ten temat został sporządzony w 1965 roku i przedstawiony prezydentowi USA Lyndonowi B. Johnsonowi. Od tamtej pory opublikowano setki raportów, opartych na tysiącach publikacji naukowych, w tym szczegółowe analizy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu pracującego na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie tylko pokazują one stan wiedzy o klimacie, ale dowodzą konieczności natychmiastowego przeciwdziałania dalszym jego zmianom i adaptacji do zmieniających się warunków życia na naszej planecie.

Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany. Nie chcemy straszyć i wywoływać przygnębienia. Pokażemy, że nauka i technika mogą nam pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu.

 

WEEKEND LIVE: 8–9 MAJA

Jak zrobić Piknik Naukowy, kiedy nie można rozstawić namiotów i zaprosić do wspólnego eksperymentowania? Mamy na to sposób. Zachęcamy Was do organizowania własnych, kameralnych, rodzinnych pikników. Wyjdźcie z domów 8 i 9 maja, rozłóżcie koc, spójrzcie na otaczającą Was przyrodę i bądźcie gotowi na eksperymenty. Koniecznie zabierzcie nas ze sobą – w swoich smartfonach, laptopach, tabletach. Będziemy czekać online z inspiracjami, pomysłami na doświadczenia do natychmiastowego wykonania i ciekawymi krótkimi filmami, przygotowanymi przez ponad stu autorów.

 

 

Przekonacie się, jak niewiele trzeba, by zorganizować ciekawą naukową zabawę i zobaczyć coś, czego nie widzieliście, choć zawsze było na wyciągnięcie ręki.

Spotkania online 8 i 9 maja są podzielone na 3 bloki prowadzone na żywo:

11.00–12.30 – to propozycje dla najmłodszych. Podpowiemy, jak obserwować przyrodę, zaczynając tuż za progiem. Pokażemy proste eksperymenty i niezwykłe organizmy, które żyją obok nas. Zajrzymy do ZOO, lasu, misiowego szpitala i pod wodę. Nauczymy się robić budki dla owadów, pojemniki na deszczówkę, kosmetyki.

14.30–16.00 – w tym bloku znajdą się najciekawsze eksperymenty. Niektóre z nich wykonacie w domu. Inne wymagają specjalistycznego sprzętu, ale są warte zobaczenia. Obejrzycie także propozycje filmowe zagranicznych gości pikniku, materiały związane ze zdrowiem i doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców. Nie zabraknie tematów związanych ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami.

18.00–19.30 – wieczór dla starszych piknikowiczów. To czas na spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończy pokaz nieba, prowadzony na żywo z planetarium Kopernika, a niedzielne – pokaz naukowy o klimacie.

Program

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/459217775391273

Wydział Chemii UW, jak co roku, bierze udział w tym wydarzeniu!

Piknik podzielony jest na strefy tematyczne: strefa przyszłości, strefa zdrowia, strefa kultowych eksperymentów, strefa rodzinna, strefa „zrób to sam”, strefa cywilizacji, strefa gości zagranicznych, strefa organizatorów.

Wydział Chemii UW jest w strefie KULTOWYCH EKSPERYMENTÓW i prezentuje następujące pokazy w postaci filmów:

 

 

Źródło: www.pikniknaukowy.pl


Data publikacji: 07 maja 2021

Data ostatniej modyfikacji: 16 maja 2021