Rzewnicka-Niedbała Ewelina

Plakat

Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej
Pracownia Chromatografii i Analityki Środowiska

Ekstrakcja do fazy stałej podstawą stabilizacji specjacji arsenu po pobraniu

Ewelina Rzewnicka-Niedbała

Promotor: prof. dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga
Opiekunowie: dr Ewa Biaduń, mgr Alicja Drwal

Arsen jest pierwiastkiem wykazującym toksyczne właściwości już w stosunkowo niewielkich dawkach. Jego obecność w wodach, które są przeznaczone do celów spożywczych wymusza monitoring zawartości jego form specjacyjnych. Określenie ilościowe zawartości poszczególnych form arsenu w próbkach wody to analiza specjacyjna. W przypadku arsenu do zmian specjacji pierwiastka może dojść już w momencie pobierania próbek bądź ich transportu do laboratorium. Zastosowanie ekstrakcji do fazy stałej w miejscu pobrania próbki niesie ze sobą szereg korzyści. Rozdzielenie form specjacyjnych arsenu już na miejscu pobrania minimalizuje ryzyko wystąpienia niekontrolowanej zmiany specjacji arsenu w próbkach. Skuteczność tego rozdzielenia jest zależna od potencjalnych interferentów, którymi mogą być np. jony metali obecne w próbce i wpływające na zakres selektywności omawianej metody analizy [1].

Prezentowane wyniki to kontynuacja badań dotyczących wykorzystania APDC jako czynnika wiążącego selektywnie As(III). Podczas realizacji niniejszej pracy magisterskiej zbadano wpływ długości czasu „nasycenia” kolumienki SGX C18 roztworem APDC na odzysk As. Wyznaczono czas jaki może upłynąć od nasycenia kolumienki do przeprowadzenia badania. Opracowano sposób przechowywania kolumienki. Zbadano również wpływ zaprzestania odparowywania etanolu do sucha (eluent) na odzysk arsenianów w ostatnim etapie. Sprawdzono także wpływ jonów fosforanowych(V) i siarczanowych(VI) na skuteczność rozdzielenia arsenianów(III) i arsenianów(V). Był to bardzo ważny fragment badań, gdyż aniony fosforanowe(V) oraz siarczanowe(VI) są obecne w wodach w dużej ilości w wyniku stosowania ich w nawozach w rolnictwie. Zawartości analitu we wszystkich roztworach zmierzono wykorzystując technikę ICP MS.

Literatura:
[1] Komorowicz I., Barałkiewicz D., Arsenic and its speciation in water Samples by high performance liquid chromatography inductively coupled plasma mass spectrometry-Last decade, Talanta, 2011, 84, 247-261.