Fic Kamila
Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej
Pracownia Chromatografii i Analityki Środowiskowej
Oznaczanie wybranych izoflawonów w suplementach diety
Kamila Fic
Promotor: dr hab. Magdalena Biesaga
Izoflawony należą do rodziny związków polifenolowych i są to związki o działaniu estrogennym (fitoestrogeny). Dzięki tej właściwości suplementy diety zawierające izoflawony są stosowane jako terapia dla kobiet przeciwko negatywnym skutkom menopauzy. Izoflawony stanowią wtórne metabolity roślin, występują w dużych ilościach w roślinach należących do rodziny bobowatych np. w soi, w ciecierzycy, soczewicy, fasoli czy czerwonej koniczynie.
Celem pracy było opracowanie metody ekstrakcji oraz chromatograficznego oznaczania czterech najpowszechniej występujących izoflawonów: daidzeiny, glicyteiny, genisteiny i biochaniny A w wybranych suplementach diety.
W pracy porównano wpływ składu eleuntu (pH, stężenia metanolu i acetonitrylu) na retencję analitów. Sprawdzono również wpływ rodzaju fazy stacjonarnej C-8 oraz C-18 na czasy retencji badanych związków. Na podstawie przeprowadzonych badań najbardziej optymalne rozdzielenie związków uzyskano przy użyciu kolumny Luna C18(2) o wymiarach 100 x 2.0 mm, 3µm oraz elucji gradientowej w układzie LC-MS/MS. Eluentem była mieszanina acetonitrylu i wody.
Kolejnym etapem była optymalizacja ekstrakcji izoflawonów z materiału roślinnego na przykładzie suszonej koniczyny oraz ekstraktu nasion z soi. Zostały zoptymalizowane takie parametry jak skład ekstrahenta, czas oraz temperatura prowadzenia ekstrakcji
Opracowana metoda zostanie wykorzystana do oznaczania izoflawonów w wybranych suplementach diety dostępnych na polskim rynku.