Strona archiwalna. Zapraszamy do aktualnego serwisu > link

Dr Maria Górna stypendystką Programu L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki

W imieniu całego Jury Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, a także jego Partnerów: Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Polskiej Akademii Nauk oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, miło jest nam przekazać wiadomość, że Pani dr Maria Górna otrzymała stypendium habilitacyjne w jubileuszowej, 20. edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki za badania naukowe na temat: „Badania funkcji i struktury białek na potrzeby ulepszonej terapii i diagnostyki chorób zakaźnych i autoimmunologicznych”.

Przyznając tę nagrodę, doceniono i uhonorowano dotychczasowe osiągnięcia i pracę badawczą dr Marii Górnej. Będzie także wspierany dalszy rozwój Jej kariery naukowej.

Dr Maria Górna z Wydziału Chemii UW oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW prowadzi badania, dotyczące białek biorących udział w odpowiedzi przeciwwirusowej i mediacji stanów zapalnych. Poznawanie funkcji i struktury białek pozwoli lepiej zdiagnozować i w konsekwencji zwalczyć choroby zakaźne, autoimmunoloigczne i nowotoworowe. Dzięki poznaniu mechanizmu ich działania możliwe jest także zrozumienie tego, w jaki sposób organizm broni się przed wirusami RNA, których przedstawicielem jest SARS-CoV-2.

– Znalezienie się w tak znakomitym gronie laureatek stypendium L’Oreal – UNESCO jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Cieszę się z docenienia znaczenia naszych badań i odkryć, ale także cenię ten program za poprawę widoczności wkładu kobiet w rozwój nauki i technologii – podkreśla dr Maria Górna.

Zdjęcie, źródło: L’Oréal Polska.

Dr Maria Górna ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, łącząc biotechnologię i chemię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych. W 2010 roku uzyskała doktorat na Uniwersytecie w Cambridge. W latach 2010-2015 odbywała staż podoktorski w Centrum Medycyny Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk w Wiedniu. Od 2015 roku pracuje na Wydziale Chemii oraz kieruje Grupą Biologii Strukturalnej w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, gdzie rozwinęła swoje badania dzięki wsparciu grantów EMBO, NCN, NBCR i FNP, a także stypendiów MSCA H2020 oraz Fulbright STEM Impact Award. Jej zainteresowania naukowe dotyczą wykorzystywania struktur trójwymiarowych do wyjaśniania funkcji białek.

 

 

 

 

 

 


Data publikacji: 14 kwietnia 2021

Data ostatniej modyfikacji: 23 kwietnia 2021