Kształcenie w roku akademickim 2021/2022 na UW
17 kwietnia 2021

Komunikat władz rektorskich dotyczący trybu kształcenia w roku akademickim 2021/2022 na Uniwersytecie Warszawskim.

Po konsultacjach z kierownikami jednostek dydaktycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz uwzględniając głos studentów i doktorantów, władze rektorskie podjęły decyzję o rozpoczęciu przygotowań do prowadzenia kształcenia stacjonarnego w roku akademickim 2021/2022. Ponadto rekomendowane będą spotkania stacjonarne o charakterze integrującym dla nowo przyjętych studentów na terenie Uniwersytetu jeszcze we wrześniu. Realizacja powziętego planu będzie jednak uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących za kilka miesięcy przepisów prawa, w szczególności uregulowań związanych ze zwalczaniem epidemii oraz kształtujących system szkolnictwa wyższego, których wypracowanie Uniwersytet gotowy jest wspierać.

Przedstawiciele poszczególnych jednostek wskazali, że niektóre efekty uczenia się są trudne do osiągnięcia w trybie zdalnym, dla innych procesów kształcenia – zwłaszcza relacji mistrz-uczeń czy procesu egzaminowania – tryb zdalny nie jest największym sprzymierzeńcem. Władze rektorskie nie tracą także z pola widzenia trudności psychologicznych, jakie rodzi tryb zdalny. W tym trybie trudno jest realizować życie akademickie, tak niezbędne dla realizacji istoty Uniwersytetu, jak też rozwijania samorządności studenckiej i doktoranckiej czy aktywności ruchu naukowego. Wyniki przeprowadzonych na Uniwersytecie ankiet potwierdziły zasadniczą wolę powrotu społeczności akademickiej do kształcenia w murach uczelni.

Warte zachowania są wypracowane i sprawdzone innowacje dydaktyczne, jakie przyniosło ze sobą kształcenie w trybie zdalnym. Władze rektorskie świadome tych osiągnięć ostatniego roku będą dążyły do ich wykorzystania i rozwijania. Jednym z powszechnie aprobowanych wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego rozwiązań są wykłady prowadzone w trybie zdalnym z jednoczesnym nagraniem obrazu i dźwięku, który umożliwi studentom mającym w tym czasie zajęcia asynchroniczne zapoznanie się z takim wykładem.

W konsekwencji, wsłuchując się w wewnętrzny głos uczelni, władze rektorskie zdecydowały, że kształcenie w przyszłym roku akademickim na Uniwersytecie Warszawskim z zasady będzie stacjonarne, chyba że konieczne okaże się wprowadzenie wyjątków wynikających z uzasadnionych potrzeb i możliwości poszczególnych jednostek dydaktycznych.

Źródło: www.uw.edu.pl

Konkurs na stanowisko adiunkta w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (1)

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego ogłasza konkurs na stanowisko adiunkta w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” to program MEiN, który umożliwia Uniwersytetowi Warszawskiemu podniesienie poziomu jakości działalności naukowej, jakości kształcenia oraz w konsekwencji międzynarodowej rozpoznawalności uczelni. Termin nadsyłania zgłoszeń: 19.05.2021 r. Więcej informacji >> pdf

The Rector of the University of Warsaw has opened a call for applicants for the position of Adjunct, as part of the “Excellence Initiative – Research University” programme. The “Excellence Initiative – Research University” is a programme of the Ministry of Education and Science, which enables the University of Warsaw to raise the level of quality of scientific activity, quality of education and, consequently, the international recognition of the University. Closing date for applications: 19.05.2021. More information >> eng