Podsumowanie grantów obliczeniowych ICM UW

206 mln rdzenio-godzin obliczeń, 475 aktywnych użytkowników, 282 projekty – to efekty grantów obliczeniowych Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW realizowanych w 2020 roku. Sprawozdania z grantów, wykłady specjalne oraz podsumowanie obliczeń były tematem 21. Sesji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy. Nagrania wystąpień dostępne są na kanale YouTube ICM.

Zasoby ICM są otwarte dla całego środowiska naukowego w Polsce, a dostęp na potrzeby niekomercyjnych badań naukowych i dydaktyki jest nieodpłatny. Użytkownikiem może zostać każdy pracownik i doktorant (przy akceptacji opiekuna naukowego) polskiej uczelni lub jednostki naukowej. Dostęp do zasobów ICM odbywa się na podstawie tzw. grantów obliczeniowych. Rodzaj grantu zależy od ilości zadeklarowanych rdzenio-godzin (CPUh) i superkomputera (Okeanos, Topola, Rysy), na którym mają być realizowane obliczenia

Udostępnianie infrastruktury ICM

W 2020 roku ICM udostępnił środowisku naukowemu w Polsce 206 mln rdzenio-godzin mocy obliczeniowej. Współczesne komputery posiadają procesory złożone z wielu jednostek przetwarzających. Pozwala to na równoległe obliczenia. Taka jednostka nazywa się rdzeniem procesora. Rdzenio-godzina oznacza godzinę obciążenia pojedynczej jednostki przetwarzającej.
Głównymi beneficjentami grantów były grupy badawcze z: Uniwersytetu Warszawskiego (63 551 716 rdzenio-godzin obliczeń), Politechniki Warszawskiej (17 293 962 rdzenio-godzin) oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (12 563 830 rdzenio-godzin). Łącznie, w ciągu trzech ostatnich lat, ICM udostępnił polskim badaczom 616,6 mln rdzenio-godzin.

Granty obliczeniowe ICM 2020

W ubiegłym roku z obliczeń na systemach ICM skorzystało aktywnie 475 użytkowników (na 900 zarejestrowanych) z 45 jednostek naukowych w ramach 282 projektów w postaci grantów obliczeniowych przyznanych w ICM UW.

Największe realizowane zadania (powyżej 5 mln godzin rdzenio-godzin obliczeń w 2020 roku) obejmowały następujące projekty:

Tytuł projektu
Jednostka naukowa
Użyte rdzenio-godziny w 2020 r.

• Badanie mechanizmów allosterycznych metodami dynamiki molekularnej i przyspieszonego próbkowania
    Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki
    21 590 801
  • Variability of black hole accretion inflows and outflows
    Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
    11 280 356
  • Struktura wewnętrzna nukleonów z chromodynamiki kwantowej na sieci z fermionami twisted mass
    Uniwersytet Adama Mickiewicz w Poznaniu, Wydział Fizyki
    8 967 595
  • ADVANCE++: High-throughput screening and properties of novel functional materials in the solid state
    Uniwersytet Warszawski, Centrum Nowych Technologii
    8 034 829
  • Non-equilibrium phenomena in superfluid and strongly interacting Fermi systems
    Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki
    7 230 341
  • Analiza crash-testów samolotów wielkoformatowych
    Wojskowa Akademia Techniczna
    6 579 082
  • TOrnTO: To Open or not To Open: A Computational Search for Optical Control of ATP-sensitive Potassium Channels Opening
    Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
    6 520 423
  • Activation mechanism of histamine and dopamine receptors
    Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii
    6 402 727
  • Implementacja, kalibracja i testy pola gruboziarnistego modelu UNRES nowej generacji o zwiększonej rozdzielczości
    Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii
    5 018 736
  • Pozostałe
    133 305 356

21. Sesja Użytkowników KDM

W 21. Sesji Użytkowników Komputerów Dużej Mocy ICM UW wzięli udział kierownicy oraz uczestnicy grantów obliczeniowych realizowanych w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, a także naukowcy i zespół obsługi Centrum Technologii ICM, gdzie zlokalizowana jest infrastruktura obliczeniowa (HPC) o mocy rzędu ok. 2 PFLOPS oraz zasoby storage o łącznej objętości 20 PB.

Nagrania z sesji dostępne są na kanale YT ICM UW >>

Źródło: www.uw.edu.pl