XXII Festiwal Nauki na Wydziale Chemii UW [RELACJA]

Dnia 29 września 2018 r. na Wydziale Chemii UW w ramach XXII Festiwalu Nauki odbyły się pokazy doświadczeń chemicznych. W salach uczestnicy mogli sami przeprowadzać eksperymenty.

Koordynatorzy: dr Agnieszka Siporska, dr Iwona Paleska

Już po raz dwudziesty drugi, w dniu 29 września 2018, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się pokazy eksperymentów zatytułowane „Przygoda z chemią”. Podczas pokazów goście festiwalowi, ubrani w stroje ochronne, mogli obejrzeć kilkadziesiąt doświadczeń, wśród których znalazły się eksperymenty pirotechniczne, np. fajerwerki zapalane lodem, flary, grzyb atomowy, fotobłyski, bawełna strzelnicza oraz chemiluminescencyjne, np. zorza polarna, spirala światła, chemiczne latarki, platynowy smok, morze ognia.

Goście mogli także aktywnie uczestniczyć w eksperymentowaniu w jednej z sal laboratoryjnych, „sadząc” ogród chemiczny, czyszcząc przedmioty wykonane ze srebra, ugniatając płyn nienewtonowski, pisząc prądem, syntetyzując niezwykłą superlepką ciecz, zanurzając róże w ciekłym azocie, produkując chemiczną oranżadę, zmieniając barwę kwiatów kobaltowych, wykorzystując ziemniak do produkcji tlenu, montując ogniwa z ogórków i cytryn, przeprowadzając chromatografię, czy pisząc i odczytując listy z wykorzystaniem atramentu sympatycznego.

Data publikacji: 17 października 2018

Data ostatniej modyfikacji: 06 sierpnia 2019