21 lat. 100 numerów. 3 logotypy. 7 większych i mniejszych zmian szaty graficznej. Prezentujemy setny numer pisma uczelni, z nowym logotypem i propozycjami na przyszłość. Będzie więcej wywiadów i felietonów, informacji z życia jednostek, a także tematów dotyczących szkolnictwa wyższego.
Pierwsze numery pisma uczelni ukazały się w 1997 roku. Początkowo były to zbiory kronikarskich zapisków – bez zdjęć i artykułów. Po trzech wydaniach działalność – wtedy jeszcze miesięcznika – zawieszono, by w 2000 roku zacząć wszystko od nowa. Przez kolejne lata pismo przechodziło większe i mniejsze zmiany logotypu i szaty graficznej. Nowy logotyp, który pojawił się wraz z setnym numerem, zaprojektowała agencja MUFU.
Pismo uczelni „UW” nr 3/2021 (pdf)
Jętki i kumaki
Na okładce głównej zaprezentowana jest jętka, owad znany z tego, że pojawia się nagle w dużych ilościach (masowe wyloty) i równie szybko znika. Sfotografowano ją na Mazurach w Urwitałcie niedaleko Mikołajek, gdzie znajduje się stacja terenowa Instytutu Zoologii im. prof. Kazimierza A. Dobrowolskiego.
Na Maurach występuje też kumak, płaz przypominający ropuchę z żółtym brzuchem, od którego nazwę wzięło powstające tam Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK. Ośrodek UW zostanie oficjalnie otwarty w 2023 roku. W piśmie „UW” przeczytać można o specyfice Mazur, koncepcji architektonicznej budynku oraz tym, co będzie się działo w KUMAKU.
Co w numerze?
W najnowszym wydaniu „UW” znajdują się dwa wywiady. Pierwszy z prof. Zygmuntem Lalakiem, prorektorem UW ds. badań, o przygotowaniach Uniwersytetu do parametryzacji i ewaluacji śródokresowej programu IDUB, pracy administracyjnej, która sprawia mu satysfakcję, a także miłości do matematyki stosowanej („Suma wysiłków” s. 2). Drugi to rozmowa z dr Zuzanną Toeplitz, dyrektorką Festiwalu Nauki („Nauka jest dla wszystkich” s. 16), która opowiada o 25-letniej historii FN, cechach dobrego popularyzatora nauki i efektywnej edukacji.
Maria Cywińska przedstawiła pracę zdalną z perspektywy pracowników administracyjnych („Na zdalnym pracuje się dobrze” s. 33), a dr Marcin Trepczyński genezę powstania maksymy „Kochaj i rób, co chcesz” św. Augustyna („Święty spec od PR-u” s. 32). Dr Robert Gawkowski opisuje losy Ireny Szewińskiej, najlepszej sportsmenki w historii Polski, która studiowała na UW. W artykule prezentowane są też niepublikowane wcześniej zdjęcia z albumu rodzinnego lekkoatletki („Studentka na medal” s. 34).
W „Szczypcie zieleni” dr hab. Marta Wrzosek opisuje, dlaczego ogrody botaniczne na całym świecie otwierają się na obecność grzybów („Przewróciło się, niech leży” s. 30), a Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska dodaje do tekstu tematyczny przepis z podgrzybkami „Grzyby na talerzu” s. 31).
Opisujemy pracę i życie uniwersyteckich astronomów na pustyni Atacama w Chile, gdzie prowadzą obserwacje nieba południowego od niemal 30 lat („Run na górce” s. 22), badaniach rękopisów Chopina i poszukiwaniu dowodów na fałszerstwo („Serial kryminalny” s. 8), prof. Jerzy Miziołek oraz dr Adam Tyszkiewicz, w 200. rocznicę śmierci Stanisława Kostki Potockiego, opisują jego losy i związki z Uniwersytetem Warszawskim („Cierpliwość i nagroda” s. 18), działania doktorantki z UW, która prowadząc profile w mediach społecznościowych, stara się przełamać tabu o niepełnosprawności („Jak być VIP-em?”, s. 20).
Zmiany w piśmie uczelni
W setnym numerze pisma uczelni „UW” prezentujemy nowy logotyp naszego magazynu. To wstęp do dalszych zmian. Zgodnie z sugestią czytelników, którzy wzięli udział w ankiecie, nie będziemy przeprowadzać rewolucji. W kolejnych numerach postaramy się przeznaczyć więcej miejsca na felietony i wywiady, będziemy podejmować więcej tematów dotyczących szkolnictwa wyższego, opisywać projekty i sukcesy studenckie. O historii pisma, które wydajemy od 21 lat, wynikach ankiety i naszych planach na przyszłość można przeczytać w artykule „Oczko i setka” na s. 14.
Pismo uczelni w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe dostępne jest w Pałacu Kazimierzowskim oraz w Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Najnowszy numer w wersji elektronicznej: Pismo uczelni „UW” nr 3/2021 (pdf)
Archiwalne numery pisma dostępne są na: www.uw.edu.pl/pismo-uczelni
Call for papers
Zapraszamy wszystkich chętnych członków naszej społeczności do współpracy i przesyłania propozycji tematów do kolejnych numerów na adres: pismo-uczelni@uw.edu.pl. Następny numer planujemy wydać w grudniu. Zgłoszenia artykułów przyjmujemy do 15 listopada.
Źródło: www.uw.edu.pl