Życzenia wielkanocne od Kolegium Dziekańskiego WCh UW
31 marca 2021Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Zespół Administracji Wydziału Chemii UW!
Komunikat ws. Pracowniczych Planów Kapitałowych na UW
Publikujemy komunikat prorektora ds. współpracy i spraw pracowniczych dotyczący Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) na Uniwersytecie Warszawskim.
I. Zawarcie umowy z instytucją finansową o zarządzanie PPK na Uniwersytecie Warszawskim i uruchomienie PPK w UW
Uniwersytet Warszawski w dniu 26 marca 2021 r. zawarł umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych PZU SA.
Fundusz ten będzie zarządzał środkami gromadzonymi przez uczestników PPK zatrudnionych na Uniwersytecie Warszawskim.
Najpóźniej 10 kwietnia 2021 r. zostanie zawarta z funduszem umowa o prowadzenie PPK – wyłącznie w imieniu pracowników/zleceniobiorców UW (w wieku 18-54), którzy nie zrezygnowali z uczestnictwa w PPK oraz pracowników/zleceniobiorców (w wieku 55-70), którzy dobrowolnie przystąpili do programu.
Pierwsze składki do PPK zostaną naliczone od wynagrodzeń wypłacanych po 10 kwietnia 2021 r.
TFI PZU zaprasza pracowników Uniwersytetu Warszawskiego:
- na spotkania informacyjne – regularne spotkania online (webex) w kwietniu 2021 r.;
- do zapoznania się z filmem informacyjnym – dostępny na YouTube.
Po podpisaniu umowy o prowadzenie każdy uczestnik PPK otrzyma list powitalny (dostęp do serwisu inPZU) na adres korespondencyjny wskazany pracodawcy i zaewidencjonowany w SAP (należy sprawdzić w ESS, czy adres korespondencyjny jest aktualny, jeżeli nie – należy zgłosić zmianę do BSP).
II. Zmiana wysokości wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK
Uczestnik PPK może obniżyć w określonych okolicznościach wpłatę podstawową lub zrezygnować z wcześniej zadeklarowanej niższej wpłaty podstawowej.
Obowiązkowa składka podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK, osiągane z różnych źródeł, w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 120% minimalnego wynagrodzenia.
Składka podstawowa w wysokości określonej lub zmienionej w deklaracji obowiązuje od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym uczestnik złożył deklarację. Nie uwzględnia się deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej, w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane w UW przekracza kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. W terminie wypłaty wynagrodzeń i obliczenia składek do PPK Dział Płac UW weryfikuje spełnienie warunku nieprzekroczenia 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników, którzy złożyli w poprzednim miesiącu Deklarację w zakresie finansowania wpłat podstawowych do pracowniczych planów kapitałowych (ppk)/declaration on financing the basic payments into employee capital plans (ppk). Jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK jest równe lub niższe niż 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, stosuje się do wyliczenia składki podstawowej wartość wskazaną w ww. deklaracji, jeżeli natomiast wynagrodzenie uczestnika PPK jest wyższe niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia – stosuje się do wyliczenia wpłaty podstawowej w danym miesiącu standardową wysokość 2%.
Uczestnik PPK może w formie zmiany deklaracji zmienić wysokość wpłaty podstawowej obniżonej lub zrezygnować z obniżenia wpłaty.
III. Dobrowolna składka dodatkowa finansowana przez uczestnika PPK
Uczestnik PPK może zadeklarować dobrowolną wpłatę dodatkową – do 2% wynagrodzenia brutto.
Uczestnik PPK może w każdej chwili:
- zadeklarować dobrowolną wpłatę dodatkową;
- zmienić wysokość wpłaty dodatkowej;
- zrezygnować z dokonywania wpłaty dodatkowej.
prof. dr hab. Sambor Grucza
Źródło: www.uw.edu.pl
Nowa infrastruktura badawcza UW
30 marca 2021Łącznie 18 projektów dostanie dofinansowanie w ramach konkursów na zakup lub wytworzenie infrastruktury badawczej (oraz wdrożenie jej do użytku) trwale zwiększającej potencjał badawczy Uniwersytetu Warszawskiego.
Dwie komisje konkursowe pracujące w ramach Działań I.4.1 „Wzmocnienie potencjału Core Facility na Kampusie Ochota” oraz I.4.2 „Fundusz odnawiania i rozwoju infrastruktury badawczej”, uwzględniając sugestie złożone w ramach konsultacji ze społecznością UW, oceniły ponad 70 wniosków. Biorąc pod uwagę dużą wartość naukową złożonych projektów oraz ich ogromne znaczenie dla Kampusu Ochota i całego Uniwersytetu Warszawskiego, zdecydowano na zwiększenie budżetu na tę edycję konkursów i wskazanie do dofinansowania większej liczby wniosków niż pierwotnie zakładano.
Ostatecznie do dofinansowania wskazanych zostało:
- 4 wnioski na łączną kwotę prawie 20 mln zł w ramach Działania I.4.1 oraz
- 14 wniosków na łączną kwotę ponad 4,6 mln zł w ramach Działania I.4.2.
Wyniki w ramach Działania I.4.1 Wzmocnienie potencjału Core Facility na Kampusie Ochota
Wnioski zakwalifikowane do finansowania z Wydziału Chemii UW:
(kolejność alfabetyczna)
- dr Agata Królikowska (Wydział Chemii, Wydział Geologii) – „Combined SEM-Raman microscopy platform for correlative advanced material characterization and high-resolution imaging” – kwota dofinasowania 4 923 498 zł
- prof. dr hab. Krzysztof Woźniak (Wydział Chemii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Centrum Nowych Technologii) – „Infrastructure for Cryomicroscopy and Electron Diffraction Core Facility” – kwota dofinasowania 4 991 577,39 zł
Wyniki w ramach Działania I.4.2 Fundusz odnawiania i rozwoju infrastruktury badawczej
Wnioski zakwalifikowane do finansowania z Wydziału Chemii UW:
(kolejność alfabetyczna)
- prof. dr hab. Renata Bilewicz (Wydział Chemii) – „PM-IRRA spectrometer for the measurements at the air—solution interface to study the interactions of biologically important species with model cell membranes.” – kwota dofinasowania 500 000 zł
- dr hab. Robert Szoszkiewicz, prof. ucz. (Wydział Chemii) – „Custom built force spectroscopy puller to investigate conformational transitions within single biomolecules such as proteins, RNAs and DNAs, as well as their interactions with cells.” – kwota dofinasowania 176 199 zł
- prof. dr hab. Krzysztof Woźniak (Wydział Chemii) – „Replacement of the CCD detector in single crystal X-ray diffractometer by HyPix-6000HE Hybrid Photon Counting (HPC) detector” – kwota dofinasowania 349 325 zł
Źródło: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl
Raport PEJK o dydaktyce na UW w czasie pandemii
29 marca 2021Prawie 1200 nauczycieli akademickich wzięło udział w badaniu Pracowni Ewaluacji Jakości Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczącym nauczania w trakcie pandemii i perspektyw powrotu do normalności. Dydaktycy ocenili m.in. wsparcie jednostki dydaktycznej w zakresie pomocy technicznej czy przekazywania dobrych praktyk nauczania zdalnego, a także gotowość wznowienia zajęć w formie tradycyjnej.
W marcu minął rok od wprowadzenia kształcenia zdalnego na Uniwersytecie Warszawskim w warunkach pandemii COVID-19. By poznać opinie nauczycieli akademickich dotyczące pracy w trybie online i móc wprowadzić ewentualne ulepszenia w zakresie zdalnej dydaktyki, na UW przeprowadzono badanie „Nauczanie w dobie pandemii i perspektywa powrotu do normalności”. Zorganizowano je w formie anonimowej ankiety internetowej i poprzedzono serią wywiadów jakościowych.
Badanie trwało od 23 grudnia 2020 roku do 11 stycznia 2021 roku. Wzięło w nim udział niemal 1200 osób (spośród 3 945 nauczycieli akademickich UW, którzy otrzymali zaproszenie).
Pracownia Ewaluacji Jakości Kształcenia (PEJK) UW opublikowała raport z badania. Składa się on z pięciu części odnoszących się do poszczególnych zagadnień ujętych w ankiecie:
- doświadczenia w pracy zdalnej,
- wyposażenie do pracy zdalnej,
- wsparcie jednostki dydaktycznej w nauce zdalnej,
- oceny różnych aspektów pracy zdalnej,
- oceny perspektyw powrotu do tradycyjnych zajęć.
„Badanie było próbą diagnozy opinii i doświadczeń naszego środowiska w sytuacji pandemii. Wątki podjęte w kwestionariuszu koncentrowały się wyłącznie na tych aspektach rzeczywistości, które odnoszą się do nowych ograniczeń i nowych, rozwijanych sposobów prowadzenia pracy dydaktycznej” – piszą autorzy we wprowadzeniu do raportu.
Wybrane główne wnioski z badania:
- Przeważająca część nauczycieli akademickich wysoko ocenia swoje kompetencje w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania używanego w kształceniu na odległość.
- Większość nauczycieli akademickich uznaje swoje warunki do pracy zdalnej za dobre.
- Stosunkowo mała część nauczycieli akademickich miała doświadczenia w zdalnym nauczaniu przed pandemią – jedynie co piąty nauczyciel akademicki deklarował, że prowadził zajęcia w formie zdalnej.
- Przeważająca większość nauczycieli akademickich dysponowała i dysponuje sprzętem potrzebnym do pracy zdalnej. W momencie przejścia na nauczanie zdalne 75% miało dostęp do niezbędnego sprzętu, obecnie zaś 95% badanych twierdzi, ze dysponuje niezbędnym sprzętem do prowadzenia zajęć.
- Badani oceniali prowadzone przez siebie zajęcia zdalne niżej niż zajęcia w formie tradycyjnej pod niemal wszystkimi względami.
- Największą przewagę zajęć tradycyjnych nad zdalnymi wskazywano w ocenach kontaktu ze studentami podczas zajęć.
- Jedynym aspektem pracy dydaktycznej, w którym praca zdalna została oceniona lepiej niż praca w sali, jest efektywność dyżurów i konsultacji.
- Osoby oceniające swoje warunki do pracy zdalnej jako bardzo dobre wskazywały, że prowadzone przez nie zajęcia zdalne były podobnie skuteczne jak zajęcia w sali pod kątem zdobywania przez studentów kompetencji założonych w programie nauczania i możliwości śledzenia postępów studentów, ale mniej skuteczne pod względem poziomu zaangażowania studentów i kontaktu z nimi podczas zajęć, a także efektywności egzaminowania.
- W większości aspektów wsparcia ze strony jednostek Uniwersytetu Warszawskiego podjętych w badaniu, respondenci dawali umiarkowanie pozytywne oceny swoim jednostkom. Jedynie wsparcie w zakresie udostępniania pracownikom sprzętu komputerowego uzyskało podobne udziały pozytywnych i negatywnych ocen.
- Zwolenników powrotu do tradycyjnych form prowadzenia zajęć (53%) jest więcej niż przeciwników (32%), jest też znacząca grupa (15%) niezdecydowanych. Czynniki, które mają znaczenie w tym kontekście wiążą się przede wszystkim z:
– warunkami do pracy zdalnej,
– zamieszkiwaniem z osobami z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 ,
– samooceną kompetencji w obsłudze sprzętu i oprogramowania do zdalnego nauczania.
Autorzy raportu:
- dr Marek Bożykowski,
- dr Albert Izdebski,
- dr hab. Mikołaj Jasiński,
- dr hab. Joanna Konieczna-Sałamatin.
Źródło: www.uw.edu.pl
Dr Grzegorz Szczepaniak współautorem artykułu przeglądowego w Accounts of Chemical Research 2021
28 marca 2021Polimeryzacja rodnikowa z przeniesieniem atomu (ATRP) w ciągu ostatnich 20 lat zrewolucjonizowała chemię polimerów. ATRP umożliwia kontrolowaną polimeryzację monomerów winylowych w łagodnych warunkach, zapewniając dostęp do strukturalnie zróżnicowanych polimerów. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej innej polimeryzacji rodnikowej, ATRP zwykle wymaga warunków ściśle beztlenowych, co sprawia, że ta technika jest czasochłonna oraz skomplikowana dla osób niebędących ekspertami. W artykule pt. „Making ATRP More Practical: Oxygen Tolerance” autorzy pracy omówili różne podejścia, umożliwiające osiągnięcie tolerancji na tlen w ATRP, przedstawiając postęp w tej dziedzinie.
Praca powstała m.in. dzięki wsparciu stypendium „Mobilność Plus” MNiSW.
Grzegorz Szczepaniak, Liye Fu, Hossein Jafari, Kriti Kapil, Krzysztof Matyjaszewski, Making ATRP More Practical: Oxygen Tolerance. Acc. Chem. Res. 2021, ASAP.
https://doi.org/10.1021/acs.accounts.1c00032
Publikacja grupy Prof. Krzysztofa Woźniaka w ChemComm 2021
27 marca 2021Badania prowadzone przez grupę Prof. Krzysztofa Woźniaka w ramach grantu poświęconego Krystalografii Kwantowej udowodniły, że stosując udokładnienie rutynowych niskokątowych danych rentgenowskich metodą atomów Hirshfelda, możliwe jest uzyskanie precyzyjnych i dokładnych pozycji atomów wodoru oraz anizotropowych czynników temperaturowych atomów wodoru, nawet w skomplikowanych strukturach wodorków metali ciężkich, jedynie na podstawie rutynowych danych rentgenowskich. Uzyskane wyniki, w szczególności długości wiązań atomów wodoru połączonych bezpośrednio z takimi atomami jak Fe, Ru czy Rh są porównywalne z długościami wiązań uzyskiwanymi metodami dyfrakcji neutronów. Udokładnienia wykonane zostały za pomocą oprogramowania, które zostało przygotowane przez Dr Chodkiewicza. Uzyskane wyniki znacznie poszerzają możliwości badań rentgenowskich, szczególnie w kontekście badań materiałów zawierających atomy wodoru, w tym materiałów do magazynowania wodoru.
Magdalena Woińska, Michał L. Chodkiewicz, Krzysztof Woźniak: „Towards accurate and precise positions of hydrogen atoms bonded to heavy metal atoms”, Chem. Commun., 2021, Advance Article, https://doi.org/10.1039/D0CC07661A
ChemComm zaproponował także Cover page autorom publikacji.
Druga edycja konkursu dla wspólnych zespołów badawczych UW i WUM
26 marca rozpoczęła się druga edycja konkursu na wspólne projekty UW i WUM. Zespoły naukowe mogą wnioskować o finansowanie do 100 tys. PLN ze środków IDUB UW oraz dodatkowo o min. 20% budżetu projektu jako wkład z WUM.
Celem konkursu jest wsparcie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w obszarze badań naukowych, mających duży potencjał na pozyskanie grantów zewnętrznych na dalsze finansowanie badań i/albo wspólną publikację.
Nabór wniosków trwa do 10 maja 2021 r.
Szczegółowe cele konkursu, warunki rozliczenia wsparcia oraz zakładane rezultaty dostępne są na stronie:
https://inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl/dzialania/vi-1/
Jednocześnie informujemy, że 14 kwietnia 2021 o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie informacyjne online dla wszystkich zainteresowanych wnioskodawców. Będzie to okazja do zapoznania się z założeniami konkursu oraz uzyskania odpowiedzi na wszystkie ew. pytania. Szczegóły oraz link do spotkania będzie dostępny na początku kwietnia na stronie IDUB w zakładce aktualności.
Źródło: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl
Zawieszenie zajęć w kontakcie (laboratoria) w dniach 29.03.2021 – 02.04.2021
24 marca 2021Warszawa, dnia 24 marca 2021
Szanowni Państwo,
Nauczyciele akademiccy i Studenci,
z racji zaistniałej sytuacji epidemicznej, w porozumieniu z Dziekanem Wydziału prof. dr. hab. Andrzejem Kudelskim, podjęłam decyzję o zawieszeniu zajęć w kontakcie (laboratoria) w dniach 29.03.2021 – 02.04.2021.
Mogą odbywać się, z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego jedynie zajęcia realizowane w ramach pracowni dyplomowych.
Informuję, że zajęcia dla kierunku Inżyniera Nanostruktur odbywające się na Wydziale Chemii dla studentów Wydziału Fizyki zostaną odwołane odrębną decyzją Prodziekana dr. hab. Krzysztofa Turzyńskiego, prof. ucz.
Z życzeniami zdrowia
prof. dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga
Konkurs na stanowisko Adiunkta
Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego ogłasza KONKURS na stanowisko ADIUNKTA (grupa pracowników badawczo-dydaktycznych). Liczba dostępnych etatów: 4. Dokumenty należy składać w terminie do dnia 12 maja 2021 roku do godz. 14.00. Więcej informacji >> pdf
The Dean of the Faculty of Chemistry announce a competition for the position of Assistant Professor (Adiunkt) in a group of research and teaching staff. Available positions: 4. Deadline for applications: 12 May 2021, 14:00. For more info see >> eng