24. Festiwal Nauki na Wydziale Chemii UW [RELACJA]

W dniach 18-27.09.2020 odbył się 24. Festiwal Nauki. Mimo pandemii COVID pracownicy oraz doktoranci Wydziału Chemii postarali się o zorganizowanie spotkań, w tych trudnych warunkach. Część spotkań – wykłady – odbyły się online, zaś spotkania w laboratoriach, czy warsztaty w salach przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Niestety, ze względu na bezpieczeństwo nasze i uczestników, władze wydziału podjęły decyzję o zawieszeniu tegorocznej edycji spotkań „Przygody z chemią”.

Zaproponowane w tym roku spotkania to:

Wykłady/pokazy:

• Sekretne życie spinów jądrowych – dr hab. Piotr Garbacz
  • Mikroplastik morski – spojrzenie z bliska – dr Agnieszka Dąbrowska
  • Chemia 2D – dr Marcin Strawski
  • Jak powstają, czy są groźne i jak możemy przetwarzać odpady promieniotwórcze – dr hab. Maciej Chotkowski, mgr Damian Połomski

Debaty/warsztaty/zajęcia laboratoryjne:

• O mikroplastiku morskim i nie tylko – dyskusja otwarta – dr Agnieszka Dąbrowska
  • Eksperymenty z wodą – mgr Maciej Bagiński, mgr Ewelina Tomczyk, mgr Agnieszka Jędrych
  • Warsztaty fizyko-chemiczne z Manufakturą Naukowców – dr Magdalena Osial, dr Małgorzata Pająk, dr Magdalena Warczak, mgr Dominika Załubiniak
  • Otrzymywanie olejku eterycznego z goździków w procesie destylacji z parą wodną – dr hab. Anna Piątek, mgr Barbara Zakrzewska, mgr Marta Zaleskaya, mgr Damian Jagleniec, mgr Maciej Zakrzewski

Wszystkie spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. W sumie podczas całego tygodnia w zajęciach brało udział ok. 450 uczestników, choć niektórzy jedynie zdalnie.

Chciałabym serdecznie podziękować tegorocznym organizatorom spotkań Festiwalu Nauki. Podjęli się oni trudnego wyzwania dostosowania do warunków pandemii i pokazali, że pasja przezwycięża najróżniejsze problemy. Mam nadzieję, że przyszłoroczna edycja Festiwalu Nauki odbędzie się już bez żadnych obostrzeń i serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do nas w przyszłym roku.

dr hab. Anna Piątek
Koordynator Festiwalu Nauki na Wydziale Chemii