Pismo uczelni, numer letni
23 czerwca 2020

Ten numer pisma uczelni jest nietypowy z wielu względów. Otwiera go wiadomość o wynikach wyborów rektorskich, w środku jest specjalny dział, dotyczący uniwersytetu w czasie epidemii, a sam magazyn przenosi się w dużej mierze do sieci.

Pismo rozpoczyna artykuł na temat wyborów rektorskich na Uniwersytecie Warszawskim, które odbyły się w połowie czerwca. W środku znajdują się informacje o 45. rektorze uczelni, prof. Alojzym Z. Nowaku, a także o samej procedurze głosowania. O wyborach w kontekście samego procesu pisze też prof. Jerzy Tyszkiewicz, który proponuje reformę prawa wyborczego.

W wakacyjnym numerze pisma opublikowany został artykuł prof. Marcina Kuli o wykładzie prezydenta Islandii, który odbył się w marcu na Uniwersytecie. Profesor odnosi się do wiedzy historycznej polityków, oraz tego, w jaki sposób ją przekazują i wykorzystują.

Pismo uczelni, numer 2/95 (pdf) >>

UW w czasach COVID-19

Tak nazywa się nowy dział, który w całości dotyczy spraw związanych z epidemią koronawirusa i tego, jak wirus zmienił funkcjonowanie uczelni. W nowym dziale znalazły się informacje na temat badań naukowych podejmowanych m.in. przez zespół prof. Jacka Jemielitego z Centrum Nowych Technologii.

Naukowcy chcą poznać mechanizm działania trzech białek, które występują w materialne genetycznym wirusa SARS-CoV-2. Odkrycie tego może pomóc w rozwijaniu nowych terapii przeciwko koronawirusowi. W artykule o badaniach dr Anety Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego można przeczytać o tym, czy pandemię można było przewidzieć. Jest też o produkcji przyłbic na Wydziale Fizyki, przykładach ciekawych zajęć prowadzonych online, a także o tym, że jedna z polskich uczelni wybory rektorskie zorganizowała na stadionie piłkarskim.

W cyklu „Odkurzone, Uchwycone” dr Robert Gawkowski z Archiwum UW pisze (znów w temacie) o Karolu Kaczkowskim, czyli ojcu polskiej epidemiologii. O jego posadę długo starały się władze Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, proponując rekordowo wysoką pensję.

O klimacie

W numerze wakacyjnym można przeczytać również o badaniach prof. Bogdana Jaroszewicza z Wydziału Biologii, którego trzy artykuły zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych m.in. w „Science” o tym, jak las broni się przed zmianami klimatu. Temat ochrony klimatu pojawia się również w tekście o kursie klimatycznym, który przygotowało 19 naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kurs obejmuje zagadnienia z fizyki, biologii, ekonomii i psychologii.

 

Źródło: www.uw.edu.pl