Inauguracja programu „Uniwersytet Młodego Chemika” [RELACJA]

Dnia 28-go lutego o godzinie 17:00 w Auli Wydziału Chemii Uniwersytetu miała miejsce inauguracja programu „Uniwersytet Młodego Chemika” (UMC) zorganizowana przez Komitet Sterujący tego programu, czyli dr Sylwię Żołądek, mgr Daniela Tchonia oraz prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka.

Uroczystość poprzedzona była wykładem prof. dr hab. Pawła Kuleszy i dr hab. Iwony Rutkowskiej „Nanostrukturalne układy katalityczne do konwersji CO2: generowanie prostych paliw i związków chemicznych”, przedstawionym w ramach serii „Wykładów z ciekawej chemii”. Celem uroczystości było umożliwienie spotkania uczniów warszawskich liceów z naukowcami, którzy zadeklarowali chęć przyjęcia wybitnych, młodych stażystów do swoich projektów naukowych. Uroczystość prowadził prof. dr hab. Krzysztof Woźniak, pomysłodawca programu „Uniwersytet Młodego Chemika”. Przed uroczystością aktywni uczestnicy programu UMC (uczniowie oraz pracownicy i doktoranci Wydziału Chemii) zostali zarejestrowani, a uczniowie otrzymali upominek w formie zestawu gadżetów przydatnych w pracy na Wydziale (w tym: kubek, pendrive, okulary, przybory do pisania oraz wybrali sobie rozmiar fartucha).

Po powitaniu uczestników wydarzenia przez prowadzącego – Prodziekan ds. studenckich dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręgę oraz krótkim wprowadzeniu w przesłanie i statystykę przedsięwzięcia zaprezentowanym przez Daniela Tchonia, głos zabrał Dziekan Wydziału Chemii UW, dr hab. Andrzej Kudelski, prof. UW, który wyraził wdzięczność obu stronom za zaangażowanie w ten wciąż egzotyczny rodzaj współpracy. Następnie w toku krótkich autoprezentacji pracownicy i doktoranci Wydziału przedstawili siebie oraz swój plan dotyczący nadchodzących badań. Umożliwiło to gładkie przejście do kluczowego wydarzenia wieczoru, jakim były indywidualne dyskusje i ustalenia dotyczące poszczególnych projektów toczone między młodymi aspirantami a doświadczonymi naukowcami. Miało to miejsce przy kanapkach, ciastkach i napojach w Starej Bibliotece i jej okolicach.

Uczniowie zaangażowani w projekt pochodzą głównie z następujących szkół:
– XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie (33 osoby)
– II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie (27 osoby)
– V Liceum Ogólnokształcące im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie (22 osoby)
– VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie ( 12 osób)
– LXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie (8 osób)
– VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu (7 osób)
– II Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy w Warszawie (6 osób)
– XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie (5 osób)
– I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie (5 osób)
– XXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (5 osób)
– Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 49 w Warszawie (1 osoba)
– XXV Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Marzenny Okońskiej w Warszawie (1 osoba)

Program „Uniwersytet Młodego Chemika” to niezwykła inicjatywa, mająca na celu umożliwienie szybszego wejścia w świat nauki ponadprzeciętnie zdolnej młodzieży. Tegoroczna, pierwsza edycja UMC zgromadziła 132 uczniów z 12 szkół oraz 49 naukowców-koordynatorów, przekraczając najśmielsze oczekiwania zarówno nauczycieli, jak i organizatorów.

Komitet Sterujący UMC serdecznie dziękuje sponsorom przedsięwzięcia czyli Władzom Dziekańskim Wydziału Chemii UW oraz Dyrekcji Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznym za poparcie pomysłu oraz sponsorowanie programu.

Komitet Sterujący UMC
Dr Sylwia Żołądek
Mgr Daniel Tchoń
Prof. dr hab. Krzysztof Woźniak