Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyjął uchwałę w sprawie zasad rekrutacji do Szkół Doktorskich. Dokument określa m.in. warunki i tryb postępowania kwalifikacyjnego oraz procedurę przyjęcia do szkoły doktorskiej.
Uchwała nr 17 Senatu UW z 20 stycznia 2021 roku określa zasady rekrutacji do szkół doktorskich w latach akademickich 2021/2022–2023/2024.
W związku z obowiązującą ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r. z późn. zm., od roku akademickiego 2019/2020 model kształcenia doktorantów uległ zmianie. Na Uniwersytecie Warszawskim powołano 4 szkoły doktorskie:
- Szkołę Doktorską Nauk Humanistycznych >>
- Szkołę Doktorską Nauk Społecznych >>
- Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych >>
- Międzydziedzinową Szkołę Doktorską >>
Są one nową formą kształcenia doktorantów, w ramach której mogą oni prowadzić indywidualne projekty opracowywane pod kierunkiem promotorów. Wszyscy doktoranci w szkołach doktorskich otrzymują stypendium. Ich praca podlega śródokresowej ocenie.
Rekrutacja do szkół doktorskich UW:
- Odbywa się w drodze konkursu.
- Harmonogram rekrutacji i zasady przeprowadzania rejestracji kandydatów ustala rektor po zasięgnięciu opinii dyrektorów szkół doktorskich i właściwego organu samorządu doktorantów.
- Jeżeli harmonogram przewiduje więcej niż jedną turę rekrutacji w danym roku akademickim, kandydat może wziąć udział tylko w jednej z nich.
Organy prowadzące postępowanie rekrutacyjne:
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzi dyrektor szkoły doktorskiej.
- W celu organizacji postępowania rekrutacyjnego dyrektor powołuje koordynatora rekrutacji, po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły.
- Dyrektor oraz koordynator rekrutacji nie mogą być członkami zespołu kwalifikacyjnego.
- Do 15 grudnia dyrektor przedstawia rektorowi i Radzie Szkoły sprawozdanie z rekrutacji i przyjęć pozalimitowych przeprowadzonych do szkoły w poprzednim roku akademickim.
- Dyrektor na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w uzgodnieniu z rektorem tworzy zespoły kwalifikacyjne dla poszczególnych dyscyplin i powołuje ich członków – w celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego i wyłonienia kandydatów rekomendowanych do przyjęcia do szkoły – spośród proponowanych kandydatur przedstawionych w liczbie po nie więcej niż 10 osób przez rektora, kierowników jednostek organizacyjnych, rady naukowe dyscyplin, Radę Szkoły i koordynatora rekrutacji.
Postępowanie rekrutacyjne:
- Składa się z postępowania kwalifikacyjnego oraz przyjęcia albo wydania decyzji administracyjnej o odmowie przyjęcia kandydata do szkoły.
- Celem postępowania kwalifikacyjnego jest wskazanie najlepszych kandydatów do kształcenia w szkole przez sprawdzenie predyspozycji kandydatów na podstawie oceny ich aktywności naukowej, opisu i wartości proponowanego projektu badawczego oraz wyników rozmowy kwalifikacyjnej.
- Wniosek o przyjęcie do szkoły może złożyć kandydat, który zarejestrował się w Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK), wniósł opłatę rekrutacyjną i legitymuje się tytułem magistra lub równorzędnym (lub będzie się nim legitymował do dnia określonego w harmonogramie rekrutacji) lub jest kierownikiem projektu badawczego realizowanego na UW w ramach „Diamentowego Grantu” (lub złożył wniosek w tym programie) albo jest absolwentem studiów I stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, i uzyskał zgodę dyrektora w uzgodnieniu z zespołem kwalifikacyjnym na wzięcie udziału w rekrutacji z uwagi na wykazaną wyjątkową, najwyższą jakość dotychczasowych osiągnięć naukowych.
- W postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnia się ocenę m.in. zaproponowanego przez kandydata projektu badawczego, aktywności naukowej kandydata na podstawie CV lub życiorysu, rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem.
Limit miejsc w poszczególnych dyscyplinach prowadzonych przez szkoły doktorskie UW:
Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych:
- archeologia – 7;
- filozofia – 11;
- historia – 16;
- językoznawstwo – 23;
- literaturoznawstwo – 25;
- nauki o kulturze i religii – 12;
- nauki o sztuce – 6.
Szkoła Doktorska Nauk Społecznych:
- ekonomia i finanse – 13;
- geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna – 5;
- nauki o bezpieczeństwie – 4;
- nauki o komunikacji społecznej i mediach – 5;
- nauki o polityce i administracji – 18;
- nauki o zarządzaniu i jakości – 5;
- nauki prawne – 25;
- nauki socjologiczne – 11;
- pedagogika – 5;
- psychologia – 9.
Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych:
- astronomia – 5;
- matematyka i informatyka – 22;
- nauki biologiczne – 17;
- nauki chemiczne – 18;
- nauki fizyczne – 27;
- nauki o Ziemi i środowisku – 11.
Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska:
20 miejsc łącznie w dziedzinach nauk humanistycznych, nauk społecznych i dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Dodatkowo 10 miejsc w ramach programu kształcenia Quantitative Psychology and Economics, zwanego dalej „QPE”.
Źródło: www.uw.edu.pl