Koncepcja kierunku

Chemia medyczna jest interdyscyplinarnym kierunkiem inżynierskim o profilu ogólnoakademickim obejmującym wiedzę z zakresu chemii, poszerzoną o wybrane zagadnienia z nauk medycznych, biologicznych, farmaceutycznych i nauk pokrewnych. Utworzony kierunek będzie prowadzony przy współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Jednym z głównych celów współczesnego człowieka jest ochrona zdrowia, w szczególności w kontekście wzrastającego znaczenia i uciążliwości chorób cywilizacyjnych oraz szybkiego starzenia się społeczeństwa. Utworzenie kierunku chemia medyczna wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Znaczenie i rola chemii w tym kontekście są trudne do przecenienia. Wiążą się to z zastosowaniem nowych rozwiązań w medycynie, projektowaniem i tworzeniem nowych, innowacyjnych leków, jak również z coraz to nowocześniejszą diagnostyką medyczną, czy wykorzystaniem nowych materiałów syntetycznych. Powoduje to konieczność nowoczesnego kształcenia o charakterze interdyscyplinarnym.

W ramach studiów I stopnia realizowane będą przedmioty podstawowe, o programie dostosowanym do potrzeb kierunku Chemia Medyczna, takie jak: fizyka, matematyka, chemia ogólna, organiczna, nieorganiczna, analityczna, fizyczna i teoretyczna poszerzone o zagadnienia odnoszące się do problematyki biomedycznej. Student będzie miał również możliwość zdobycia podstawowej wiedzy z zakresu fizjologii, biochemii, biologii molekularnej, toksykologii, chemii leków oraz powiązanych z nimi dziedzin. Wybrane zajęcia realizowane będą na dwóch różnych poziomach zaawansowania, w zależności od preferencji i ukierunkowania studenta.

Interdyscyplinarny charakter zajęć będzie podstawą do zdobycia wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, wykorzystywanych na pograniczu tych dziedzin. Znaczącą część programu będą stanowić zajęcia laboratoryjne o dużym stopniu zindywidualizowania. Umożliwią one biegłe posługiwanie się nowoczesną bazą instrumentalną i przyczynią się do kreatywnego rozwiązywania problemów z pogranicza chemii i medycyny. Absolwenci kierunku osiągną wszystkie efekty kształcenia niezbędne do uzyskania kompetencji inżynierskich dla profilu ogólnoakademickiego.