Studenci Uniwersytetu Warszawskiego szkolą się w zakresie energetyki jądrowej w Korei Południowej
27 sierpnia 2022Rozpoczęła się dwutygodniowa szkoła letnia dla studentów z sześciu uczelni, trzech polskich i trzech czeskich, poświęcona rozwojowi energetyki jądrowej. Szkoła jest organizowana przez Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) w Ulsan w Korei Południowej, przy wsparciu koreańskiego Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii (MOTE). Bogaty program szkoły obejmuje wykłady dotyczące budowy i działania różnych typów elektrowni jądrowych, składowania i utylizacji odpadów radioaktywnych oraz wycieczki tzw. techniczne do ważnych miejsc związanych z koreańską energetyką jądrową. Uczestnicy spotkają się także z przedstawicielami Ministerstwa Handlu i Przemysłu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z ambasadorami swoich krajów w Korei. Nie zabraknie także czasu na zapoznawanie się z koreańską kulturą oraz kosztowanie specjałów lokalnej kuchni.
– Trudno wyobrazić sobie uczelnie bardziej różniące się od siebie niż Uniwersytet Warszawski i KINGS – mówi dr hab. Krzysztof Turzyński, prof. ucz., który pojechał wraz ze studentami na rozpoczęcie szkoły, by spotkać się z prezydentem KINGS i przedyskutować sposoby zacieśnienia współpracy dydaktycznej i naukowej. – UW jest dużym, publicznym uniwersytetem, skoncentrowanym na badaniach podstawowych, w którym można studiować kierunki humanistyczne, społeczne oraz ścisłe i przyrodnicze, a niedługo także na kierunku lekarskim. KINGS to niewielka uczelnia techniczna, ściśle specjalizująca się w energetyce jądrowej, związana z największym koreańskim zakładem energetycznym Kepco, odpowiedzialnym za produkcję ponad 90% energii elektrycznej w Korei Płd. Oznacza to, że każda z uczelni ma unikalne doświadczenia, których połączenie może w unikalny sposób wzbogacić kompetencje studentów.
Rozwój współpracy między UW i KINGS będzie dotyczył wspólnej oferty dydaktycznej w ramach kształcenia na odległość oraz możliwości realizacji przez studentów UW prac dyplomowych związanych badaniami rozwojowymi w zakresie energetyki jądrowej prowadzonymi w KINGS. Przygotowanie kompetentnych kadr będzie miało istotne znaczenie dla powodzenia polskiego programu energetyki jądrowej.
Na zdjęciu od lewej: Jan Kłos (energetyka i chemia jądrowa, EChJ), Krzysztof Turzyński, Szymon Zajda (fizyka), Donghwan Kim (zespół ds. współpracy w zakresie energetyki jądrowej, Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii), Klaudia Zdunek (EChJ), Aleksandra Skruch (EChJ), Adam Malinowski (EChJ), prof. Juyoul Kim (dziekan ds. współpracy i dyrektor Wydziału Inżynierii Elektrowni Jądrowych, KINGS)