II nagroda na XI Polskiej Konferencji Chemii Analitycznej
27 czerwca 2022

Pani mgr Agata Jagielska została uhonorowana II nagrodą za najlepsze wystąpienie ustne wygłoszone podczas sesji młodych na XI Polskiej Konferencji Chemii Analitycznej, PoKoChA 2022, która odbyła się w dniach 19-23 czerwca, w Łodzi.

Polska Konferencja Chemii Analitycznej organizowana jest co 3 lata (https://www.pokocha.p.lodz.pl/informacje/historia-pokocha) i jest największym krajowym wydarzeniem naukowym poświęconym chemii analitycznej.

Serdecznie gratulujemy!

Uniwersytet Warszawski – rekrutacja / University of Warsaw – admissions

Uniwersytet Warszawski oferuje ponad 100 programów pierwszego stopnia i studiów jednolitych magisterskich oraz drugie tyle drugiego stopnia. W naszej ofercie znajdziesz prawie 30 kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim.

Jak zarejestrować się na studia na UW? Jakie warunki należy spełnić? Jakich dokumentów wymagamy od kandydatów? Jakie możliwości oferuje UW swoim studentom? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz, oglądając filmy z tej playlisty.

***

University of Warsaw offers more than 100 undergraduate and twice as many graduate programmes. We have also around 30 fields of studies conducted in English.

How to apply for studies at the UW? What are admissions rules? Which documents you need to be admitted? Watch these videos and get to know more abou the University of Warsaw and the admission procedure.

Dzień Dziecka w Laboratorium Dydaktyki Chemii [RELACJA]

W dniu 1 czerwca 2022 roku w Laboratorium Dydaktyki Chemii odbył się doroczny Dzień Dziecka, dedykowany dzieciom i wnukom pracowników Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W zajęciach wzięło udział blisko 40-stu młodych adeptów sztuki chemicznej, podzielonych na dwie kategorie wiekowe. Uczestnicy ubrani w stroje ochronne oglądali doświadczenia pokazowe, aktywnie w nich uczestniczyli, a także sami eksperymentowali.

Najmłodsi obejrzeli produkcję Pasty do zębów dla słonia, a później eksperymentowali z pomocą prowadzących i opiekunów, tworząc Kolorowy deszcz, sprawdzając działanie Lampy lawy, Niebieskiej butelki i Cieczy nienewtonowskiej.

Starsi – uczniowie szkoły podstawowej zostali przeniesieni do Chemiolandii i z olbrzymim zainteresowaniem śledzili losy Czarownicy, która krwawiła zraniona przez Strażnika (Sztuczna krew), poznała niezwykłe właściwości magicznych żelków (Ryczący miś) i banknotu, który się nie spalił (Płonący banknot). W aptece u Chemika Lekarza, testującego magiczne mikstury, które zmieniały barwę płomienia (Kolorowe płomienie), dowiedziała się, jak ugasić niezwykłego żelka (Chemiczna gaśnica), a napotkana Babcia Chemik podarowała jej kwiat zmieniający barwę pod wpływem łez (Kwiatek kobaltowy) i Czarownica przemieniła się w piękną Wróżkę. Po części pokazowej, młodzi goście mogli samodzielnie stworzyć srebrzyste stwory (Pajączki), przeprowadzić chromatografię (Chromatografia vs flamastry), przygotować ciecz o niezwykłej lepkości (Superlepki), uprawiać własne ogrody (Ogród chemiczny), stworzyć niezwykłe mydełka (Rajskie mydełka), wytworzyć „krew” (Sztuczna krew), zbadać działanie świateł drogowych (Światła drogowe) i przetestować działanie kwiatków zmieniających barwę pod wpływem łez (Kwiatek kobaltowy).

Uczestnicy wykazali się olbrzymim zaangażowaniem, wielką kreatywnością i z niezwykłym zaciekawieniem eksperymentowali, nieświadomie implementując metodę naukową. Zajęcia poprowadzili studenci realizujący blok dydaktyczny pozwalający na uzyskanie uprawnień do nauczania chemii w szkole pod opieką: dr Agnieszki Siporskiej i dr Anny Makowskiej.