Legalizacja pobytu w Polsce – spotkanie online dla studentów spoza UE
30 maja 2022Welcome Point – punkt informacyjny dla zagranicznych studentów, którzy przyjeżdżają na UW – organizuje spotkanie informacyjne, skierowane do studentów spoza UE dotyczące legalizacji pobytu w Polsce.
Wydarzenie poprowadzi dr Łukasz Wieczorek, pełnomocnik dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych ds. legalizacji pobytu studentów zagranicznych.
Podczas spotkania omówione zostaną kwestie dotyczące m.in.:
- zezwolenia na pobyt czasowy lub długoterminowy;
- wiz studenckich a zezwoleń na pobyt czasowy;
- procedury ubiegania się po zezwolenie na pobyt w Polsce;
- pracy zarobkowej w trakcie trwania studiów i o ich ukończeniu;
- Karty Polaka.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniu powinny, wypełnić formularz rekrutacyjny do 1 czerwca do godz. 12.00.
Spotkanie w języku angielskim odbędzie się 2 czerwca o godz. 14.00. Formularz rejestracyjny >>
Spotkanie w języku polskim odbędzie się 9 czerwca o godz. 14.00. Formularz rejestracyjny >>
Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie Welcome Point: welcome.uw.edu.pl.
Źródło: www.uw.edu.pl
Wykład PTChem 02.06.2022
W imieniu Zarządu Oddziału Warszawskiego PTChem chcielibyśmy poinformować, że wracają do tradycyjnej formy wykłady czwartkowe w postaci bezpośrednich spotkań i jednocześnie pragniemy serdecznie zaprosić na najbliższy wykład pt.: „Chemia organiczna, chemia nieorganiczna i mechanochemia klatek molekularnych”, który wygłosi prof. Agnieszka Szumna z Instytutu Chemii Organicznej PAN.
Wykład odbędzie się w czwartek 2go czerwca 2022 r. o godz. 18:00 w Audytorium Czochralskiego w Gmachu Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej (ul. Koszykowa 75).
https://ptchem.waw.pl/wyklady/
Konkurs na stanowisko adiunkt w projekcie OPUS NCN
Konkurs na stanowisko adiunkt (grupa pracowników badawczych) w ramach projektu NCN Opus: „Od badania procesów zachodzących w sensorach jonoselektywnych w warunkach prądowych z wykorzystaniem fluorymetrii – do jonoselektywnej spektrofluoroelektrochemii”. Kierownik projektu: prof. dr hab. Agata Michalska. Termin przesyłania dokumentów upływa 29 czerwca 2022 roku. Więcej informacji >> pdf
Position of adjunct (a group of science positions) in the Opus project entitled „Optical emission insight into processes occurring in the ion-selective sensors operating under electrochemical trigger – towards ion-selective spectrofluoroelectrochemistry” financed by NCN is open for application. Project leader: prof. dr hab. Agata Michalska. Deadline for applications: 29 June 2022. For more info see >> eng
Dzień Odkrywców Kampusu Ochota 11.06.2022
Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego
11 czerwca 2022 r., godz. 11:00-17:00
Start: Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5
Czy na Marsie da się hodować sałatę? Jak przypadek doprowadził do odkrycia dynamitu i karteczek samoprzylepnych? Czy w „Raju” Dantego mieszka matematyka? Czy bakterie mają mikromiasta? Jak szybko rosną kryształy? Po co ludziom cyklotrony? Kim są Antymatematycy? Jak zatrzymać proces starzenia bez ingerencji chirurga plastycznego? Co łączy jajko z chorobą Alzheimera? – na te, i wiele innych pytań, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas ósmej edycji Dnia Odkrywców Kampusu Ochota UW (DOKO), 11 czerwca 2022.
Startujemy o godz. 11:00 w budynku Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5). Rozpoczniemy panelem interdyscyplinarnym ,,Grunt to nauka’’ – przedstawiciele wydziałów z Kampusu Ochota opowiedzą, czasem z przymrużeniem oka, a czasem całkiem serio, jak w ich dziedzinach bada się Ziemię i ziemię. Będzie to też okazja, by złożyć życzenia Wydziałowi Geologii UW, który świętuje w tym roku okrągłą siedemdziesiątkę.
Jak co roku, będzie można wysłuchać wykładów popularnonaukowych, „dokopać się” do wiedzy dzięki samodzielnie wykonanym eksperymentom: założyć hodowlę roślin in vitro, wykryć lisiego pierwotniaka, a nawet wziąć udział w symulacji aukcji czy założyć biały fartuch i zmienić się na chwilę w szalonego chemika. Podczas wycieczek równie ekscytujących jak wyprawa do wnętrza Ziemi zwiedzić będzie można m.in. prawdziwą zwierzętarnię, nowoczesną serwerownię czy Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii, w którym prowadzi się pomiary w temperaturach poniżej 2 kelwinów.
Emocji niewątpliwie dostarczy też gra terenowa – jej uczestnicy zmierzą się z zagadkami z nauk matematyczno-przyrodniczych. Dzień Odkrywców Kampusu Ochota zakończymy spektakularnym wybuchem wulkanu.
Podczas całego wydarzenia młodzież zainteresowana studiowaniem na Kampusie będzie mogła uzyskać wszelkie informacje z pierwszej ręki – studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego chętnie podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem!
Warto zawczasu zapoznać się z programem i wybrać najciekawsze naukowe atrakcje, odwiedzając stronę wydarzenia doko.mimuw.edu.pl. Przez stronę będą też realizowane zapisy na zajęcia (zapisy otworzymy na tydzień przed wydarzeniem).
Ramowy program:
- 11:00–12:00 – panel interdyscyplinarny ,,Grunt to nauka’’!
- 12:00–16:00 – wykłady popularnonaukowe, warsztaty, wizyty w laboratoriach, pokazy, gra terenowa, stoiska informacyjne…
- 16:00–17:00 Wybuch wulkanu i zakończenie DOKO
Program szczegółowy, zapisy na zajęcia i aktualności znajdują się na stronie wydarzenia doko.mimuw.edu.pl i na facebook.com/DOKOUW
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres doko@mimuw.edu.pl.
Dzień Odkrywców Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego to wspólne przedsięwzięcie Wydziałów: Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki i jednostek współpracujących: Centrum Nowych Technologii, Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Inkubator UW, Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych i Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.
ZAJĘCIA, KTÓRE PRZYGOTOWAŁ WYDZIAŁ CHEMII:
- Bazar Chemiczny
Warsztat
Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa – gwarantowane!
Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).
Prowadzący: koordynator: dr Sylwia Żołądek
Kategoria wiekowa: Bez ograniczeń wiekowych | 12:15 – 13:00, 13:15 – 14:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 256 (I piętro)
- Znajdź różnice. Izomery i izotopologi w komputerach
Warsztat
W czasie warsztatów obliczeniowych uczniowie generują teoretyczne symulacje widm w podczerwieni cząsteczek. Wykorzystują w tym celu pakiet do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian 09 oraz nakładkę graficzną WebMO. Zapoznają się z możliwością rozróżniania izomerów i izotopologów cząsteczek na podstawie takich widm.
Prowadzący: Tatiana Korona, Michał Hapka, Marcin Modrzejewski, Michał Przybytek
Kategoria wiekowa: Od 12 lat | 13:15 – 14:00, 14:15 – 15:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 118 (poziom -1)
- Podejrzeć nanoświat, czyli słów parę o mikroskopii sił atomowych
Warsztat
O nanotechnologii chyba już słyszał każdy z nas. Staramy się zrozumieć i zmienić świat na poziomie pojedynczych cząsteczek i atomów.
Ale jak to jest możliwe? Na pewno konieczne są do tego odpowiednie narzędzia. Z jednym z takich nanotechnologicznych instrumentów jest mikroskop sił atomowych (AFM). W trakcie warsztatu przybliżę uczestnikom zasadę działania tej techniki mikroskopii i zajrzymy do nanoświata, na kilku przykładach.
Prowadzący: dr Marcin Strawski
Kategoria wiekowa: Od 9 lat | 12:15 – 13:00, 13:15 – 14:00, 14:15 – 15:00 | Wydział Chemii, ul. Pasteura 1, 106 (poziom -1)
- Doktor NMR na tropie cząsteczki!
Świat jest bardzo różnorodny, a czasem rzeczy, które wygladają na pierwszy rzut oka na takie same, znacznie się od siebie różnią. W rozwiązywaniu takich zagadek specjalistą jest Doktor NMR, który z pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego umie wykazać czy C₃H₆O to wzór sumaryczny propananu, propanonu, a może alkoholu propenowego.
Warsztat będzie podzielony na dwie części:
– wycieczkę po laboratorium Nowych Metod Spektroskopii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego, gdzie uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób badamy próbki ciekłe w tej technice
– wspólne odkrywanie budowy związku na podstawie prostego widma ¹H NMR.
Prowadzący: mgr Paulina Bartosińska-Marzec
Kategoria wiekowa: Od 15 lat | 12:15 – 13:00, 13:15 – 14:00, 14:15 – 15:00, 15:15 – 16:00 | Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101, spotkanie w hallu CNBCh (parter, wejście przy Wydziale Biologii)
- Odkryj Kampus Ochota – gra terenowa
Atrakcje
Zapraszamy do wzięcia udziału w Grze Terenowej: Odkryj Kampus Ochota! Rozwiążcie zagadki na każdym Wydziale i odkryjcie tajemnice Kampusu Ochota UW! Przewidujemy przygodę, świetną zabawę i nagrody dla najszybszego zespołu!
Uczestnicy mogą wykonywać zadania w zespołach 1-4 osobowych. Aby wziąć udział w grze, przedstawiciel zespołu/uczestnik powinien zgłosić się do Recepcji Gry w budynku Wydziału Fizyki i pobrać Kartę Gry. Przy rejestracji niezbędne jest podanie nr. telefonu do kontaktu w razie wygranej 😉
Szczegółowy regulamin Gry znajduje się przy stanowisku Recepcji Gry.
Prowadzący: Koło Naukowe Chemików ProbUWka
Kategoria wiekowa: Od 15 lat | 12:00 – 15:30 | Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5, recepcja gry: hall (parter)