Temat numeru: Ukraina
13 kwietnia 2022Wiosenny numer pisma uczelni „UW” planowo miał pojawić się w połowie marca. Ze względu na sytuację polityczną data wydania została przesunięta, po to, aby przedstawić ważne i aktualne tematy. W tym wydaniu znajdują się więc m.in. eksperckie artykuły dotyczące wojny na Ukrainie: o tym, jak wygląda nauka i praca na uczelniach ukraińskich, co o obecnej sytuacji myślą Rosjanie, na czym polega kryzys migracyjny.
W artykule „Nauka pod ostrzałem” (s. 2) można przeczytać o tym, jak funkcjonują obecnie ukraińskie uczelnie. Wiele z nich nie przerwało swojej działalności i prowadzi ją online. O wojskowej mobilizacji, schronach w uczelnianych repozytoriach, całodobowych infoliniach czy pomocy uchodźcom wewnętrznym opowiadają naukowcy z Odessy, Kijowa i Łucka.
Prof. Maciej Raś z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych przedstawia wojnę z rosyjskiej perspektywy i zastanawia się, dokąd zmierza Rosja (s. 8), a prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami opisuje aktualną sytuację uchodźczą i przypomina, że „zarządzanie kryzysami migracyjnymi powstającymi w wyniku wojen to maraton, a nie sprint” (s. 7).
O tym, czy powinno się mówić „na” czy „w” Ukrainie oraz o tym, czy istnieją słowa, które potrafią oddać otaczającą nas rzeczywistość, przeczytać można w nowym felietonie prof. Katarzyny Kłosińskiej z Wydziału Polonistyki UW (s. 43), która od tego numeru opisywać będzie, jaką moc mają słowa.
W numerze przeczytać można również o akcjach pomocowych dla Ukrainek i Ukraińców organizowanych przez uczelnię i jednostki UW (s. 5) oraz o tym, jak w pomoc angażują się uczelnie zagraniczne.
Co jeszcze w numerze?
W lutym Olga Tokarczuk odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie, przeprowadzonej specjalnie dla czasopisma UW, noblistka mówi o tym, jak kształtują nas studia, dlaczego warto czytać powieści, czym dla pisarki jest umiejętność pisania i czy można się jej nauczyć (s. 10). Tytuł honorowego doktora w lutym odebrał także prof. Andrzej Koźmiński, który z UW był związany przez niemal trzy dekady (s. 21).
W najnowszym numerze można przeczytać również o Poradni Językowej UW, która działa na uczelni już od pół wieku (s. 36), doktorze z Jemenu, który odnajduje szczęście w nauce (s. 30), a także o czworgu badaczach, którzy zostali laureatami Starting Grant ERC 2021 (s. 26) o tym, jak zainteresowali się swoją dziedziną, co lubią w niej najbardziej, a także ich pierwszych sukcesach i niepowodzeniach.
W stałych rubrykach felietonowych Jacek Sztolcman pisze o tym, jaką rolę w promowaniu nauki mogą odegrać media tradycyjne i ich nowe formy (s. 42), dr Marcin Trepczyński tłumaczy definicje logiki, wykorzystując postać Prosiaczka z „Kubusia Puchatka” (s. 40), Maria Cywińska pisze o tym, co jest ważne w pomaganiu innym, nie tylko z punktu widzenia pracowników administracji (s. 41), a dr hab. Robert Gawkowski przypomina, kim był Józef Mackiewicz i co łączyło go z UW (s. 46). W „Szczypcie zieleni” prof. Marta Wrzosek i prof. Marcin Zych przypominają sylwetki botaników z UW, którzy odnieśli sukcesy na arenie międzynarodowej, a Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska opisuje historię jednej z najstarszych odmian jabłoni, zachęcając do wypróbowania sezonowego przepisu.
Pismo uczelni w wersji elektronicznej można pobrać ze strony głównej UW. Wydanie papierowe będzie dostępne po Świętach Wielkanocnych w Pałacu Kazimierzowskim oraz w Auditorium Maximum na terenie kampusu przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Źródło: www.uw.edu.pl
POB IV dla rodziców – Nowe Idee
Wsparcie w powrocie do aktywności naukowej osób powracających do pracy po urlopie rodzicielskim i innych przerwach związanych z urodzeniem, wychowaniem lub przysposobieniem dziecka jest celem nowego konkursu „POB IV dla rodziców” zorganizowanego w ramach „Nowych Idei”.
O dofinansowanie w kwocie od 30 000 zł do 100 000 zł projektów badawczych mogą aplikować:
- pracownicy, który w ciągu trzech lat przed datą ogłoszenia konkursu przebywali na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub na urlopie wychowawczym,
- doktorantki, które w ciągu trzech lat przed datą ogłoszenia konkursu urodziły bądź przysposobiły dziecko oraz doktoranci, którzy zostali ojcem lub przysposobili dziecko w ciągu trzech lat przed datą ogłoszenia konkursu
którzy prowadzą badania w obszarze POB IV, zgodne z tematyką składanego wniosku.
Nabór trwa do 31.05.2022.
Źródło: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl
Nowy termin naboru „Nowe Idee – Ukraina”
Informujemy, że termin naboru w konkursie „Nowe Idee – Ukraina” został przedłużony do 29.04.2022.
Źródło: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl