Sukces szachistów z UW
22 listopada 2021Studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego zajęli drugie miejsce w rozgrywkach Collegiate Chess League. W finale zmierzyli się z drużyną University of Chicago.
Collegiate Chess League to światowa liga szachowa szkół wyższych. Mecze rozgrywane są online na platformie chess.com.
W tegorocznej edycji Collegiate Chess League wystartowało 160 drużyn składających się z 1046 studentów, podzielonych na 10 dywizji, w zależności od poziomu. W każdej dywizji były dwie grupy. Uniwersytet Warszawski grał w najwyższej dywizji.
Skład drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego:
- Bartłomiej Macieja, student studiów III stopnia na kierunku fizyka;
- Arkadiusz Leniart, student studiów III stopnia na kierunku chemia;
- Joanna Dworakowska, studentka studiów I stopnia na kierunku fizyka;
- Ryszard Eggink, student studiów II stopnia na kierunku matematyka;
- Pola Parol, studentka studiów I stopnia na kierunku ekonomia;
- Łukasz Jarmuła, student studiów I stopnia na kierunku historia.
Ze względu na to, że rozgrywki rozpoczęły się we wrześniu (semestr w USA trwa od sierpnia do grudnia), na początku członkiem drużyny był także Patryk Chylewski, ówczesny student ekonomii na UW.
Pierwszą częścią rywalizacji były mecze grupowe. Uniwersytet Warszawski wygrał wszystkie pojedynki:
- 18 września: Uniwersytet Warszawski 12,5 – Bucharest University of Economic Studies;
- 2 października: Uniwersytet Warszawski 11 – 5 Massachusetts Institute of Technology;
- 9 października: Uniwersytet Warszawski 9 – 7 Yale University
- 18 października: Uniwersytet Warszawski 10 – 6 University of Michigan;
- 25 października: Uniwersytet Warszawski 14,5 – 1,5 Harvard College;
- 6 listopada: Uniwersytet Warszawski 8,5 – 5,5, Princeton University.
Dzięki wygraniu wszystkich meczów grupowych drużyna z UW awansowała do części pucharowej z pierwszego miejsca w grupie i nie musiała grać 1/8 finału.
W ćwierćfinale, 14 listopada, Uniwersytet Warszawski pokonał 10 – 6 Bucharest University of Economic Studies.
W półfinale, 20 listopada, Uniwersytet Warszawski pokonał 10 – 6 Yale University. Mecz półfinałowy można obejrzeć tutaj >>
W finale, 21 listopada, Uniwersytet Warszawski zmierzył się z University of Chicago, kończąc rozgrywki na drugim miejscu (po wyniku 6 – 10). Mecz finałowy można obejrzeć tutaj >>
Źródło: www.uw.edu.pl
Koncert UW „UWiecznić chwilę”
W tym roku przypada 205. rocznica urodzin UW. Z tej okazji 19 listopada odbył się koncert Uniwersytetu Warszawskiego „UWiecznić chwilę”. Wystąpiła Alicja Majewska oraz akademickie zespoły artystyczne. Zapis koncertu można obejrzeć na profilu UW w serwisie YouTube.
Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu Aleksandra I, podpisanego 19 listopada 1816 roku. Wydarzenie upamiętniające 205. rocznicę założenia UW odbyło się 19 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Koncert można było śledzić online na stronie UW.
Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, skierował do społeczności akademickiej podziękowania za pracę na rzecz uczelni oraz złożył życzenia z okazji Święta Uniwersytetu. – Jestem dumny z działań i sukcesów, jakie odnoszą studentki i studenci, doktorantki i doktoranci, pracowniczki i pracownicy. Z Uniwersytetu Warszawskiego wyszło sześcioro Noblistów, a wiele osób było blisko tej nagrody. Podczas dwóch stuleci działalności Uniwersytetu powstało wiele tysięcy tekstów naukowych, które nadal są cytowane. Stale powstają ważne i przełomowe dzieła. Cieszy mnie, że nasi absolwenci odnoszą sukcesy naukowe, gospodarcze, polityczne, działają społecznie i bardzo chętnie wracają w mury uczelni – podkreślał rektor UW.
W pierwszej części koncertu zaprezentowały się zespoły artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego. Chór Akademicki przedstawił repertuar rozrywkowy, sięgając po utwory zarówno z początków swojej działalności, jak i współczesne.
Aktorzy z Teatru Hybrydy wykonali m.in. utwory muzyczne do tekstów: patronów 2021 roku – Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – oraz absolwentów UW – Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.
Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” przeniósł publiczność do świata Romów, prezentując „Balladę cygańską”.
W drugiej części koncertu wystąpiła Alicja Majewska (absolwentka UW) wraz z Włodzimierzem Korczem, kompozytorem i pianistą, oraz kwartetem smyczkowym Warsaw String Quartet.
Nagranie koncertu dostępne jest na profilu UW w serwisie YouTube.
Akademickie zespoły artystyczne
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego – od 100 lat tworzą go studenci, pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego i innych warszawskich uczelni. Zespół prezentuje muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem od 2002 roku jest Irina Bogdanovich.
Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego – jest jednym z najstarszych teatrów studenckich w Polsce, istnieje od końca lat 50. XX wieku, reaktywowany w 2005 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kulturalnym i ideowym kontynuatorem legendarnych Hybryd założonych w 1957 roku, z których wywodzą się tacy artyści jak Jonasz Kofta, Urszula Dudziak czy Krzysztof Komeda. Współzałożycielem, dyrektorem i reżyserem Teatru jest Maciej Dzięciołowski.
Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka” – tworzą go od blisko 50 lat studenci i absolwenci uczelni, a także grupy dziecięce i młodzieżowe. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada m.in.: tańce narodowe; obrazy sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane z tradycjami i tematyką narodową. Współzałożycielem i kierownikiem zespołu jest Jan Łosakiewicz.
Źródło: www.uw.edu.pl
Konkurs dla studenta/studentki w projekcie OPUS NCN
Konkurs dla studenta/studentki w projekcie badawczym OPUS finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Badania regulacji allosterycznej hydrolaz SARS CoV-2 z wykorzystaniem metod metyl-TROSY NMR – w poszukiwaniu nowych miejsc wiązania inhibitorów”. Kierownik projektu: prof. dr hab. Wiktor Koźmiński. Bezpośredni opiekun: dr Rafał Augustyniak. Termin przesyłania dokumentów upływa 26 listopada 2021 roku o godzinie 12.00. Więcej informacji >> pdf