Umiędzynarodowienie nauki – kursy SIS UW
09 listopada 2021

Trwają zapisy na zajęcia online dotyczące specjalistycznej angielszczyzny akademickiej oraz badań jakościowych w językoznawstwie stosowanym i pokrewnych dziedzinach. Kursy są skierowane do pracowników i doktorantów UW. Ich organizatorem jest School for International Science UW.

School for International Science UW (SIS UW) powstała przy Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi ona kursy i szkolenia dla pracowników oraz doktorantów UW, które służą podniesieniu umiędzynarodowienia wyników badań oraz oferty dydaktycznej uczelni.

– Organizowane przez nas kursy służą podniesieniu kompetencji i zdobyciu umiejętności niezbędnych do opracowywania danych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi metodologii oraz publikowania w językach obcych w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych – mówi dr hab. Anna Wojtyś, prodziekan ds. badań i współpracy Wydziału Neofilologii UW.

Obecnie trwają zapisy na dwa kursy:

  • English for Research Publications – kurs specjalistyczny, w trakcie którego uczestnicy poznają fachowe słownictwo oraz struktury gramatyczne i wyrażenia typowe dla publikacji naukowych w języku angielskim. Istotną część kursu stanowi również praca nad umiejętnością zwięzłego i klarownego formułowania argumentacji oraz umiejętnością dostosowania tekstu do wymagań konkretnego wydawcy bądź stylu formatowania. Więcej informacji znajduje się w sylabusie kursu >>
  • Badania jakościowe w językoznawstwie stosowanym i pokrewnych dziedzinach – celem kursu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami związanymi z metodologią badań jakościowych, w tym z podstawami teoretycznymi oraz zbieraniem i analizą danych przy użyciu rożnych programów komputerowych. Na kursie zostaną również omówione przykłady interpretacji danych w różnych publikacjach anglojęzycznych. Więcej informacji znajduje się w sylabusie kursu >>

Oferta kursów School for International Science UW skierowana jest do:

  • zainteresowanych osób (pracowników oraz doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego);
  • zorganizowanych grup pracowników konkretnych jednostek (w formie zajęć zamawianych).

Zapisów na kursy dokonuje się poprzez wysłanie maila pod adresem: sis(at)uw.edu.pl.

W styczniu 2022 r. planowane są nowe kursy i szkolenia. Aktualna oferta zajęć dostępna jest na stronie: www.sis.uw.edu.pl.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Koncert Urodzinowy UW „UWiecznić chwilę”

W tym roku przypada 205. rocznica urodzin UW. Z tej okazji 19 listopada o godz. 18.00 obędzie się koncert Uniwersytetu Warszawskiego „UWiecznić chwilę”. Wystąpią m.in. Alicja Majewska oraz akademickie zespoły artystyczne. Koncert będzie można śledzić online.

Uniwersytet Warszawski powstał na mocy edyktu cara Aleksandra I, podpisanego 19 listopada 1816 roku. Wydarzenie upamiętniające 205. rocznicę założenia UW odbędzie się 19 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Koncert można będzie śledzić online na stronie UW.

 

 

W pierwszej części koncertu zaprezentują się zespoły artystyczne Uniwersytetu Warszawskiego. Chór Akademicki przedstawi repertuar rozrywkowy, sięgając po utwory zarówno z początków swojej działalności, jak i współczesne.

Aktorzy z Teatru Hybrydy wykonają m.in. utwory muzyczne do tekstów: patronów 2021 roku – Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, oraz absolwentów UW – Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” przeniesie publiczność do świata Romów, prezentując „Balladę cygańską”.

W drugiej części koncertu wystąpi Alicja Majewska (absolwentka UW) wraz z Włodzimierzem Korczem kompozytorem i pianistą oraz kwartetem smyczkowym Warsaw String Quartet.

Akademickie zespoły artystyczne

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego – od 100 lat tworzą go studenci, pracownicy i absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego i innych warszawskich uczelni. Zespół prezentuje muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem od 2002 roku jest Irina Bogdanovich.

Teatr Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego – jest jednym z najstarszych teatrów studenckich w Polsce, istnieje od końca lat 50. XX wieku, reaktywowany w 2005 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kulturalnym i ideowym kontynuatorem legendarnych Hybryd założonych w 1957 roku, z których wywodzą się tacy artyści, jak Jonasz Kofta, Urszula Dudziak czy Krzysztof Komeda. Współzałożycielem, dyrektorem i reżyserem Teatru jest Maciej Dzięciołowski.

Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka” – tworzą go od blisko 50 lat studenci i absolwenci uczelni, a także grupy dziecięce i młodzieżowe. W swoim repertuarze „Warszawianka”posiada m.in.: tańce narodowe; obrazy sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane tradycjami i tematyką narodową. Współzałożycielem i kierownikiem zespołu jest Jan Łosakiewicz.

 

Gościom, którzy otrzymali zaproszenia na wydarzenie w formie stacjonarnej i potwierdzili obecność, przypominamy o zabraniu ze sobą paszportu covidowego.

Członkowie społeczności UW, którzy chcą uczestniczyć w koncercie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie mogą jeszcze otrzymać zaproszenia. Wejściówki wydawane będą do wyczerpania limitu miejsc. Istnieje możliwość uzyskania biletu dla osoby towarzyszącej. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: Aleksandra.Kowalska@adm.uw.edu.pl.

 

Źródło: www.uw.edu.pl