Konkurs dla popularyzatorów nauki
08 listopada 2021

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do IV edycji konkursu „Nauka jest dla ludzi”, organizowanego przez Centrum Współpracy i Dialogu UW. To konkurs dla osób, które prowadzą badania naukowe na UW i chcą rozpowszechnić ich wyniki. Zgłoszenia można wysłać do 26 listopada.

Celem konkursu „Nauka jest dla ludzi” jest promocja prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim badań, które odpowiadają na ważne wyzwania społeczne, gospodarcze lub zmieniają rozumienie świata. Do udziału zgłosić się mogą pracownicy oraz doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagrodą w konkursie są działania promujące badania laureata – przygotowanie materiałów (np. w formie krótkich raportów, infografik), realizacja filmu czy np. zamieszczenie publikacji w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Do wygrania są fundusze na działania promocyjne o łącznej wartości do 30 tys. zł. Na uzyskanie finansowania największe szanse mają projekty, które dotyczą istotnych tematów społecznych, a także takich, które znajdują zastosowanie w gospodarce, instytucjach rządowych lub samorządowych.

W poprzedniej edycji konkursu wyłoniono trzy zwycięskie projekty. Dofinansowano:

  • badania dotyczące procesu zapylania i istotności lokalnych zieleńców w ekosystemach miejskich prowadzone przez dr Katarzynę Roguz z Wydziału Biologii UW,
  • badania postaw mieszkańców wobec ekologicznych alternatyw w obszarze transportu miejskiego prowadzone przez dr Annę Nicińską z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW,
  • badania na temat wykorzystania ekosystemów bagiennych w dolinach rzek jako stref buforowych sprzyjających poprawie jakości wód w zlewniach rolniczych prowadzone przez dr hab. Ewę Jabłońską z Wydziału Biologii UW.

Formularz zgłoszeniowy, a także regulamin konkursowy znajduje się na stronie: www.cwid.uw.edu.pl/formularz-zgloszeniowy-konkursu.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


II Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego – zapisy

Minimonologponczżeń-szeń czy półkucając – to wyrazy, które w zeszłym roku sprawiły sporą trudność uczestnikom uczelnianego dyktanda. Jak będzie tym razem? Tekst II Dyktanda Uniwersytetu Warszawskiego jest już gotowy, rozpoczęła się rejestracja. Do udziału w językowej zabawie można zapisywać się od 8 do 15 listopada. Dyktando odbędzie się 25 listopada online.

– Mamy nadzieję, że będzie to doskonała zabawa, pouczająca rozrywka, okazja, żeby utrwalić zasady ortografii, zobaczyć, jaki nasz język jest piękny, bogaty, różnorodny, jak można się nim bawić – mówi prof. Katarzyna Kłosińska, kierująca Obserwatorium Językowym UW, które organizuje uniwersyteckie dyktando.

Tekst dyktanda przygotowuje dr Barbara Pędzich z Obserwatorium Językowego oraz Instytutu Języka Polskiego UW na podstawie reguł zawartych w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN z zasadami pisowni i interpunkcji”. W zeszłym roku dotyczył studenta Sławka, rzeźby sprzed gmachu starej Biblioteki. Liczył 242 wyrazy i był rymowany. Tegoroczne dyktando również ma formę zabawnego wierszyka, tym razem o doświadczeniach studentów i wykładowców z zajęć zdalnych.

Szukamy mistrza ortografii

II Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się 25 listopada i wyłoni Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii 2021. Rozpocznie się o godz. 15.00. Wydarzenie odbędzie się online.

W zabawie mogą wziąć udział obecni studenci, doktoranci oraz pracownicy UW – z wyjątkiem studentów i absolwentów filologii polskiej, absolwentów studiów podyplomowych oraz kursów kształcących redaktorów i korektorów.

Zapisy trwają od 8 do 15 listopada. Żeby wziąć udział w dyktandzie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl/ii-dyktando-uw.

Uczestnicy otrzymają link do transmisji prowadzonej na uniwersyteckim profilu na kanale YouTube. Tekst odczyta dr Barbara Pędzich. Po napisaniu dyktanda uczestnicy zostaną poproszeni o przesłanie jego treści e-mailem na adres dyktando@uw.edu.pl. Oceniane będą wyłącznie prace, które do skrzynki odbiorczej dotrą w ciągu 3 minut od zakończenia dyktanda. Sprawdzana będzie poprawność ortograficzna. Interpunkcja może być brana pod uwagę jako czynnik rozstrzygający w wypadku prac, które konkurować będą o zwycięstwo.

Po zakończeniu części konkursowej autorka dyktanda wyjaśni trudności ortograficzne zawarte w tekście.

Wyniki poznamy 10 grudnia o godz. 10.00. Ogłoszone zostaną online na kanale YouTube oraz na stronie OJ UW.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl/ii-dyktando-uw.

Retrospekcja

W zeszłym roku w walce o tytuł Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii zmierzyło się 437 osób: 361 studentów, 27 doktorantów oraz 49 pracowników UW. Zwyciężył Aleksander Augustyniak, student z Wydziału Prawa i Administracji.

Prace sprawdzano przez 30 godzin. Najwięcej problemów przysporzyła uczestnikom pisownia łączna, rozłączna i z łącznikiem. Kłopot sprawiały takie słowa, jak: minimonolog, superchyża, mikrosamolot, ekspodharcmistrz, poncz, żeń-szeń, szast-prast, ekstraświeże, nowo nabyty, honda, półkucając czy Alma Mater.

Tekst zeszłorocznego dyktanda, a także porady językowe dotyczące najczęściej popełnianych błędów znajdują się na stronie: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.

 

Źródło: www.uw.edu.pl