Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna – 4 medale dla polskich uczniów
18 sierpnia 2021Zakończyła się 53. Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO) zorganizowana przez Japonię (25 lipca – 2 sierpnia). Jako druga w historii została przeprowadzona w sposób zdalny. Do olimpiady przystąpiło 312 zawodników z 79 krajów. Polscy uczniowie spisali się znakomicie i przywieźli do kraju 4 medale: 3 srebrne i brązowy.
Znakomite wyniki polskich uczniów
Zdobywcami medali na 53. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej zostali:
- Michał Lipiec – srebrny medal (uczeń I klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie),
- Bruno Skoczeń – srebrny medal (uczeń III klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie),
- Jakub Kwiatkowski – srebrny medal (uczeń III klasy Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu),
- Adam Sukiennik – brązowy medal (uczeń II klasy Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej w Łodzi).
Opiekunami polskiej grupy byli: Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej prof. dr hab. Marek Orlik oraz Wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej prof. dr hab. Aleksandra Misicka-Kęsik. Obserwatorem, uprawnionym do uczestniczenia w pracach międzynarodowego jury, był dr hab. Piotr Kwiatkowski z Wydziału Chemii UW.
Podczas zawodów uczniowie rozwiązywali zadania teoretyczne o merytorycznie zaawansowanej treści. Organizatorzy IChO również zadbali o atrakcje dla zawodników. Uczniowie uczestniczyli w wirtualnych wycieczkach po ciekawych miejscach Japonii oraz prezentacji zadań laboratoryjnych, które ze względu na panujący stan epidemii nie mogły być realizowane.
Serdecznie gratulujemy naszym chemikom i życzymy kolejnych sukcesów!
Źródło: www.gov.pl
XVII Warszawskie Seminarium Doktorantów Chemików – ChemSession’21
Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Chemicznego zaprasza doktorantów wszystkich warszawskich placówek chemicznych do udziału w tegorocznym XVII Warszawskim Seminarium Doktorantów Chemików – ChemSession’21. Z powodu sytuacji pandemicznej i związanymi z tym ograniczeniami Seminarium odbędzie się całkowicie w sposób zdalny 24 września 2021 r. (piątek).
Seminarium ChemSession jest już tradycją i będzie organizowane w tym roku po raz siedemnasty. Głównym celem jest prezentacja osiągnięć naukowych doktorantów i młodych pracowników nauki z dziedziny chemii oraz nauk pokrewnych, a także integracja warszawskiego środowiska chemicznego. Niestety, z powodu sytuacji pandemicznej rejestracja uczestników i seminarium będą przebiegać całkowicie w sposób zdalny. Podobnie jak w poprzednich latach w części plenarnej seminarium doktoranci będą mogli wysłuchać wykładów zaproszonych gości na tematy dotyczące aktualnych zagadnień różnych dyscyplin chemii. Zgłoszone prezentacje wyników prac doktorantów będą przedstawiane w formie plakatów. Streszczenia wszystkich prezentacji zostaną zamieszczone w materiałach seminarium, które prześlemy uczestnikom w wersji elektronicznej.
Rejestracja
Rejestracja jest dwuetapowa:
1. Rejestracja uczestnika
Rejestracja z przesłaniem streszczeń prezentacji i opłaty konferencyjnej do 20 sierpnia.
2. Rejestracja e-plakatu
Prezentacje w formie e-Plakatu (plik pdf) będzie można przesłać do 31 sierpnia.
Prezentacja:
Prezentacja plakatów nastąpi poprzez ich umieszczenie na ogólnodostępnej stronie internetowej ChemSession.pl w okresie jednego tygodnia przed seminarium. Zgodnie z tradycją wszystkie prezentacje będą przedmiotem oceny konkursowej w celu wyłonienia i nagrodzenia najlepszych prac. W pierwszym etapie, komisja konkursowa wyłoni szerszą grupę najciekawszych prezentacji. Następnie laureaci seminarium zostaną wyłonieni na podstawie przeprowadzonych przez komisję rozmów z autorami wybranych plakatów. Rozmowy te przeprowadzone będą zdalnie w dniu poprzedzającym seminarium (tj. 23 września br.).
Program:
Seminarium składa się z dwóch części: sesji plenarnej i sesji plakatowej. Seminarium zakończy oficjalne ogłoszenie autorów wyróżnionych prac. Wstępny program sesji plenarnej z listą zaproszonych wykładowców zostanie wysłany pod koniec czerwca br. Końcowy program zawierający wystąpienia w sesji plenarnej oraz listę prezentacji plakatowych zostanie podany w pierwszych dniach września br. Programy będą również dostępne na stronie internetowej. Tam również zamieszczane będą inne szczegółowe informacje.
Opłata:
Warunkiem akceptacji zgłoszenia plakatu do prezentacji w ChemSession’21 i umieszczenia streszczenia w materiałach seminarium jest dokonanie opłaty kosztów uczestnictwa. Opłatę w kwocie 40 zł netto (z podatkiem VAT 49,20 zł brutto) prosimy przesłać do 31 sierpnia br. na konto:
Polskie Towarzystwo Chemiczne
00-227 Warszawa, ul. Freta 16
Bank BNP Paribas S.A.
54 2030 0045 1110 0000 0261 6290
koniecznie z dopiskiem: ChemSession’21 + imię i nazwisko uczestnika. Przy wpłatach grupowych należy koniecznie dołączyć całą listę uczestników.
Osoby finansujące udział w seminarium co najmniej w 70% ze środków publicznych mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. W tym przypadku prosimy o wypełnienie i przesłanie oświadczenia dla celów podatku VAT na adres biura PTChem (biuro@ptchem.pl). Faktury będą wystawiane uczestnikom po uprzednim kontakcie z biurem PTChem (biuro@ptchem.pl) i podaniem danych płatnika.
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa udział w seminarium – tradycyjnym forum integrującym środowisko doktorantów i młodych pracowników nauki środowiska warszawskiego.
prof. dr hab. inż. Robert Nowakowski
Przewodniczący Oddziału Warszawskiego PTChem
Wykład z ciekawej chemii 26.08.2021
Dnia 26 sierpnia 2021 r. o godzinie 15.00 odbędzie się wykład z ciekawej chemii dla uczniów szkół średnich dra Bartosza Hamankiewicza pt.: „Ogniwa litowo-jonowe, czyli rewolucja magazynowania energii”.
Wykład odbędzie się na platformie google meet: meet.google.com/hpi-zwtd-mdr