Rekrutacja na UW – ważne daty dla kandydatów
08 lipca 20215 lipca zakończyły się zapisy na studia pierwszego stopnia, jednolite magisterskie i część pozostałych studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Kandydaci poznają wyniki rekrutacji poznają 19 lipca.
Na Uniwersytecie Warszawskim można studiować kierunki humanistyczne, społeczne, ścisłe, a także interdyscyplinarne i w całości prowadzone w języku angielskim. W sumie ponad sto propozycji. Pełna lista studiów dostępnych w roku akademickim 2021/2022 na UW znajduje się na stronie IRK, gdzie można zapoznać się z opisami poszczególnych kierunków, zasadami kwalifikacyjnymi czy zarysem programów studiów.
W tegorocznej ofercie edukacyjnej znajdują się nowe kierunki, m.in.: chemia jądrowa i radiofarmaceutyki, nanoinżynieria, sztuka pisania. Więcej informacji o nowych kierunkach >>
19 lipca kandydaci na studia poznają wyniki rekrutacji. W rekrutacji na studia I stopnia i jednolite magisterskie brane są pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych. Na niektórych kierunkach będą prowadzone dodatkowe egzaminy wstępne (tzw. sprawdziany predyspozycji). Są to: architektura przestrzeni informacyjnych; indywidualne studia międzydziedzinowe prowadzone przez Kolegium Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (stacjonarne); informacja naukowa i bibliotekoznawstwo; logopedia ogólna i kliniczna; Psychology – studia w języku angielskim (jednolite magisterskie); publikowanie współczesne oraz socjologia.
Terminy rekrutacyjne:
5 lipca: ostatni dzień rejestracji w systemie IRK,
6 lipca: ostatni dzień wnoszenia opłat rekrutacyjnych,
9 lipca: ostatni dzień wprowadzania wyników przez kandydatów,
13–16 lipca: dodatkowe egzaminy wstępne (sprawdzające predyspozycje kandydatów do podjęcia studiów), a także w przypadku kandydatów z zagranicy egzaminy i rozmowy sprawdzające znajomość języka polskiego
19 lipca: ogłoszenie wyników rekrutacji. Kandydat będzie mógł je zobaczyć na swoim koncie rejestracyjnym w systemie IRK, w zakładce „Zgłoszenia rekrutacyjne”.
Dokumenty od kandydatów zakwalifikowanych na studia będą przyjmowane w kilku terminach, od 20 do 30 lipca. Kolejne terminy przyjmowania dokumentów na poszczególnych kierunkach studiów – w przypadku niewypełnienia limitu miejsc – będą wyznaczać komisje rekrutacyjne. Po wyczerpaniu listy rezerwowej istnieje możliwość otwarcia dodatkowej tury rekrutacji we wrześniu.
Pełny harmonogram rekrutacji >>
Informacje na temat wymaganych dokumentów >>
Rekrutacja na pozostałe studia
Terminy rekrutacji na pozostałe studia, w tym na część studiów w języku angielskim oraz studiów niestacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich, na których nie obowiązuje ww. harmonogram, a także na studia II stopnia określone zostały dla poszczególnych kierunków studiów w zał. nr 4 do uchwały Senatu UW.
Ważne linki
Biuro ds. Rekrutacji
Strona Internetowej Rekrutacji Kandydatów UW
Informacje dla kandydatów na studia
Przewodnik dla kandydatów na studia 2021
Źródło: www.uw.edu.pl
Raport o studenckiej przedsiębiorczości
Czym jest przedsiębiorczość studencka? Jak postrzegają ją studenci i pracownicy uczelni? W jaki sposób uczelnie wspierają przedsiębiorczych studentów? Odpowiedzi znajdują się w raporcie „Just Start. Przedsiębiorczość studencka, czyli…” przygotowanym przez Inkubator UW, we współpracy z 10 inkubatorami oraz jednostkami zajmującymi się przedsiębiorczością studencką na polskich uczelniach.
Raport powstał po to, żeby dowiedzieć się więcej na temat przedsiębiorczości studenckiej w Polsce, promować dobre praktyki rozwijane na uczelniach oraz wspierać młode osoby na początku ich ścieżki zawodowej. „Just Start. Przedsiębiorczość studencka, czyli…” został opracowany przez Ośrodek Ewaluacji na zlecenie Inkubatora UW. W publikacji znajdują się skrócone prezentacje oferty inkubatorów, które wzięły udział w badaniu. Oprócz Inkubatora UW są to jednostki działające w: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Warszawskiej, SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym, Szkole Głównej Handlowej, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytecie Szczecińskim.
W publikacji zostały uwzględnione opinie studentów zarówno korzystających z oferty uniwersyteckich inkubatorów, jak i studentów uczelni, na których nie działają tego typu jednostki.
Przedsiębiorczość i wiara we własne możliwości
Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że młodzi ludzie aktywnie poszukują nowoczesnych form rozwoju. Nie mają wątpliwości, że postawa przedsiębiorcza jest dla nich korzystna oraz że można się jej nauczyć. Do przedsiębiorczych działań motywuje ich wiara innych osób w przedstawione projekty biznesowe. Respondenci wskazują na potrzebę zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. W działalności inkubatorów doceniają możliwość bieżącej konsultacji swoich pomysłów.
Wnioski z badania ankietowego, którego wyniki uwzględniono w publikacji (wzięło w nim udział 362 studentów) pokazują, że o ile współcześnie studenci aktywnie uczestniczą w rynku pracy, łącząc studiowanie z pracą (60% jako pracobiorcy na umowach zlecenia lub o dzieło i 30% w formie umowy o pracę), to niewielki jest odsetek tych, którzy prowadzą własną działalność (firmę, startup – zaledwie 8%).
Dwa zadania inkubatorów
Przedsiębiorczość studencka najczęściej realizowana jest w strukturach uczelnianego inkubatora przedsiębiorczości, który działa jako samodzielna jednostka lub jest częścią centrum transferu technologii, centrum innowacji czy centrum przedsiębiorczości. Zdarza się także, że zadania inkubatora realizowane są w ramach grantu/projektu, który pozyskała uczelnia ze środków unijnych lub NCBR. Z wywiadów przeprowadzonych na potrzeby raportu wynika, że często nie tylko studenci nie wiedzą o istnieniu tych jednostek na uczelni. Nie wie o tym także kadra – na co zwracają uwagę przedstawiciele inkubatorów.
Przed uczelnianymi inkubatorami stawiane są dwa zadania: edukacja w zakresie przedsiębiorczości oraz rozwijanie pomysłów i projektów studenckich. Myślę, że kluczowe jest dobre zbalansowanie oferty pomiędzy tymi dwoma zadaniami. Pójście za mocno w edukację odrywa zasoby od rozwijania pomysłów studenckich. Natomiast zbyt duże skoncentrowanie się na rozwoju projektów i rezygnacja z dydaktyki może zatrzymać dopływ studentów z pomysłami. Trzeba też pamiętać, że uniwersytet gospodarując środkami publicznymi ma dość ograniczone możliwości wspierania projektów studenckich – mówi Jacek Sztolcman, kierownik Centrum Współpracy i Dialogu UW, którego częścią jest Inkubator UW.
Najstarszy inkubator w Polsce (Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości) działa na Uniwersytecie Szczecińskim i istnieje od 2005 roku. Największymi inkubatorami są te działające na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Zarówno w jednym, jak i drugim pracuje po 16 osób.
O Inkubatorze UW
Inkubator UW jest sekcją Centrum Współpracy i Dialogu UW. Powstał w 2017 roku. Z jego usług skorzystało łącznie niemal 6 tys. studentów. Działa na rzecz rozwijania postaw przedsiębiorczych wśród studentów oraz wspierania innowacyjności. Studenci mogą liczyć na wsparcie swoich projektów m.in. w programie Starter (edukacyjno-mentoringowa propozycja dla osób z pomysłem na projekt biznesowy) czy Brave Camp (tygodniowa akademia przedsiębiorczości). Inkubator UW rozwija postawy przedsiębiorcze wśród studentów także m.in. poprzez: realizację OGUNów IUW (ogólnouniwersyteckich zajęć o tematyce związanej z przedsiębiorczością), realizację otwartych warsztatów prowadzonych przez ekspertów i praktyków biznesu, organizację spotkań networkingowych, webinarów edukacyjnych i konferencji oraz turniejów kreatywnych.
W semestrze letnim 2020/2021 Inkubator UW zrealizował zajęcia w 19 grupach dla prawie 300 studentów, wsparł ponad 60 projektów studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Just Start. Przedsiębiorczość studencka, czyli…
Źródło: www.uw.edu.pl
Rozstrzygnięcie konkursu o stypendium dla studenta-stypendysty w projekcie OPUS 14 NCN
Komisja konkursowa ds. oceny wniosków o przyznanie stypendium dla studenta-stypendysty w projekcie OPUS 14 2017/27/B/ST4/02699 Narodowego Centrum Nauki pod kierownictwem dr hab. Tatiany Korony, prof. ucz.: „Właściwości i reaktywność cząsteczek i kompleksów cząsteczkowych w warunkach częściowych ograniczeń przestrzennych” ogłasza, że konkurs wygrał Pan Bartosz Kuczyński.
Serdecznie gratulujemy!