Wspomnienie dr Jadwigi Rzeszotarskiej [*]
14 czerwca 2021

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 11 czerwca 2021 r. w wieku 77 lat zmarła

dr Jadwiga Rzeszotarska.

Jadwiga Rzeszotarska po ukończeniu studiów na Wydziale Chemii UW w 1967 roku pracowała jako asystent w Pracowni Teoretycznych Podstaw Chemii Analitycznej. Pod kierunkiem dra Andrzeja Janowskiego prowadziła badania dotyczące widm absorpcji i luminescencji kompleksów metali ziem rzadkich. W 1976 roku obroniła pracę doktorską: „Spektrofotometryczne badanie kompleksów metali ziem rzadkich z ligandami pochodnymi trójfenylometanu”. Pracowała dalej na Wydziale Chemii, aż do śmierci doc. A. Janowskiego w Laboratorium Spektroskopii Cząsteczkowej, potem zaś prowadziła badania w dziedzinie spektroskopii w Pracowni Elektrochemii Organicznej, kierowanej przez prof. Marka Kalinowskiego. Jest współautorką szeregu publikacji dotyczących trwałości kompleksów różnych kationów z monenzyną w rozpuszczalnikach niewodnych, a także zastosowania wskaźników solwatochromowych do wyznaczania liczb donorowych i akceptorowych binarnych mieszanin rozpuszczalników. Równolegle, od 1976 roku współpracowała z prof. Jerzym Ranachowskim i jego zespołem z Zakładu Akustyki Fizycznej (potem Ośrodka Akustoelektroniki) w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki, badając rolę ultradźwięków w rekcjach chemicznych, a szczególnie emisję akustyczną podczas pewnych reakcji. Wspólnie z zespołem z IPPT opublikowała wiele artykułów, jest też współautorką dwóch patentów („Sposób generacji i detekcji akustycznych drgań gigahercowych w polimerach” oraz „Spektrometr fotoakustyczny”, zgłoszony w 1987 roku a opatentowany w 1992).

Dr Jadwiga Rzeszotarska jako starszy wykładowca w Zakładzie Chemii Nieorganicznej i Analitycznej z wielką pasją i zaangażowaniem prowadziła zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Chemii, a także Biologii UW. Opracowała i prowadziła kilka ćwiczeń studenckich. Chętnie i cierpliwie pomagała studentom w zrozumieniu i rozwiązaniu napotkanych problemów. W 2003 roku dostała nagrodę dydaktyczną II stopnia.

Przez wiele lat śpiewała w Chórze Akademickim UW. Przez koleżanki i kolegów z Wydziału Chemii śp. dr Jadwiga Rzeszotarska wspominana jest jako osoba pełna życzliwości i wyrozumiałości, pogodna, otwarta na troski innych i zawsze chętna do pomocy.

Koleżanki i Koledzy z byłej Pracowni