Praktyki studenckie na EXPO w Dubaju
27 kwietnia 2021Najbliższa wystawa EXPO odbędzie się w Dubaju. Do obsługi Pawilonu Polski zostanie zaangażowanych 150 studentów. Rekrutacja na UW już się rozpoczęła. Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja.
EXPO to największe cykliczne wydarzenie o charakterze gospodarczo-promocyjnym, podczas którego prezentowany jest dorobek naukowy, kulturowy i techniczny poszczególnych państw oraz społeczeństw.
Najbliższa Wystawa Światowa (przesunięta o rok ze względu na pandemię koronawirusa) odbędzie się od 1 października 2021 do 31 marca 2022 roku w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Do obsługi Pawilonu Polski zostanie zaangażowanych 150 studentów. Rekrutacja trwa m.in. na Uniwersytecie Warszawskim. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 maja.
Udział w praktykach zagranicznych podczas EXPO 2020 to szansa na zdobycie międzynarodowego doświadczenia zawodowego, rozwój kompetencji i umiejętności, nawiązanie międzynarodowych przyjaźni i kontaktów zawodowych.
Studenci mają możliwość wyjazdu w dwóch terminach:
- I tura: 25.09.2021 r. – 01.01.2022 r. i/lub
- II tura: 31.12.2021 r. – 05.04.2022 r.
Zakwalifikowanym osobom zostaną pokryte koszty przelotu i badań z zakresu medycyny pracy. Studenci będą też mieli zapewnione zakwaterowanie, stypendium/ekwiwalent pieniężny, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i kosztów leczenia (KL), stroje, a także opiekę.
Kryteria kwalifikacji na praktyki:
- status studenta UW na studiach stacjonarnych (na etapie rekrutacji i w trakcie realizacji praktyki),
- polskie obywatelstwo lub Karta Polaka,
- zaawansowana znajomość języka polskiego,
- znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2,
- znajomość dodatkowego języka na poziomie co najmniej B1 (dodatkowy atut),
- kreatywność, gotowość do uczenia się,
- wysokie umiejętności komunikacyjne oraz interpersonalne,
- odpowiedzialność, wysoka kultura osobista,
- doświadczenie w zakresie działań marketingowo-promocyjnych (praca na imprezach targowych, współpraca z instytucjami kultury) – dodatkowy atut,
- doświadczenie w pracy w środowisku międzynarodowym – dodatkowy atut.
Studenci mogą wysyłać swoje aplikacje do 7 maja 2021 roku, godz. 23:59, na adres mailowy: biurokarier@uw.edu.pl.
Organizatorem praktyk i staży dla studentów jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Źródło: www.uw.edu.pl
Profesor Adam Hulanicki w pamięci…
W grudniu 2020 roku minął rok od odejścia profesora Adama Hulanickiego. W 1 numerze „Analityki” (1/2020, str. 50-51) przedstawiona została sylwetka profesora Adama Hulanickiego, wybitnego polskiego chemika, nauczyciela i społecznika. W kolejnym wydaniu planowaliśmy szerzej opisać osiągnięcia naukowe i organizacyjne Profesora oraz zakres działalności naukowej przez pryzmat Jego najbliższych współpracowników, ale ostatnie wydarzenie zmieniło perspektywę przygotowanych tekstów.
Społeczność Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego upamiętniła działalność Profesora tablicą pamiątkową, której odsłonięcie miało miejsce 4 grudnia 2020 roku. Uroczystość, jaka towarzyszyła odsłonięciu tablicy, wyzwoliła dużo emocji i przywołała wiele wspomnień. Powstałe przy tej okazji teksty są w dużej mierze bardzo osobiste, pokazujące przy tym osobowość naszego Profesora i wpływ, jaki wywarł na każdego z nas. Zbiór tekstów opowiada o prawdziwych relacjach Mistrz-Uczeń, stąd uznaliśmy, że warto pokazać działalność Profesora jako wzór przekazywania przez Mistrza nie tylko wiedzy i warsztatu naukowego, ale przede wszystkim etyki uczonego. Warto pokazać, jak ważne dla każdego z Uczniów było rozwijanie się w kręgu Mistrza.
Chcielibyśmy przy tym podkreślić, że profesor Adam Hulanicki niewątpliwie był osobą, która przyczyniła się jak nikt inny do rozwoju chemii analitycznej w Polsce. Był osobą znaną szerokiemu gronu analityków, zarówno tym mającym przywilej osobistych kontaktów z Profesorem, jak i tych znających Jego działalność z podręczników, których był autorem. Profesor Adam Hulanicki wspierał rozwój naukowy nie tylko osób z najbliższego kręgu Uniwersytetu Warszawskiego, ale również chemików analityków z innych ośrodków akademickich i instytutów branżowych w Polsce. Mamy nadzieję, że zbiór wspomnień najbliższych współpracowników profesora Adama Hulanickiego przybliży czytelnikom „Analityki” wielobarwną sylwetkę Profesora.
Ewa Bulska, Magdalena Maj-Żurawska
„Profesor Adam Hulanicki w pamięci…” – artykuł pochodzi z nr 1/2021 „Analityki”.
W przedstawionych wspomnieniach przebijają wyrazy szacunku, życzliwości i przyjaźni. Podobno nie ma nic cenniejszego dla mistrza niż zostać przyjacielem swoich uczniów. Profesor Adam Hulanicki pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci i żyć będzie w naszych sercach.
Ewa Bulska, Magdalena Maj-Żurawska