Nowe kierunki studiów 2021/2022
22 kwietnia 2021Sztuka pisania, chemia medyczna, Machine Learning, nanoinżynieria czy publikowanie współczesne to przykłady nowych kierunków studiów, które zostaną uruchomione na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2021/2022.
Na Uniwersytecie Warszawskim można studiować kierunki humanistyczne, społeczne, ścisłe, a także interdyscyplinarne i w całości prowadzone w języku angielskim. W sumie jest ponad sto propozycji. W tym roku kandydaci mogą wybierać dodatkowo kilkanaście nowych programów studiów, w tym dwa anglojęzyczne.
Zapisy na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie na UW rozpoczną się 7 czerwca. Niebawem – 24 kwietnia – odbędzie się Dzień Otwarty UW, podczas którego kandydaci na studia będą mogli dowiedzieć się m.in., jakie studia prowadzone są na UW oraz jak wygląda proces rekrutacji. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się. Więcej informacji >>
Nowe programy studiów I stopnia:
- Chemia jądrowa i radiofarmaceutyki – studia na Wydziale Chemii. Studenci uczyć się będą obsługi nowoczesnej aparatury badawczej, takiej jak: detektor HPGetak, chromatograf HPLC, spektrometr IR czy potencjostat/galwanostat. Wśród obowiązkowych przedmiotów będą m.in.zajęcia z dozymetrii i ochrony radiologicznej, chemii jądrowej i radiacyjnej. Absolwenci tego kierunku będą mogli przystąpić do państwowego egzaminu na Inspektora Ochrony Radiologicznej. Zdobędą wiedzę i doświadczenie praktyczne dotyczące współczesnej chemii i fizyki jądrowej ze szczególnym uwzględnieniem m.in. nowoczesnych technik laboratoryjnych, syntezy preparatów promieniotwórczych wykorzystywanych w medycynie czy dozymetrii promieniowania jonizującego.
- Nanoinżynieria – studia inżynierskie prowadzone przez Wydział Fizyki we współpracy z Wydziałem Chemii. Odpowiadają na wyzwania stojące przed współczesną technologią w zakresie badań i wykorzystania nowych materiałów oraz technologii kwantowych. Studenci tego kierunku będą mieli dostęp do najnowocześniejszych laboratoriów na UW, europejskich sieci laboratoriów, np. Europejskiego Laboratorium Pól Magnetycznych czy polskiego i europejskiego laboratorium badań synchrotronowych. Interdyscyplinarność kierunku pozwoli absolwentom odnaleźć się nie tylko w pracy naukowej w dziedzinie chemii, fizyki i naukach pokrewnych , ale także w finansach, bankowości i IT.
- Sztuka pisania – kierunek na Wydziale Polonistyki. Studenci będą uczyli się, jak świadomie i adekwatnie do sytuacji używać języka jako narzędzia komunikacji oraz sztuki erystycznej. Zdobędą wiedzę ogólną i specjalistyczną, wzbogaconą o przykłady jej praktycznego zastosowania z czytania tekstów kultury, krytycznego myślenia czy prowadzenia dyskusji i pisania tekstów użytkowych. Podczas studiów przewidziane są również zajęcia praktyczne służące zapoznaniu studentów z programami komputerowymi do składania tekstów czy ich redagowania. Zajęcia te będę prowadzone w ramach warsztatów z praktykującymi pisarzami, dziennikarzami, krytykami muzycznymi i literackimi.
Nowe programy studiów II stopnia:
- Architektura przestrzeni informacyjnych – studia będą prowadzone na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Wśród zajęć będą m.in.: interakcja człowiek-komputer, projektowanie interakcji, user experience (UX), organizacja wiedzy w architekturze informacji i UX, programowanie, a także elementy psychologii poznawczej w architekturze informacji i UX. Absolwenci tego kierunku będą mogli podjąć pracę w zawodach związanych ze światem nowych technologii informacyjnych, m.in. jako architekci informacji, analitycy informacji, specjaliści ds. metadanych, projektanci serwisów www czy redaktorzy serwisów internetowych.
- Chemia medyczna – kierunek na Wydziale Chemii, studenci tego kierunku wybierają jedną spośród dwóch ścieżek edukacyjno-badawczych: „Leki – od projektowania do wdrożenia leku” albo „Bioanalityka medyczna”. Pierwsza z nich dotyczy zagadnień związanych z poszukiwaniem nowych leków, ich projektowaniem, syntezą, modyfikacją, analizą, ochroną patentową, badaniami klinicznymi i przygotowaniem do wdrożenia. Druga ścieżka związana jest z opracowywaniem nowych metod do badania mechanizmów procesów zachodzących w organizmach żywych na poziomie molekularnym, ich monitorowania oraz zastosowania w szeroko rozumianej diagnostyce medycznej. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w firmach i laboratoriach badawczych w branży chemicznej, biotechnologicznej, biochemicznej, farmaceutycznej, diagnostycznej, kosmetycznej i spożywczej.
- Publikowanie współczesne – studia na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, przeznaczone dla osób, które chcą rozwinąć kompetencje potrzebne do prowadzenia działań wydawniczych, księgarskich i innych niezbędnych do pracy na rynku książki (zarówno tradycyjnym, jak i cyfrowym). Studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach m.in. z: roli książki w komunikacji społecznej, redakcyjnego opracowania tekstu, psychologii biznesu czy mediów cyfrowych. Absolwenci będą mieli odpowiednie kompetencje, aby obejmować kierownicze stanowiska w instytucjach, firmach i organizacjach, które mają wpływ na kształtowanie rynku książki. Zdobyte umiejętności ułatwią też prowadzenie własnej firmy wydawniczej lub księgarskiej.
- Praca socjalna – kierunek prowadzony na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Studenci będą mieli do wyboru trzy ścieżki edukacyjne przygotowujące do pełnienia ról zawodowych właściwych praktyce ogólnej, mikro i makropraktyce. Będą przygotowywani do profesjonalnego wykonywania zawodów pomocowych, pracując m.in. jako asystenci rodziny, kliniczni pracownicy socjalni, koordynatorzy pieczy zastępczej, organizatorzy społeczności lokalnej, koordynatorzy indywidualnych planów usług społecznych czy streetworkerzy.
- Radiogenomika – studia na Wydziale Chemii stworzone w ramach programu Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza (IDUB). Kierunek powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę kształcenia ekspertów o interdyscyplinarnych umiejętnościach z pogranicza nauk ścisłych, medycyny i farmacji. Program studiów obejmuje zagadnienia z zakresu chemii jądrowej, obrazowania i modelowania molekularnego czy genomiki, w tym badań genetycznych, określania podłoża genetycznego różnych chorób, zasad prowadzenia badań w fazie przedklinicznej i klinicznej. Studenci będą mieli możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego podczas obowiązkowych praktyk u współpracujących partnerów gospodarczych z sektora firm biotechnologicznych, farmaceutycznych czy diagnostycznych.
- Socjologia interwencji społecznych – studia na Wydziale Socjologii, które wykorzystują międzynarodowe wzorce aktywności naukowej i nauczania w obszarze public sociology. Studenci zdobędą umiejętności metodologiczne i eksperckie niezbędne do świadomego analizowania i kształtowania polityk publicznych. We współpracy z partnerami zewnętrznymi, m.in. organizacjami sektora publicznego, organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi lub przedsiębiorstwami, zrealizują grupowy projekt badawczy. Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do pracy w administracji publicznej w Polsce, organizacjach międzynarodowych, organach jednostek samorządu terytorialnego, działach analitycznych firm i organizacji, firmach oferujących analizy, badania i ekspertyzy.
- Machine Learning – kierunek anglojęzyczny prowadzony na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Poza podstawami uczenia maszynowego studenci poznają najnowsze odkrycia z dziedziny matematyki i informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w przetwarzaniu obrazów, przetwarzaniu języka naturalnego czy W programie przewidziany jest obowiązkowy staż i zespołowy projekt naukowo-wdrożeniowy. Absolwenci tego kierunku przygotowani będą do pracy jako specjaliści z obszaru Data Science.
- Religions of Asia and Africa: Buddhism, Islam and Others – studia w języku angielskim na Wydziale Orientalistycznym, które umożliwią poznanie najważniejszych panazjatyckich religii Wschodu. W trakcie zajęć studenci poznają zagadnienia związane z buddyzmem i islamem – historię ich upowszechnienia, najważniejsze postaci, odłamy, literaturę religijną, sztukę i symbolikę, terminologię, współczesne problemy i upowszechnienie tych religii na Zachodzie. Aby lepiej zrozumieć i poznać religie azjatyckie, studenci będą uczyli się jednego z języków religii – tybetańskiego lub arabskiego.
Ważne terminy
Rejestracja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie potrwa do 5 lipca. Zapisy prowadzone są przez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Wyniki zostaną ogłoszone 19 lipca. Każdy kandydat będzie mógł je sprawdzić na indywidualnym koncie w systemie IRK. I tura składania dokumentów przez osoby przyjęte na studia odbędzie się od 20 do 22 lipca.
Lista kierunków oraz szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie Internetowej Rekrutacji Kandydatów.
Harmonogram rekrutacji
7 czerwca 2021 -rozpoczęcie rejestracji w systemie IRK
5 lipca 2021 – ostatni dzień rejestracji w systemie IRK
6 lipca 2021 – ostatni dzień wnoszenia opłat rekrutacyjnych
19 lipca 2021 – ogłoszenie wyników rekrutacji
Pełny harmonogram rekrutacji >>
Ważne linki
Biuro ds. Rekrutacji
Strona Internetowej Rekrutacji Kandydatów UW
Informacje dla kandydatów na studia
Źródło: www.uw.edu.pl
Konkurs fotograficzny dla studentów i doktorantów 4EU+
Czym jest europejskość? Co znaczy być Europejczykiem? Studenci i doktoranci Sojuszu 4EU+, którego Uniwersytet Warszawski jest członkiem, mogą odpowiedzieć na to pytanie w formie zdjęcia i wziąć udział w konkursie na Instagramie. Na zwycięzców czekają bezpłatne kursy językowe. Fotografie można zgłaszać do 3 maja.
Europejskość jest tematem przewodnim drugiego programu flagowego Sojuszu 4EU+ „Europa w zmieniającym się świecie: zrozumienie społeczeństw, gospodarek, kultur i języków”.
Jak to pojęcie rozumieją studenci i doktoranci europejskich uniwersytetów? Co z ich perspektywy znaczy być Europejczykiem? Czy europejskość rzeczywiście stanowi cechę łączącą mieszkańców naszego kontynentu?
Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas pierwszego konkursu fotograficznego 4EU+. Jest on skierowany do studentów i doktorantów uczeni członkowskich Sojuszu: UW, Uniwersytetu Karola (Czechy), Uniwersytetu w Heidelbergu (Niemcy), Uniwersytetu Sorbońskiego (Francja), Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) i Uniwersytetu w Mediolanie (Włochy).
Nadesłane prace zostaną najpierw ocenione przez jury złożone z pięciu reprezentantów 4EU+: przedstawiciela Komitetu Zarządzającego 4EU+, koordynatora drugiego programu flagowego (Flagship 2), dwóch przedstawicieli Komitetu Studentów 4EU+ oraz przedstawiciela Grupy Roboczej ds. Komunikacji 4EU+.
Jury wyłoni trzech finalistów. W drugim etapie konkursu to publiczność zadecyduje w głosowaniu na Instagramie, kto zajmie pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Dokładna data publicznego głosowania zostanie ogłoszona 6 maja na stronie 4EU+ oraz na koncie Sojuszu na Instagramie.
Nagrodzone zdjęcia pojawią się w newsletterze 4EU+ i będą promowane za pośrednictwem mediów społecznościowych Sojuszu.
Trzej zwycięzcy otrzymają możliwość bezpłatnego udziału w kursie językowym (czeskim, francuskim, niemieckim, włoskim lub polskim) prowadzonym przez uczelnie członkowskie 4EU+. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie jest jeszcze wiadomo, czy kursy będą prowadzone w formie online, czy stacjonarnie.
Zasady konkursu:
- Zaobserwuj konto 4EU+ na Instagramie (@4euplus_alliance).
- Upewnij się, że Twój profil na Instagramie ma publiczny status. Jeśli nie chcesz wykorzystywać swojego prywatnego konta, możesz stworzyć nowe na potrzeby konkursu.
- Udostępnij zdjęcie przedstawiające temat europejskości/bycia Europejczykiem. Możesz także przesłać grafikę, ilustrację, rysunek lub obraz, o ile jesteś autorem i posiadasz prawa autorskie do wykorzystanego obrazu.
- W opisie fotografii napisz w maksymalnie trzech zdaniach (w języku angielskim), co znaczy dla Ciebie europejskość. Nie zapomnij też o oznaczeniu konta Sojuszu (@4EUplusAlliance) i dodaniu hashtagów: #4EUplusAlliance, #Flagship2 i #Europeanness.
- Zamieszczone zdjęcie nie może zawierać nieodpowiednich treści. Niedozwolone są fotografie przedstawiające przemoc, pornografię, treści atakujące ludzi lub organizacje na tle osobistym/politycznym itp.).
Każdy uczestnik może udostępnić tylko jedno zdjęcie. Aby wziąć udział w konkursie, autorzy muszą posiadać prawa do fotografii. Osoby pojawiające się na zdjęciu muszą wyrazić wyraźną zgodę na jego publikację. Biorąc udział w konkursie i przesyłając zdjęcie, uczestnik zgadza się na udostępnienie swojego zdjęcia w kanałach online i mediach społecznościowych 4EU+ oraz uczelni członkowskich Sojuszu (z oznaczeniem autora i praw autorskich).
Pytania dotyczące konkursu można zgłaszać pod adresem: 4euplus@uw.edu.pl.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie 4EU+ >>
Źródło: www.uw.edu.pl
Wyróżnienia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego
175 pracowników Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało wyróżnienia rektora. Jest to nagroda przyznawana za działalność naukową i dydaktyczną, która w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju i wzrostu prestiżu UW.
Nagroda obejmuje przyznanie dodatku finansowego dla osób wyróżniających się osiągnięciami naukowymi i dydaktycznymi. W tym roku otrzymało go 175 pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.
Wyróżnieni pracownicy
Lista pracowników, którzy otrzymali Wyróżnienie Rektora UW w 2021 roku >>
Wyróżnieni pracownicy z Wydziału Chemii UW:
- dr Mihails Arhangelskis,
- dr hab. Magdalena Biesaga,
- dr Janusz Cukras,
- dr hab. Łukasz Dobrzycki,
- prof. dr hab. Karol Grela,
- prof. dr hab. Ewa Górecka,
- dr hab. Marzena Jankowska-Anyszka, prof. ucz.;
- dr inż. Anna Kajetanowicz,
- dr Agata Kowalczyk,
- prof. dr hab. Anna Nowicka,
- dr hab. Damian Pociecha, prof. ucz.
Kandydatów do okresowego zwiększenia wynagrodzenia spośród pracowników Uniwersytetu Warszawskiego zgłaszają w drodze konkursu dziekani i kierownicy jednostek organizacyjnych. Listy kandydatów są następnie analizowane przez ogólnouczelnianą komisję.
Najwięcej nagrodzonych w tym roku osób pracuje na wydziałach: Fizyki – 16, Matematyki, Informatyki i Mechaniki – 12, Chemii – 11 oraz Neofilologii – 11.
Serdecznie gratulujemy!
Źródło: www.uw.edu.pl