Życzenia wielkanocne od Kolegium Dziekańskiego WCh UW
31 marca 2021

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy Zespół Administracji Wydziału Chemii UW!

Komunikat ws. Pracowniczych Planów Kapitałowych na UW

Publikujemy komunikat prorektora ds. współpracy i spraw pracowniczych dotyczący Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) na Uniwersytecie Warszawskim.

Komunikat nr 2 Prorektora ds. współpracy i spraw pracowniczych z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) na Uniwersytecie Warszawskim

I. Zawarcie umowy z instytucją finansową o zarządzanie PPK na Uniwersytecie Warszawskim i uruchomienie PPK w UW

Uniwersytet Warszawski w dniu 26 marca 2021 r. zawarł umowę o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych PZU SA.

Fundusz ten będzie zarządzał środkami gromadzonymi przez uczestników PPK zatrudnionych na Uniwersytecie Warszawskim.

Najpóźniej 10 kwietnia 2021 r. zostanie zawarta z funduszem umowa o prowadzenie PPK – wyłącznie w imieniu pracowników/zleceniobiorców UW (w wieku 18-54), którzy nie zrezygnowali z uczestnictwa w PPK oraz pracowników/zleceniobiorców (w wieku 55-70), którzy dobrowolnie przystąpili do programu.

Pierwsze składki do PPK zostaną naliczone od wynagrodzeń wypłacanych po 10 kwietnia 2021 r.

TFI PZU zaprasza pracowników Uniwersytetu Warszawskiego:

Po podpisaniu umowy o prowadzenie każdy uczestnik PPK otrzyma list powitalny (dostęp do serwisu inPZU) na adres korespondencyjny wskazany pracodawcy i zaewidencjonowany w SAP (należy sprawdzić w ESS, czy adres korespondencyjny jest aktualny, jeżeli nie – należy zgłosić zmianę do BSP).

II.  Zmiana wysokości wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK

Uczestnik PPK może obniżyć w określonych okolicznościach wpłatę podstawową lub zrezygnować z wcześniej zadeklarowanej niższej wpłaty podstawowej.

Obowiązkowa składka podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK, osiągane z różnych źródeł, w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 120% minimalnego wynagrodzenia.

Składka podstawowa w wysokości określonej lub zmienionej w deklaracji obowiązuje od kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym uczestnik złożył deklarację. Nie uwzględnia się deklaracji obniżenia wpłaty podstawowej, w każdym miesiącu, w którym wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane w UW przekracza kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. W terminie wypłaty wynagrodzeń i obliczenia składek do PPK Dział Płac UW weryfikuje spełnienie warunku nieprzekroczenia 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia w przypadku pracowników, którzy złożyli w poprzednim miesiącu Deklarację w zakresie finansowania wpłat podstawowych do pracowniczych planów kapitałowych (ppk)/declaration on financing the basic payments into employee capital plans (ppk). Jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK jest równe lub niższe niż 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, stosuje się do wyliczenia składki podstawowej wartość wskazaną w ww. deklaracji, jeżeli natomiast wynagrodzenie uczestnika PPK jest wyższe niż 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia – stosuje się do wyliczenia wpłaty podstawowej w danym miesiącu standardową wysokość 2%.

Uczestnik PPK może w formie zmiany deklaracji zmienić wysokość wpłaty podstawowej obniżonej lub zrezygnować z obniżenia wpłaty.

Deklaracja w zakresie finansowania wpłat podstawowych do pracowniczych planów kapitałowych (PPK)/declaration on financing the basic payments into employee capital plans (PPK) >>

III.  Dobrowolna składka dodatkowa finansowana przez uczestnika PPK

Uczestnik PPK może zadeklarować dobrowolną wpłatę dodatkową – do 2% wynagrodzenia brutto.

Uczestnik PPK może w każdej chwili:

1. zadeklarować dobrowolną wpłatę dodatkową;
  2. zmienić wysokość wpłaty dodatkowej;
  3. zrezygnować z dokonywania wpłaty dodatkowej.

Deklaracja w zakresie finansowania wpłat dodatkowych do pracowniczych planów kapitałowych (PPK)/declaration on financing the additional payments into employee capital plans (PPK) >>

prof. dr hab. Sambor Grucza

Źródło: www.uw.edu.pl