Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyjął uchwałę w sprawie zasad rekrutacji do Szkół Doktorskich. Dokument określa m.in. warunki i tryb postępowania kwalifikacyjnego oraz procedurę przyjęcia do szkoły doktorskiej.
W związku z obowiązującą ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r. z późn. zm., od roku akademickiego 2019/2020 model kształcenia doktorantów uległ zmianie. Na Uniwersytecie Warszawskim powołano 4 szkoły doktorskie:
Są one nową formą kształcenia doktorantów, w ramach której mogą oni prowadzić indywidualne projekty opracowywane pod kierunkiem promotorów. Wszyscy doktoranci w szkołach doktorskich otrzymują stypendium. Ich praca podlega śródokresowej ocenie.
Rekrutacja do szkół doktorskich UW:
Odbywa się w drodze konkursu.
Harmonogram rekrutacji i zasady przeprowadzania rejestracji kandydatów ustala rektor po zasięgnięciu opinii dyrektorów szkół doktorskich i właściwego organu samorządu doktorantów.
Jeżeli harmonogram przewiduje więcej niż jedną turę rekrutacji w danym roku akademickim, kandydat może wziąć udział tylko w jednej z nich.
Organy prowadzące postępowanie rekrutacyjne:
Postępowanie rekrutacyjne prowadzi dyrektor szkoły doktorskiej.
W celu organizacji postępowania rekrutacyjnego dyrektor powołuje koordynatora rekrutacji, po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły.
Dyrektor oraz koordynator rekrutacji nie mogą być członkami zespołu kwalifikacyjnego.
Do 15 grudnia dyrektor przedstawia rektorowi i Radzie Szkoły sprawozdanie z rekrutacji i przyjęć pozalimitowych przeprowadzonych do szkoły w poprzednim roku akademickim.
Dyrektor na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w uzgodnieniu z rektorem tworzy zespoły kwalifikacyjne dla poszczególnych dyscyplin i powołuje ich członków – w celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego i wyłonienia kandydatów rekomendowanych do przyjęcia do szkoły – spośród proponowanych kandydatur przedstawionych w liczbie po nie więcej niż 10 osób przez rektora, kierowników jednostek organizacyjnych, rady naukowe dyscyplin, Radę Szkoły i koordynatora rekrutacji.
Postępowanie rekrutacyjne:
Składa się z postępowania kwalifikacyjnego oraz przyjęcia albo wydania decyzji administracyjnej o odmowie przyjęcia kandydata do szkoły.
Celem postępowania kwalifikacyjnego jest wskazanie najlepszych kandydatów do kształcenia w szkole przez sprawdzenie predyspozycji kandydatów na podstawie oceny ich aktywności naukowej, opisu i wartości proponowanego projektu badawczego oraz wyników rozmowy kwalifikacyjnej.
Wniosek o przyjęcie do szkoły może złożyć kandydat, który zarejestrował się w Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK), wniósł opłatę rekrutacyjną i legitymuje się tytułem magistra lub równorzędnym (lub będzie się nim legitymował do dnia określonego w harmonogramie rekrutacji) lub jest kierownikiem projektu badawczego realizowanego na UW w ramach „Diamentowego Grantu” (lub złożył wniosek w tym programie) albo jest absolwentem studiów I stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, i uzyskał zgodę dyrektora w uzgodnieniu z zespołem kwalifikacyjnym na wzięcie udziału w rekrutacji z uwagi na wykazaną wyjątkową, najwyższą jakość dotychczasowych osiągnięć naukowych.
W postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnia się ocenę m.in. zaproponowanego przez kandydata projektu badawczego, aktywności naukowej kandydata na podstawie CV lub życiorysu, rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem.
Limit miejsc w poszczególnych dyscyplinach prowadzonych przez szkoły doktorskie UW:
Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych:
archeologia – 7;
filozofia – 11;
historia – 16;
językoznawstwo – 23;
literaturoznawstwo – 25;
nauki o kulturze i religii – 12;
nauki o sztuce – 6.
Szkoła Doktorska Nauk Społecznych:
ekonomia i finanse – 13;
geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna – 5;
nauki o bezpieczeństwie – 4;
nauki o komunikacji społecznej i mediach – 5;
nauki o polityce i administracji – 18;
nauki o zarządzaniu i jakości – 5;
nauki prawne – 25;
nauki socjologiczne – 11;
pedagogika – 5;
psychologia – 9.
Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych:
astronomia – 5;
matematyka i informatyka – 22;
nauki biologiczne – 17;
nauki chemiczne – 18;
nauki fizyczne – 27;
nauki o Ziemi i środowisku – 11.
Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska:
20 miejsc łącznie w dziedzinach nauk humanistycznych, nauk społecznych i dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Dodatkowo 10 miejsc w ramach programu kształcenia Quantitative Psychology and Economics, zwanego dalej „QPE”.
Elektroniczne Legitymacje Studenckie na Uniwersytecie Warszawskim będą ważne w systemie USOS do 30 czerwca 2021 roku. Umożliwi to m.in. poświadczanie statusu studenta osobom korzystającym z mLegitymacji. Dotychczas zamówiło je ponad 11 tys. studentów UW.
Od lutego 2020 roku studenci UW mają możliwość zamawiania mLegitymacji studenckiej. To mobilna wersja dokumentu potwierdzająca status studenta i uprawniająca do korzystania z ustawowych ulg. Jej uruchomienie jest możliwe dzięki aplikacji mObywatel. Po zintegrowaniu tego systemu z aplikacją Mobilny USOS i połączeniu go z systemem uniwersyteckim możliwe jest instalowanie przez studentów UW mLegitymacji studenckiej na urządzeniu mobilnym.
Zamówienie, przedłużenie ważności albo unieważnienie mLegitymacji studenckiej możliwe jest za pośrednictwem aplikacji Mobilny USOS oraz serwisu USOSweb.
Na wniosek prof. Sławomira Żółtka, prorektora UW ds. studentów i jakości kształcenia, ważność Elektronicznych Legitymacji Studenckich (ELS) została przedłużona w systemie USOS z dat 31.01.2021 oraz 31.03.2021 na 30.06.2021. Umożliwi to m.in. poświadczanie statusu studenta osobom korzystającym z mLegitymacji.