Kursy WNE
13 stycznia 2021

Wydział Nauk Ekonomicznych organizuje bezpłatne kursy online z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości oraz nauki języka angielskiego. Zajęcia skierowane są do różnych grup, m.in. osób starszych, osób, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, przygotować się lepiej do wypełnienia obowiązków służbowych czy prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zajęcia skierowane są do osób, które chcą poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności w obszarze nauk ekonomicznych, matematycznych i przedsiębiorczości. Kursy są realizowane w ramach projektu „Trzecia Misja Wydziału Nauk Ekonomicznych”. Poprowadzą je naukowcy z UW.

Trwają zapisy na kursy:

„Praktyczna szkoła innowacyjnej przedsiębiorczości”

To kurs dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Będzie dotyczył czterech obszarów kompetencji z zakresu: zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o dobrze zidentyfikowany, innowacyjny model biznesowy, budowanie i wdrażanie strategii. Każdemu obszarowi odpowiadał będzie jeden moduł szkoleniowy:

  • moduł 1: Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej (poniedziałki w godz. 10.00-12.00 lub 16.00-18.00);
  • moduł 2: Innowacyjny marketing małej firmy (piątki w godz. 10.00-12:00 lub 16.00-18.00);
  • moduł 3: Analizy rynku i badania marketingowe (poniedziałki w godz. 16.00-19.00; wtorki w godz. 16.00-19.00; piątki w godz. 8.00-18.00; soboty w godz. 13.00-16.00);
  • moduł 4: Innowacyjny model biznesowy i strategia działania (poniedziałki w godz. 16.00-19.00; wtorki w godz. 16.00-19.00; piątki w godz. 8.00-18.00; soboty w godz. 13.00-16.00).

Czas trwania zajęć (jednego modułu) to 15 godzin dydaktycznych. Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie projektu >>

 

„Kurs sprawozdawczości finansowej”

To szkolenie dla osób, które chcą zdobyć wiedzę dotyczącą sprawozdawczości finansowej. Zdobyte podczas zajęć umiejętności pozwolą zrozumieć działalność firm i instytucji użytku publicznego w ich otoczeniu ekonomicznym.

Program obejmuje trzy wzajemnie ze sobą powiązane moduły. Czas trwania kursu to 32 godziny dydaktyczne. Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie projektu >>

 

„Angielski w miejscu pracy”

Kurs dotyczyć będzie zagadnień związanych z funkcjonowaniem na rynku pracy w środowisku anglojęzycznym. Równolegle z rozwijaniem kompetencji językowych będą wprowadzane elementy interkulturowe, niezbędne w międzynarodowym i wielokulturowym środowisku pracy.

Zajęcia podzielone zostaną na pięć modułów tematycznych: rekrutacja, spotkania biznesowe, telefonowanie i telekonferencje, wystąpienia publiczne w języku angielskim oraz angielski dla celów specjalnych.

Czas trwania kursu to 50 godzin dydaktycznych. Harmonogram zajęć: soboty w godz. 10.00-12.45; po zebraniu grupy: poniedziałki, wtorki lub czwartki w godz.18.00-19.00. Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie projektu >>

 

„Kursy dla seniorów”

Jak prawidłowo interpretować informacje ekonomiczne podawane przez media? Jakie są przyczyny sukcesu gospodarczego Chin? Jak nie dać się oszukać osobom, które chcą od nas wyłudzić dane i pieniądze? To przykładowe pytania, które zostaną poruszone podczas spotkań poświęconych różnym zagadnieniom ekonomicznym i psychologicznym. Szkolenie ma na celu aktywizację osób starszych.

Czas trwania kursu to 20 godzin dydaktycznych. Harmonogram zajęć: środy w godz. 10.00-12.00. Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie projektu >>

 

„Akademia umiejętności menedżerskich”

Kurs skierowany do osób pełniących lub przygotowujących się do pełnienia funkcji kierowniczych. Szkolenie związane jest z czterema obszarami kompetencji. Każdemu obszarowi odpowiada jeden moduł szkoleniowy:

  • moduł 1: Komunikacja i negocjacje (poniedziałki, czwartki w godz. 16.00-20.00);
  • moduł 2: Zarządzanie kapitałem ludzkim (wtorki w godz. 16.00-19.30, piątki w godz. 10.00-13.30);
  • moduł 3: Zarządzanie pracą zespołu (soboty w godz. 12.30-16.30);
  • moduł 4: Zarządzanie strategiczne, tworzenie i realizacja planów (piątki w godz. 16.00-18.30, soboty w godz. 10.00-12.30).

Czas trwania kursu (jednego modułu) to 15 godzin dydaktycznych. Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie projektu >>

 

„Marketing inicjatyw lokalnych”

Osoby, które są zaangażowane w projekty związane ze społecznością lokalną, mogą zapisać się na szkolenie „Marketing inicjatyw lokalnych”. Zajęcia są podzielone na cztery moduły tematyczne, podczas których poruszone zostaną podstawowe obszary kompetencji:

  • moduł 1: Od produktu do marki – mechanizmy marketingu miejsc;
  • moduł 2: Nowoczesne metody komunikacji w marketingu miejsc;
  • moduł 3: Partnerstwo w marketingu miejsc;
  • moduł 4: Event marketing, czyli jak wykorzystywać wydarzenia do realizacji celów marketingowych.

Czas trwania kursu (jednego modułu) to 15 godzin dydaktycznych. Harmonogram zajęć: czwartki w godz. 8.00-11.00 i 17.00-20.00, soboty/niedziele w godz. 9.00-12.00. Szczegółowe informacje oraz formularz rekrutacyjny dostępne są na stronie projektu >>

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Nowe odkrycie w walce z otyłością. Co udało się ustalić w trakcie badań?

Dr Maria Górna z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego brała udział w badaniach z międzynarodowym zespołem naukowców. Opowiedziała nam o odkryciu, które może pomóc w walce z otyłością.

Nowe odkrycie w walce z otyłością

Otyłość to choroba, z którą niestety zmaga się coraz więcej osób. Naukowcy pracują nad wynalezieniem leku, który może pomóc w walce z nią. Dr Maria Górna z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego razem z międzynarodowym zespołem naukowców zidentyfikowali nowy czynnik, który może w tym pomóc.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że w tkance tłuszczowej, oprócz komórek tłuszczowych, znajduje się duża ilość komórek układu immunologicznego, na przykład makrofagów. To są takie komórki, które patrolują nasze tkanki i usuwają obce cząstki, albo różne produkty rozpadu, zanieczyszczenia. To mogą być bakterie, albo różne śmieci – tłumaczy ekspertka.

Te dobre makrofagi mogą usunąć nadmiar lipidów. – Lipidy powinny trafiać w ilościach odpowiednich do komórek, które je potrzebują, a nadmiar powinien być magazynowany w komórkach tłuszczowych. Natomiast jeżeli jest ich za dużo i organizm sobie nie radzi, to makrofagi w tkance tłuszczowej wychwytują i usuwają ten nadmiar – opowiada dr Maria Górna.

Skuteczność makrofagów to niejedyne odkrycie zespołu badawczego. – Odkryliśmy też, że te dobre makrofagi charakteryzują się obecnością na powierzchni komórki dużej ilości receptora zmiatacza Marko. To jest taki receptor, który wyłapuje i pozwala pochłaniać na przykład bakterie, albo cholesterol LDL. To jest receptor, który pomaga dobrym makrofagom łapać się za lipidy – tłumaczy.

Postępy w badaniach

Badania mają na celu stworzenia leku pomocnego w walce z otyłością. Praca nad nim zajmie jednak trochę czasu. – Badania, o których była mowa, były wykonywane na myszach i trwały kilka lat. Teraz dopiero mamy możliwość zaproponowania cząsteczek, które mogłyby stać się lekami, na przykład pobudzającymi aktywność tego receptora zmiatacza Marko. Proces rozwoju leków trwa dosyć długo – wyjaśnia dr Maria Górna.

Na jakim etapie są teraz? – W tej chwili jeszcze nie umiemy wpływać na to, żeby powstawały takie makrofagi, ale ta wiedza pozwala nam zrozumieć, że istnieje ten rodzaj komórek, które są dla nas korzystne i może w przyszłości uda nam się pobudzać w jakiś sposób ich powstawanie – wyjaśnia.

– Nowe odkrycie naukowców nie wyeliminuje otyłości, ale może pomóc w walce z nią. Moglibyśmy wpływać na polepszenie zdrowia metabolicznego, czyli usuwaniu złych skutków, które towarzyszą otyłości. Makrofagi nie mogłyby poradzić sobie zapewne z nadmiarem tłuszczu w komórkach tłuszczowych, ale mogłyby zapobiegać rozlewaniu się tych tłuszczów poza miejsce ich magazynowania – dodaje ekspertka.

 

Materiał wideo: https://dziendobry.tvn.pl/a/nowe-odkrycie-w-walce-z-otyloscia-co-udalo-sie-ustalic-w-trakcie-badan

 

Źródło: www.dziendobry.tvn.pl