Komunikat Prorektora ds. współpracy i spraw pracowniczych z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) na Uniwersytecie Warszawskim.
Wdrażanie PPK potrwa do 10 kwietnia 2021 r. Obecnie trwają prace zmierzające do wybrania instytucji finansowej zarządzającej środkami zgromadzonymi przez uczestników PPK. Informacja o wyborze instytucji zostanie przekazana w oddzielnym komunikacie.
Najpóźniej do 10.04.2021 r. zostanie podpisana umowa o prowadzanie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, które ukończyły 18 lat, ale nie ukończyły 55. roku życia (poza tymi, które złożyły deklarację rezygnacji z przystąpienia do PPK). W przypadku osób, które ukończyły 55 lat, a nie ukończyły 70. roku życia, umowa o prowadzenie PPK zostanie zawarta wyłącznie na ich wniosek (szczegóły w dalszej części komunikatu). Do instytucji finansowej wraz z umową zostanie przekazana lista osób, które przystąpiły do PPK (lista uczestników stanowi załącznik do umowy o prowadzenie PPK).
PPK to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania, tworzony i współfinansowany przez osoby zatrudnione (pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym), pracodawców i państwo. Prywatne i imienne rachunki PPK będą zasilane wpłatami osób zatrudnionych, podmiotu zatrudniającego oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa.
PPK jest programem systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ww. ustawie.
Osobami zatrudnionymi w rozumieniu ustawy o PPK są podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu w Rzeczypospolitej Polskiej:
a) pracownicy zatrudnieni w ramach stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie);
b) osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Uczestnictwo w PPK
Uczestnikami PPK stają się osoby zatrudnione, w imieniu których pracodawca podpisał umowę o prowadzenie PPK.
PPK – uczestnicy:
automatyczny zapis – osoby zatrudnione w wieku od 18 do 54 lat (pracodawca jest zobowiązany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz wszystkich osób, które ukończyły 18 lat i nie ukończyły 55 lat, oraz które odpowiadają definicji osoby zatrudnionej);
na wniosek – osoba zatrudniona, która ukończyła 55 lat i nie ukończyła jeszcze 70 lat, aby zostać uczestnikiem PPK, składa podmiotowi zatrudniającemu wniosek o przystąpienie do PPK – wzór wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK do pobrania ze strony: bsp.adm.uw.edu.pl/bsp/druki-i-formularze
Nie ma możliwości zawarcia umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która ukończyła 70. rok życia.
Rezygnacja z oszczędzania w PPK
Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Każda osoba zatrudniona ma możliwość rezygnacji z oszczędzania w PPK. Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK następuje na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej.
Deklarację należy złożyć wyłącznie w formie pisemnej. Forma pisemna – zgodnie z art. 78 § 1 kodeksu cywilnego do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (np. deklaracji, wniosku). W myśl art. 781 kodeksu cywilnego równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej jest oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej, czyli w postaci elektronicznej, opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć od dnia 1 stycznia 2021 r.:
pracownicy etatowi – pisemnie do Biura Spraw Pracowniczych UW lub elektronicznie na adres: ppk.etat@adm.uw.edu.pl
osoby zatrudnione w ramach umowy zlecenia – pisemnie do Sekcji Prac Zleconych w Kwesturze UW lub elektronicznie na adres: ppk.zlecenie@adm.uw.edu.pl
Ponowny automatyczny zapis do PPK – dokonywanie wpłat do PPK po upływie okresu ważności deklaracji o rezygnacji z oszczędzania w PPK
Podmiot zatrudniający zobowiązany jest wznowić dokonywanie wpłat (co cztery lata) od dnia 1 kwietnia (pierwszy raz w 2023 r.) za każdą osobę zatrudnioną, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat, chyba że osoba ta nadal nie będzie zainteresowana oszczędzaniem w PPK i złoży podmiotowi zatrudniającemu nową deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Uczestnik PPK, który złożył deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, może w każdym czasie złożyć podmiotowi zatrudniającemu – w formie pisemnej – wniosek o ponowne dokonywanie wpłat do PPK – wzór wniosku o dokonywanie wpłat do PPK (dla osób, które złożyły deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK) do pobrania ze strony: bsp.adm.uw.edu.pl/bsp/druki-i-formularze
Składki w PPK (procent od wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, także po przekroczeniu limitu 30- krotności):
Ogłoszono wyniki kolejnej odsłony rankingu Times Higher Education. Spośród 1500 uczelni z całego świata wybrano 172, które uznano za najbardziej umiędzynarodowione. Uniwersytet Warszawski zajął 123. miejsce. Wśród wyróżnionych uczelni tylko dwa uniwersytety z Europy Środkowej znalazły się w tym zestawieniu.
W rankingu Times Higher Education znalazło się 1500 uczelni z całego świata, z czego wybrano 172, które uznano za najbardziej umiędzynarodowione. Uczelniami wyróżnionymi z regionu Europy Środkowej są Uniwersytet Warszawski (123. miejsce w rankingu) oraz Uniwersytet Karola w Pradze (79. miejsce w rankingu). Obie instytucje należą do sojuszu 4EU+, którego celem jest współpraca sześciu europejskich uczelni m.in. w zakresie kształcenia. Członkowie sojuszu wyznaczają spójne podejście do kwestii nauczania i uczenia się, oparte na badaniach.
Ścisła współpraca
Dodatkowo Uniwersytet Warszawski współpracuje z ponad tysiącem partnerów krajowych i zagranicznych oraz 680 instytucjami z ponad stu krajów. Jest członkiem ponad 100 polskich i międzynarodowych sieci naukowych. Na UW studiuje 4,8 tys. zagranicznych studentów i doktorantów. Zaś w ofercie edukacyjnej znajduje się 27 programów studiów I i II stopnia w języku angielskim, a także 22 kierunki studiów prowadzone wspólnie z uczelniami zagranicznymi.
Azjatycka czołówka
Do pierwszej piątki najbardziej umiędzynarodowionych uczelni na świecie zakwalifikowały się dwa uniwersytety z Hongkongu oraz dwie uczelnie z Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet w Hongkongu (HKU), na którym studiuje ponad 30 tys. osób, a ok. 35% z nich to studenci zagraniczni. Drugie miejsce przypadło Politechnice Federalnej w Zurychu, która ma ponad 22 tys. studentów z ponad 120 krajów. Na trzecim miejscu znalazł się Chiński Uniwersytet w Hongkongu, współpracujący z ponad 282 instytucjami z 36 krajów. Dwa kolejne miejsca zajęły Uniwersytet Oksfordzki oraz Imperial College London.
Zasłużona renoma
W rankingu THE dotyczącym umiędzynarodowienia uczelni oceniano: odsetek studentów zagranicznych, odsetek zagranicznych pracowników naukowych, liczbę międzynarodowych publikacji oraz reputację uczelni w świecie naukowym. Dane z trzech pierwszych kategorii pochodziły w dużej mierze ze światowego rankingu Times Higher Education, z części związanej z perspektywą międzynarodową. W obecnej odsłonie rankingu, koncentrującej się na umiędzynarodowieniu, weryfikacji poddano także reputację uczelni. Liczył się wynik uzyskany w corocznym badaniu reputacji akademickiej THE, polegającym na wskazaniu przez naukowców uznawanych za wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach tych uczelni, które ich zdaniem cieszą się zasłużoną renomą.
Oferta pracy dla doktoranta w projekcie REINFORCE (REconfIgurable Nanostructures For OptoelectRoniC tEchnologies). Projekt jest realizowany w ramach programu First TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kierownik projektu: dr Wiktor Lewandowski. Termin przesyłania dokumentów upływa 24 lutego 2021 roku. Więcej informacji >> pdf
Job offer for a PhD student in the REINFORCE project (REconfIgurable Nanostructures For OptoelectRoniC tEchnologies). Project is carried out within the First Team programme of the Foundation for Polish Science. Project leader: Dr. Wiktor Lewandowski. Deadline for applications: 24 February 2021. For more info see >> eng
Oferta pracy dla studenta w projekcie REINFORCE (REconfIgurable Nanostructures For OptoelectRoniC tEchnologies). Projekt jest realizowany w ramach programu First TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kierownik projektu: dr Wiktor Lewandowski. Termin przesyłania dokumentów upływa 24 lutego 2021 roku. Więcej informacji >> pdf
Job offer for an undergraduate student in the REINFORCE project (REconfIgurable Nanostructures For OptoelectRoniC tEchnologies). Project is carried out within the First Team programme of the Foundation for Polish Science. Project leader: Dr. Wiktor Lewandowski. Deadline for applications: 24 February 2021. For more info see >> eng
Spotkanie z prof. Sławomirem Żółtkiem, prorektorem UW ds. studentów i jakości kształcenia zostało odwołane z powodu jego choroby. Nowy termin spotkania planowany jest na luty.
Jak będą wyglądały zajęcia w kolejnym semestrze? Czy do ważności legitymacji potrzebna jest naklejka z dziekanatu? Co z sesją egzaminacyjną i zaliczeniami? Te i inne kwestie studenckie będzie można poruszyć podczas kolejnego spotkania online z prof. Sławomirem Żółtkiem, prorektorem UW ds. studentów i jakości kształcenia.
W semestrze letnim 2020/2021 nauczanie na Uniwersytecie Warszawskim będzie odbywać się zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie zajęcia praktyczne. Studenci zainteresowani szczegółami organizacji kształcenia i innymi kwestiami związanymi z tokiem studiów mogą wziąć udział w kolejnym spotkaniu online z prof. Sławomirem Żółtkiem, prorektorem UW ds. studentów i jakości kształcenia.
Podczas transmisji prorektor udzieli odpowiedzi na wybrane zagadnienia. Spotkanie online odbędzie się w języku polskim. Po jego zakończeniu zostanie przygotowana pełna transkrypcja transmisji w języku polskim i angielskim. Organizatorami wydarzenia są: Samorząd Studentów UW, Biuro Promocji UW i Welcome Point.
Spotkanie live 29 stycznia (piątek) o godz. 11.00 na facebookowym profilu Uniwersytetu Warszawskiego zostało odwołane. Nowy termin spotkania planowany jest na luty.
Uniwersytet Warszawski przygotował na semestr letni 2020/2021 ponad 100 kursów online dla studentów i doktorantów Sojuszu 4EU+. Rekrutacja zacznie się 1 lutego i potrwa do 14 marca.
Studenci i doktoranci sześciu uczelni członkowskich Sojuszu 4EU+ Alliance (Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Karola, Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu Sorbońskiego, Uniwersytetu w Kopenhadze i Uniwersytetu w Mediolanie) mogą skorzystać z oferty ponad 100 kursów przygotowanych przez UW na semestr letni 2020/2021.
Zajęcia będą związane z tematyką czterech programów flagowych 4EU+ (tzw. flagshipów). Wśród propozycji znajdują się m.in.: antropologia współczesności Czech, polskie hity filmowe, uczenie maszynowe, etyka środowiskowa czy ćwiczenia z języka niemieckiego.
Rekrutacja rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 14 marca. Liczba miejsc jest ograniczona.
O przyjęciu na kurs decydować będzie kolejność zgłoszeń i/lub zgoda prowadzącego zajęcia. Wymagane jest potwierdzenie statusu studenta uczelni członkowskiej Sojuszu 4EU+ (poprzez przesłanie skanu legitymacji studenckiej lub zaświadczenia o statusie studenta).
Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął kampanię „wspierajMY”, poświęconą zagadnieniu zdrowia psychicznego. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich studentów UW.
Akcja studencka ma na celu popularyzację wiedzy na temat stresu i metod radzenia sobie z nim, walkę ze stygmatyzacją pojęć takich jak: depresja, psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta oraz promocję form wsparcia oferowanych przez m.in. Centrum Pomocy Psychologicznej i Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych.
Termin rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowy. W styczniu wiele osób podejmuje postanowienia noworoczne, zwracając szczególną uwagę na swoje zdrowie i dobrostan. Samorząd Studentów podkreśla również, że zbliżająca się sesja egzaminacyjna może być stresogenna i wpływać negatywnie na samopoczucie.
– Każdy i każda z nas, bez względu na stan zdrowia, również psychicznego, ma prawo do funkcjonowania na uczelni na równych zasadach. W związku z tym istotnym jest informowanie członków naszej społeczności o pomocy oferowanej na Uniwersytecie Warszawskim, która zapewnia wyrównywanie szans oraz wsparcie w sytuacji kryzysowej – zaznacza Jan Wieczorek, rzecznik praw studenta UW.
Samorząd Studentów UW jest największym w Polsce. – Naszą społeczność tworzy ponad 42 tys. osób. Chcemy, aby każda z nich wiedziała, że może na nas liczyć. Studia to jeden z najważniejszych etapów w życiu każdego człowieka, a pandemia pokazała, że nie są to tylko zajęcia i nauka. To także więzi, które nas łączą – mówi Marta Burzyńska, wiceprzewodnicząca Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyjął uchwałę w sprawie zasad rekrutacji do Szkół Doktorskich. Dokument określa m.in. warunki i tryb postępowania kwalifikacyjnego oraz procedurę przyjęcia do szkoły doktorskiej.
W związku z obowiązującą ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r. z późn. zm., od roku akademickiego 2019/2020 model kształcenia doktorantów uległ zmianie. Na Uniwersytecie Warszawskim powołano 4 szkoły doktorskie:
Są one nową formą kształcenia doktorantów, w ramach której mogą oni prowadzić indywidualne projekty opracowywane pod kierunkiem promotorów. Wszyscy doktoranci w szkołach doktorskich otrzymują stypendium. Ich praca podlega śródokresowej ocenie.
Rekrutacja do szkół doktorskich UW:
Odbywa się w drodze konkursu.
Harmonogram rekrutacji i zasady przeprowadzania rejestracji kandydatów ustala rektor po zasięgnięciu opinii dyrektorów szkół doktorskich i właściwego organu samorządu doktorantów.
Jeżeli harmonogram przewiduje więcej niż jedną turę rekrutacji w danym roku akademickim, kandydat może wziąć udział tylko w jednej z nich.
Organy prowadzące postępowanie rekrutacyjne:
Postępowanie rekrutacyjne prowadzi dyrektor szkoły doktorskiej.
W celu organizacji postępowania rekrutacyjnego dyrektor powołuje koordynatora rekrutacji, po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły.
Dyrektor oraz koordynator rekrutacji nie mogą być członkami zespołu kwalifikacyjnego.
Do 15 grudnia dyrektor przedstawia rektorowi i Radzie Szkoły sprawozdanie z rekrutacji i przyjęć pozalimitowych przeprowadzonych do szkoły w poprzednim roku akademickim.
Dyrektor na co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w uzgodnieniu z rektorem tworzy zespoły kwalifikacyjne dla poszczególnych dyscyplin i powołuje ich członków – w celu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego i wyłonienia kandydatów rekomendowanych do przyjęcia do szkoły – spośród proponowanych kandydatur przedstawionych w liczbie po nie więcej niż 10 osób przez rektora, kierowników jednostek organizacyjnych, rady naukowe dyscyplin, Radę Szkoły i koordynatora rekrutacji.
Postępowanie rekrutacyjne:
Składa się z postępowania kwalifikacyjnego oraz przyjęcia albo wydania decyzji administracyjnej o odmowie przyjęcia kandydata do szkoły.
Celem postępowania kwalifikacyjnego jest wskazanie najlepszych kandydatów do kształcenia w szkole przez sprawdzenie predyspozycji kandydatów na podstawie oceny ich aktywności naukowej, opisu i wartości proponowanego projektu badawczego oraz wyników rozmowy kwalifikacyjnej.
Wniosek o przyjęcie do szkoły może złożyć kandydat, który zarejestrował się w Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK), wniósł opłatę rekrutacyjną i legitymuje się tytułem magistra lub równorzędnym (lub będzie się nim legitymował do dnia określonego w harmonogramie rekrutacji) lub jest kierownikiem projektu badawczego realizowanego na UW w ramach „Diamentowego Grantu” (lub złożył wniosek w tym programie) albo jest absolwentem studiów I stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, i uzyskał zgodę dyrektora w uzgodnieniu z zespołem kwalifikacyjnym na wzięcie udziału w rekrutacji z uwagi na wykazaną wyjątkową, najwyższą jakość dotychczasowych osiągnięć naukowych.
W postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględnia się ocenę m.in. zaproponowanego przez kandydata projektu badawczego, aktywności naukowej kandydata na podstawie CV lub życiorysu, rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem.
Limit miejsc w poszczególnych dyscyplinach prowadzonych przez szkoły doktorskie UW:
Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych:
archeologia – 7;
filozofia – 11;
historia – 16;
językoznawstwo – 23;
literaturoznawstwo – 25;
nauki o kulturze i religii – 12;
nauki o sztuce – 6.
Szkoła Doktorska Nauk Społecznych:
ekonomia i finanse – 13;
geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna – 5;
nauki o bezpieczeństwie – 4;
nauki o komunikacji społecznej i mediach – 5;
nauki o polityce i administracji – 18;
nauki o zarządzaniu i jakości – 5;
nauki prawne – 25;
nauki socjologiczne – 11;
pedagogika – 5;
psychologia – 9.
Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych:
astronomia – 5;
matematyka i informatyka – 22;
nauki biologiczne – 17;
nauki chemiczne – 18;
nauki fizyczne – 27;
nauki o Ziemi i środowisku – 11.
Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska:
20 miejsc łącznie w dziedzinach nauk humanistycznych, nauk społecznych i dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych. Dodatkowo 10 miejsc w ramach programu kształcenia Quantitative Psychology and Economics, zwanego dalej „QPE”.
Elektroniczne Legitymacje Studenckie na Uniwersytecie Warszawskim będą ważne w systemie USOS do 30 czerwca 2021 roku. Umożliwi to m.in. poświadczanie statusu studenta osobom korzystającym z mLegitymacji. Dotychczas zamówiło je ponad 11 tys. studentów UW.
Od lutego 2020 roku studenci UW mają możliwość zamawiania mLegitymacji studenckiej. To mobilna wersja dokumentu potwierdzająca status studenta i uprawniająca do korzystania z ustawowych ulg. Jej uruchomienie jest możliwe dzięki aplikacji mObywatel. Po zintegrowaniu tego systemu z aplikacją Mobilny USOS i połączeniu go z systemem uniwersyteckim możliwe jest instalowanie przez studentów UW mLegitymacji studenckiej na urządzeniu mobilnym.
Zamówienie, przedłużenie ważności albo unieważnienie mLegitymacji studenckiej możliwe jest za pośrednictwem aplikacji Mobilny USOS oraz serwisu USOSweb.
Na wniosek prof. Sławomira Żółtka, prorektora UW ds. studentów i jakości kształcenia, ważność Elektronicznych Legitymacji Studenckich (ELS) została przedłużona w systemie USOS z dat 31.01.2021 oraz 31.03.2021 na 30.06.2021. Umożliwi to m.in. poświadczanie statusu studenta osobom korzystającym z mLegitymacji.
Senat UW wybrał członków do Rady uczelni w kadencji 2021-2024. Zasiądą w niej: prof. zw. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek (przewodniczący), prof. dr hab. Janusz Marek Bujnicki, prof. Pearl A. Dykstra, prof. Poul Holm, prof. Marek Karliner oraz Katarzyna Monika Zajdel-Kurowska. Członkiem rady, powoływanym z urzędu, jest także Kamil Bonas, przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów UW.
Rada uczelni to organ uniwersytecki wprowadzony w szkołach wyższych przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Do jej zadań należy opiniowanie projektów statutu i strategii uczelni oraz sprawozdania z jej realizacji, monitorowanie gospodarki finansowej i zarządzania uczelnią, a także wskazywanie kandydatów na rektora.
Kadencja Rady uczelni przewidziana jest na 4 lata, jednak zgodnie z przepisami przejściowymi kadencja pierwszej Rady uczelni trwała krócej – od maja 2019 r. do końca grudnia 2020 r. Na posiedzeniu 20 stycznia 2021 r. Senat UW wybrał nowy skład Rady uczelni.
Członkowie Rady uczelni w kadencji 2021-2024:
prof. Mirosław Ząbek z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, specjalista w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie neurochirurgii – przewodniczący rady;
prof. Janusz Marek Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, jeden z najczęściej cytowanych polskich badaczy, przewodniczył pierwszej Radzie uczelni w latach 2019-2020;
prof. Pearl Dykstra z Erasmus University w Rotterdamie, członkini the Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences (Holenderskiej Królewskiej Akademii Sztuk i Nauk), jedna z głównych osób doradzających komisarzowi Unii Europejskiej ds. Badań, Nauki i Innowacji (ponownie wybrana);
prof. Poul Holm z Trinity College w Dublinie, były rektor University of Roskilde (Dania), członek Royal Irish Academy oraz Academia Europaea (ponownie wybrany);
prof. Marek Karliner z Tel-Aviv University, członek zagraniczny Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczący the Mortimer and Raymond Sackler Institute of Advanced Studies, przewodniczący Israeli Committee for High Energy Physics;
Katarzyna Monika Zajdel-Kurowska, zastępca dyrektora wykonawczego w Grupie Banku Światowego, była podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz była członkini zarządu Narodowego Banku Polskiego, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych UW (ponownie wybrana);
Kamil Bonas, przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów UW (ponownie zasiada w radzie z urzędu).
W Radzie uczelni zgodnie z ustawą zasiadać może 6 lub 8 osób oraz – z urzędu – przewodniczący samorządu studentów. Osoby spoza uczelni stanowić mają co najmniej 50% składu rady.
Członków Rady uczelni Senat wybiera bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków, spośród kandydatów zgłoszonych przez członków Senatu. Przewodniczącym Rady uczelni jest jej członek pochodzący spoza wspólnoty Uniwersytetu, wybrany przez Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowej liczby jego członków.
Działalność pierwszej Rady uczelni
Pierwsza Rada uczelni na UW działała od 15 maja 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Zasiadali w niej: prof. Janusz Marek Bujnicki (przewodniczący), prof. Pearl A. Dykstra, prof. Poul Holm, prof. Krzysztof Redlich, Marynika Woroszylska-Sapieha, Katarzyna Monika Zajdel-Kurowska, Kamil Bonas.
W 2020 r. odbyło się 7 posiedzeń, podczas których rada zajmowała się m.in. procedurą wskazywania kandydatów na rektora, monitorowaniem zarządzania uczelnią w związku z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19, monitorowaniem gospodarki finansowej UW, inicjatywami o znaczeniu strategicznym dla uniwersytetu.