Na jakość świąt pracujemy cały rok
21 grudnia 2020

Nie wszystkim Święta Bożego Narodzenia kojarzą się tak samo. Niezależnie od nastawienia, święta w tym roku będą inne. Rozmowa z dr. Szymonem Chrząstowskim, psychoterapeutą, kierownikiem Centrum Pomocy Psychologicznej UW, o tym, jak je przeżyć lub przetrwać.

Olga Laska: Rozmawialiśmy już o tym, że święta nie dla wszystkich są czasem odpoczynku i radości.

dr Szymon Chrząstowski: To czas, w którym może kumulować się odczucie samotności, poczucie, że życie układa się inaczej, niż zakładaliśmy. W tym okresie na chwilę przestajemy zajmować się codziennością, naszymi obowiązkami i przystajemy. Z jednej strony to zatrzymanie może być ulgą, bo w końcu mamy chwilę, żeby odetchnąć. Z drugiej strony konfrontujemy się z tym, co robiliśmy przez cały rok. Może inaczej rozłożyliśmy priorytety? Na przykład nie udało nam się zadbać o relacje z bliskimi. Nagle zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy samotni.

Pamiętajmy, że na jakość świąt pracujemy przez cały rok. Jeśli obawiamy się tych najbliższych, to może jest to dobry moment, żeby zastanowić się, co możemy zrobić już teraz, żeby Wigilię 2021 spędzić dobrze? To może być dla nas moment weryfikacji.

Może niektórzy zrobili sobie taką analizę rok temu, zaplanowali, jak spędzą Wigilię 2020, a teraz swoje plany będą zmuszeni odłożyć na kolejne lata.

To trzeba po prostu uznać. Pandemia pokrzyżowała wiele planów. Może tym bardziej trzeba zastanowić się, co od nas zależy. Czynniki zewnętrzne mogą rzeczywiście spowodować to, że trudno nam będzie spotkać się z innymi osobami albo podróżować tak, jak byśmy chcieli. Ale czynniki zewnętrzne nie przeszkodzą nam w wykonaniu telefonu do najbliższych osób. Pamiętam ostatnie śniadanie wielkanocne. Przy stole siedziało kilka osób plus laptop. Było to dziwne, ale mimo wszystko tworzyło poczucie, że jesteśmy razem. Na pandemię łatwo jest zwalić winę. Parę rzeczy jednak zależy tylko od nas.

A jeśli nie mamy do kogo zadzwonić?

Jeśli nie mamy i czujemy się z tego powodu źle, to może zamiast szukać przypadkowych znajomości, lepiej zadbać o siebie. Nie ma cudownych metod. Nie zaczarujemy rzeczywistości. Jak jesteśmy sami, to tacy pozostaniemy też w święta. Jeśli bycie samemu nam przeszkadza, to może być to trudny czas. Nie wypełnimy tej pustki w sposób magiczny. Ta samotność może być jednak motywatorem do tego, żeby coś zmienić.

Nie powiem: „zrób szybko coś z tą samotnością, zacznij się oszukiwać, że jest wspaniale”. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak, to jest to najlepszy moment, żeby zastanowić się – sam, z psychoterapeutą albo najbliższymi – co zrobić, żeby te kolejne święta wyglądały lepiej.

Jeśli nie ma uniwersalnych rad na to, jak poprawić sytuację tu i teraz, to może wiadomo, czego nie robić?

Unikać tych rzeczy, które krótkoterminowo pomagają, a długoterminowo szkodzą. Przykład? Alkohol, używki, krótkotrwały romans, objadanie się słodyczami, udawanie, że świąt nie ma, kompulsywne uprawianie sportu. Nie, nie jestem przeciwnikiem używek czy dobrej zabawy, ale jestem przeciwnikiem ucieczek. Bo dbanie o siebie to nie jest ucieczka od problemów. To nie jest fałszowanie rzeczywistości. Jeśli odczuwamy smutek, to nie próbujmy za wszelką cenę się go pozbyć, bo to jest nieskuteczne. Należy go traktować jako informację o tym, co dzieje się w naszym życiu.

Pełna treść rozmowy z dr. Szymonem Chrząstowskim znajduje się w najnowszym numerze pisma „UW” (nr 4/97).

Pismo uczelni, nr 4/97 (pdf)

Centrum Pomocy Psychologicznej UW to punkt pierwszej pomocy psychologicznej
dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni.
www.cpp.uw.edu.pl

Dyżur świąteczny:
23 grudnia , godz. 9-10.30
24 grudnia , godz. 12-13.30
Skype: CPP UW
cppwic@psych.uw.edu.pl

Źródło: www.uw.edu.pl


Życzenia od Kolegium Dziekańskiego Wydziału Chemii UW

Życzenia od Kolegium Dziekańskiego Wydziału Chemii UW

 

Specjalne życzenia dla studentów Wydziału Chemii UW

 

Specjalne życzenia dla doktorantów Wydziału Chemii UW


Zespół rektorski UW życzy Wesołych Świąt!

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, wraz z prorektorami: prof. Samborem Gruczą, prof. Ewą Krogulec, prof. Zygmuntem Lalakiem oraz prof. Sławomirem Żółtkiem złożyli życzenia świąteczne całej społeczności akademickiej.

Każdego roku o tej porze mieliśmy szansę spotkać się w Pałacu Kazimierzowskim, aby złożyć sobie życzenia z okazji zbliżających się świąt i na Nowy Rok. Wspominaliśmy rok przeszły, myśleliśmy o następnym. Ten jest inny. Pandemia nie pozwala nam na takie spotkania. Pozwólcie Państwo, że skorzystam z okazji i za pomocą mediów złożę Wam i Waszym bliskim życzenia – prof. Alojzy Z. Nowak.

 

Źródło: www.uw.edu.pl


Scena UW – Uniwersytecka kolęda

Wraz z zespołami artystycznymi UW serdecznie zapraszamy na świąteczny odcinek specjalny Sceny Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Kolęda uniwersytecka”.

Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka”, Chór Kameralny Collegium Musicum, Teatr Hybrydy;  Chór Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki; Koło Etnomuzykologii, Chór Akademicki, zaprezentują polskie kolędy i utwory bożonarodzeniowe.

 


Koralowiec o szkielecie aragonitowo-kalcytowym

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez prof. Jarosława Stolarskiego z Instytutu Paleobiologii PAN opublikował niedawno artykuł w prestiżowym periodyku Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), dotyczący odkrycia koralowca o mieszanym szkielecie aragonitowo-kalcytowym. Jednym ze współautorów pracy jest dr hab. Maciej Mazur, prof. ucz., z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Koralowce są grupą organizmów morskich tworzących szkielet z węglanu wapnia. Większość z nich zamieszkuje ciepłe i niezbyt głębokie morza tworząc spektakularne rafy koralowe. Koralowce takie żyją w symbiozie z jednokomórkowymi glonami. Wobec dostępności światła słonecznego na niewielkich głębokościach, glony te dostarczają koralowcom składników odżywczych, podczas gdy koralowce zapewniają glonom ochronę przed roślinożercami. Jednakże nie wszystkie koralowce zamieszkują płytkowodne i ciepłe akweny. Niektóre z gatunków tych zwierząt bytują na dużych głębokościach, w nieobecności światła i w temperaturze bliskiej kilku stopniom Celsjusza. Nie tworzą one kolonii, prowadząc samotny tryb życia i żywiąc się jedynie planktonem.

Do stosunkowo niedawna sądzono, że szkielet wszystkich koralowców złożony jest z aragonitu, odmiany polimorficznej CaCO3. Aragonit jest mniej trwałą termodynamicznie formą w porównaniu z powszechnym wśród wielu innych bezkręgowców kalcytem. Przełom w myśleniu o mineralogii koralowców nastąpił w 2007 roku, kiedy m.in. J. Stolarski i M. Mazur opublikowali pracę w czasopiśmie Science (https://science.sciencemag.org/content/318/5847/92), wykazując iż kopalny koralowiec Coelosmilia, żyjący w okresie kredowym, wytwarzał pierwotny szkielet kalcytowy. Był to do tej pory jedyny znany przykład koralowca o szkielecie kalcytowym.

W artykule w PNAS naukowcy wykazali, iż żyjący współcześnie, na dużych głębokościach Oceanu Południowego Paraconotrochus antarcticus, wytwarza szkielet aragonitowo-kalcytowy: część zewnętrzna składa się z aragonitu, podczas gdy część wewnętrzna z kalcytu. Przyczyną tworzenia (w części) szkieletu kalcytowego może być relatywnie duże pokrewieństwo Paraconotrochusa z kredową Coelosmilią, co potwierdzają przedstawione w pracy badania genetyczne. Unikalność tego gatunku wynika też zapewne z jego izolacji w głębinach Oceanu Południowego.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż identyfikacja odmian polimorficznych węglanu wapnia w hybrydowym szkielecie koralowca możliwa była dzięki wykorzystaniu konfokalnej mikroskopii ramanowskiej, dostępnej na Wydziale Chemii UW. Opcja mapowania pozwoliła na jednoznaczną identyfikację polimorfu z submikronową rozdzielczością przestrzenną. Co więcej, widma ramanowskie pozwoliły na określenie stopnia uporządkowania faz krystalicznych na podstawie przesunięć i kształtu odpowiednich pasm fononowych, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia potwierdzenia braku zmian diagenetycznych w szkielecie.

Link do artykułu:

https://www.pnas.org/content/early/2020/12/14/2013316117


Wyniki konkursu na wzmacnianie i rozwój współpracy pomiędzy UW i WUM

Wyłoniono projekty, które otrzymają dofinansowanie w pierwszej edycji konkursu w ramach Działania VI.1 „Wzmacnianie i rozwój współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w procesie federalizacji”.

Na podstawie rekomendacji Komisji Konkursowej, Kierownik Programu IDUB w uzgodnieniu z Prorektorem ds. Nauki i Transferu Technologii WUM podjęli decyzję o zakwalifikowaniu wniosków do finansowania:

  • trzech w ramach ścieżki pierwszej – dla nowych zespołów badawczych oraz
  • pięciu w ramach ścieżki drugiej – dla istniejących zespołów badawczych.

W ramach ścieżki drugiej, dla istniejących zespołów badawczych:

dr Agata Kowalczyk (UW), dr Monika Rużycka-Ayoush (WUM):
„Nanobiosensor w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2”

Lista wszystkich wyłonionych wniosków

Finansowane projektów nastąpi ze środków Działania IV.3.1 „Granty wewnętrzne Uniwersytetu Warszawskiego dla podniesienia potencjału badawczego pracowników”.

 

Źródło: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl