Laureat X Edycji Konkursu Złoty Medal Chemii 2020
05 grudnia 2020

Konkurs ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie oraz firma DuPont. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Polskie Towarzystwo Chemiczne, Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk, Polska Izba Przemysłu Chemicznego oraz prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

„Chemia należy do tych dziedzin, w których Polacy mają silną markę. Tym bardziej warto wspierać zdolnych młodych badaczy, którzy już na tak wczesnym etapie kariery rozwijają ten obszar nauki. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera najlepszych, aby stali się jeszcze lepsi. Liczę, że osoby wyróżnione Złotym Medalem Chemii będą w przyszłości laureatami naszych programów, na przykład programu START dla najzdolniejszych młodych uczonych.”

prof. Maciej Żylicz

Laureatem X Edycji Konkursu Złoty Medal Chemii 2020 został (wyróżnienie):

Pan Mateusz Fortunka, Wydział Chemii, Uniwersytet Warszawski
Przemiany konformacyjne elektrostatycznych koagregatów biopolimerowych wywołane zamrażaniem
(opieka naukowa: prof. dr hab. Wojciech Dzwolak)

Serdecznie gratulujemy!

Źródło: www.zlotymedalchemii.pl

Konkurs na lidera grupy badawczej w tematyce „Gospodarka okrężna – magazynowanie energii”

W związku z realizacją Programu Inicjatywa Doskonałości, Działanie I.3.4 „Stworzenie trzech zespołów naukowych inicjujących powstanie sieci prowadzących badania z zakresu chorób cywilizacyjnych, nowych typów zanieczyszczeń środowiska oraz gospodarki o obiegu zamkniętym” Uniwersytet Warszawski ogłasza konkurs na zatrudnienie pracownika badawczego, którego zadaniem będzie stworzenie nowego, interdyscyplinarnego zespołu naukowego. Będzie on pełnił funkcję Kierownika Projektu w myśl Zarządzenia nr 115 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 1 czerwca 2020 r. w sprawie realizacji programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW, poz. 246).

Zespół, pod kierunkiem laureata konkursu będzie zobowiązany do realizacji, zaproponowanego przez laureata konkursu i zaakceptowanego przez Uniwersytet Warszawski projektu badawczego w zakresie badań naukowych o przełomowym charakterze w obszarze badawczym „Gospodarka o obiegu zamkniętym – magazynowanie energii”.

Szczegółowe cele badań:

• projektowanie i prototypowanie elektrochemicznych magazynów energii;
  • badanie biologicznych aspektów wytwarzania i magazynowania energii;
  • badanie fizycznych podstaw procesów zachodzących w nowoczesnych materiałach elektrodowych.

Termin naboru wniosków upływa 25 stycznia 2021.

Treść ogłoszenia (wersja PL)

Treść ogłoszenia (wersja ENG)

Więcej informacji: www.inicjatywadoskonalosci.uw.edu.pl