Welcome Point na Ochocie
14 października 202014 października na kampusie Ochota otwarto nowy oddział Welcome Point. To miejsce, w którym studenci, doktoranci pracownicy przyjeżdżający na UW z zagranicy mogą zdobyć najważniejsze informacje dotyczące pobytu na uczelni i w Polsce.
Pierwszy Welcome Point powstał na UW w 2017 roku. Znajduje się na kampusie uniwersyteckim przy Krakowskim Przedmieściu na Małym Dziedzińcu. Teraz otwarta została jego filia na kampusie Ochota na parterze budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Banacha 2c. Punkt czynny będzie przez cały rok akademicki.
Jak skorzystać z pomocy?
Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku, od 9 do 16.30. Odwiedzić go może każdy student, doktorant i pracownik zagraniczny UW, który potrzebuje wsparcia. Mogą być to zarówno osoby, które przyjeżdżają na uczelnię na pełne studia jak i na wymianę zagraniczną. Trzeba jedynie dostosować się do wymogów sanitarnych: założyć maseczkę ochronną, zachować bezpieczny odstęp od pozostałych osób, a także zdezynfekować ręce.
Pierwsi klienci
Już pierwszego dnia do Welcome Pointu na Ochocie przyszli dwaj nowi studenci stosunków międzynarodowych. Jeden z nich pochodzi z Rosji, drugi z Armenii. Chcieli dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu uczelni. Interesowały ich sprawy związane z organizacją zajęć, rejestracją na lektoraty czy dodatkowe przedmioty. Padały też pytania o legalizację pobytu oraz samorząd studencki. Odpowiadały na nie Ewelina Radzewicz oraz Olga Mędrzejewska, które wcześniej wspomagały punkt przy Krakowskim Przedmieściu.
Dlaczego zdecydowały się na pracę w WP? – Jako absolwentka UW chciałam przekonać się, jak wygląda funkcjonowanie tak dużej i ważnej instytucji od wewnątrz – mówi Ewelina Radzewicz. – Praca w WP daje możliwość kontaktu z ludźmi w dynamicznym, wielokulturowym środowisku. Nie wyjeżdżając z Warszawy mam cały świat na wyciągnięcie ręki. Podróżując po Bałkanach i Azji wielokrotnie sama potrzebowałam wsparcia. Teraz mam możliwość spłaty długu – odpowiada Olga Mędrzejewska.
Więcej informacji o działalności Welcome Point można znaleźć na stronie internetowej jednostki: welcome.uw.edu.pl.
Źródło: www.uw.edu.pl
Wspólna Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 studiów II stopnia na Kampusie Ochota UW [RELACJA ONLINE]
Konkurs na stanowisko doktoranta/studenta-stypendysty w projekcie OPUS 17 NCN
Konkurs na stanowisko doktoranta/studenta-stypendysty w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki OPUS 17: „THIO-SWITCH: towards novel photo-active switchable materials–exploration of dithienylethene-based transition-metal complexes via advanced in situ photocrystallographic and spectroscopic approaches”. Kierownik projektu: dr inż. Radosław Kamiński. Dokumenty należy składać w terminie do dnia 23 października 2020 roku do godziny 12.00. Więcej informacji >> pdf
Publikacja w Nucleic Acids Research 2020 „Frequency and hydrogen bonding of nucleobase homopairs in small molecule crystals”
Sposób parowania się zasad azotowych nukleotydów jest szerokim zagadnieniem poruszanym przez biologów, chemików i naukowców z innych dziedzin. W swojej pracy Małgorzata K. Cabaj (doktorantka) oraz prof. Paulina M. Dominiak (promotorka) wykonały analizę częstości występowania różnych rodzajów parowania się zasad azotowych nukleotydów na podstawie danych krystalograficznych zdeponowanych w Cambridge Structural Database. Analiza ta wykazała złożony związek pomiędzy obecnością lub brakiem podstawnika w miejscu wiązania glikozydowego, a także lokalizacją protonów w pierścieniu puryn i pirymidyn.
Publikacja jest dostępna pod adresem: https://academic.oup.com/nar/article/48/15/8302/5877809
Rozstrzygnięcie konkursu o stypendium dla studenta-stypendysty w projekcie SONATA BIS 7 NCN
Komisja konkursowa ds. oceny wniosków o przyznanie stypendium dla studenta-stypendysty w projekcie Sonata Bis 7 Narodowego Centrum Nauki pod kierownictwem dr hab. Karoliny Pułki-Ziach: „Foldamerowe mimetyki alfa helis-synteza, samoorganizacja i rozpoznanie molekularne” ogłasza, że konkurs wygrał Pan Rafał Chojnacki.
Serdecznie gratulujemy!