Naukowcy z UW wyróżnieni podczas Gali Nauki Polskiej
20 lutego 2020

Na zdjęciu panoramicznym: dr hab. Joanna Ida Sułkowska, dr Ewa Zawojska i prof. Oded Stark podczas gali.

19 lutego po raz pierwszy obchodzony był Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji w Toruniu odbyła się Gala Nauki Polskiej, podczas której wręczono nagrody m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zostało nimi uhonorowanych 12 naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Minister przyznał 88 nagród (75 indywidualnych i 13 zespołowych) w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej. Wyróżnienia zostały nadane na podstawie dorobku z dwóch lat wstecz od momentu zawnioskowania o ich przyznanie.

Laureaci nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego z UW:

• prof. Oded Stark, Wydział Nauk Ekonomicznych – za całokształt dorobku,
  • dr hab. Joanna Ida Sułkowska, Wydział Chemii – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej,
  • prof. Tomasz Zalega, Wydział Zarządzania – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej,
  • zespół z Wydziału Biologii: prof. Łukasz Drewniak, Martyna Ciężkowska, dr hab. Łukasz Dziewit, Tomasz Krucoń, Pola Łomża, Katarzyna Piątkowska, Krzysztof Poszytek, prof. Aleksandra Skłodowska, Witold Uhrynowski – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej.

Pełna lista osób nagrodzonych jest dostępna na stronie MNiSW.

Podczas gali odbyło się też uroczyste wręczenie, przyznanych już wcześniej, nagród prezesa Rady Ministrów, którymi również zostali uhonorowani naukowcy związani z UW. Przyznano także – pierwszy raz w historii – międzynarodową nagrodę „Ratio et Spes”, ustanowionej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Fundację Watykańską „Joseph Ratzinger – Benedykt XVI”.

Ponadto, uczestnicy ceremonii mogli obejrzeć egzemplarz „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika w oryginalnej oprawie z epoki ze zbiorów Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna. Na zakończenie głównych obchodów Dnia Nauki Polskiej zostało zaprezentowane widowisko „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery” w reżyserii Romana Kołakowskiego.

Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2020 roku ustawą z dnia 9 stycznia, jako wyraz uznania dla dokonań polskich naukowców. Obchodzony jest 19 lutego, w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Dzień nauki Polskiej ma status święta państwowego.

Źródło: www.uw.edu.pl

Transmisja online spotkania dot. „Inicjatywy doskonałości”

24 lutego odbędzie się spotkanie informacyjne dot. realizacji programu „Inicjatywa doskonałości” na UW. Będzie ono transmitowane na stronie głównej UW.

Uniwersytet Warszawski zdobył I miejsce w konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tym samym UW zdobył status uczelni badawczej i będzie otrzymywał w latach 2020-2026 zwiększoną o 10% (ponad 70 mln zł) subwencję. Środki te umożliwią sfinansowanie 70 działań opisanych we wniosku konkursowym złożonym przez uniwersytet. Pełna lista działań dostępna jest na stronie: www.uw.edu.pl/idub.

W ramach „Inicjatywy doskonałości” UW będzie rozwijał 5 priorytetowych obszarów badawczych (POB), które zostały wybrane w drodze konsultacji ze środowiskiem akademickim:

Transmisja

Spotkanie obędzie się 24 lutego, w godz. 15-18, w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej na kampusie przy Krakowskim Przedmieściu. Ze względu na wyczerpanie limitu miejsc rejestracja na została zakończona. Spotkanie będzie transmitowane online na stronie głównej UW. Zapis spotkania zostanie zamieszczony na uniwersyteckim kanale YouTube.

Źródło: www.uw.edu.pl