Rozstrzygnięcie konkursów na stypendia naukowe w proj. SONATA
30 września 2019Rozstrzygnięcie konkursów na stypendia finansowane z grantu Sonata Bis 7 o numerze 2017/26/E/ST5/00559 pt. „Foldamerowe mimetyki alfa helis-synteza, samoorganizacja i rozpoznanie molekularne”. Konkurs na stypendium naukowe dla studenta wygrał pan Rafał Chojnacki, natomiast konkurs na stypendium naukowe dla doktoranta wygrała pani Katarzyna Kędzia.
Serdecznie gratulujemy!
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 [RELACJA]
30 września na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się Inauguracja roku akademickiego 2019/2020.
O godz. 10.00 w Auli im. Wojciecha Świętosławskiego ślubowanie składali kandydaci na studia I i II stopnia.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością J. M. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Marcin Pałys. Za stołem prezydialnym zasiedli: Dziekan Wydziału Chemii – dr hab. Andrzej Kudelski, prof. ucz.; Prodziekan ds. studenckich – dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga, Prodziekan ds. finansów i rozwoju – dr hab. Zbigniew Rogulski, Prodziekan ds. naukowych i współpracy z zagranicą – prof. dr hab. Rafał Siciński, Kierownik studiów doktoranckich – prof. dr hab. Michał K. Cyrański, Dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Ewa Bulska.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – Dziekani zaprzyjaźnionych Wydziałów i Jednostek UW oraz Dyrektorzy Instytutów Badawczych. Uroczystość uświetnił Chór Warszawski przy Fundacji Nowa Orkiestra Kameralna prowadzony przez Richarda Berkeleya.
Jako przedstawiciel Zarządu Samorządu Studentów Wydziału Chemii głos zabrała Agnieszka Czajkowska.
Wykład Inauguracyjny pt. „Z archiwum X…-ray” wygłosił prof. dr hab. Michał K. Cyrański.
Nagroda Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego
Praca zgłoszona przez Panią EMILIĘ GÓRZYŃSKĄ zdobyła pierwsze miejsce w kategorii prac licencjackich/inżynierskich w Konkursie Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego PTN 2019 na najlepsze prace z dziedziny atomistyki.
Praca została wykonana pod kierunkiem dr hab. Zbigniewa Rogulskiego (Wydział Chemii UW) i dr inż. Agnieszki Majkowskiej (IChTJ).
Nagrodę w imieniu Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego wręczył (podczas uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2019/2020) członek Zarządu dr inż. Marek Rabiński.
Serdecznie gratulujemy!
23. Festiwal Nauki na Wydziale Chemii UW
25 września 2019Welcome Day dla studentów zagranicznych 30.09.2019
Drodzy Studenci,
Serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w organizowanym przez Welcome Point UW spotkaniu powitalnym (Welcome Day) dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy rozpoczną studia na UW w roku akademickim 2019/2020.
Podczas spotkań dowiecie się wiele na temat Uniwersytetu, jego funkcjonowania, a także możliwości, z których już niedługo będziecie mogli korzystać. Otrzymacie też pakiety powitalne i zaproszenie na wydarzenia planowane w październiku. Będzie to również wspaniała okazja do spotkania z kolegami z innych krajów. Po sesjach informacyjnych zaprosimy Was do udziału w grze terenowej oraz do wieczornej integracji przygotowanej przez Zarząd Samorządu Studentów UW.
– Spotkanie w języku angielskim rozpocznie się o godz. 10.00 w auli Auditorium Minus (stary BUW).
– Spotkanie w języku polskim rozpocznie się o godz. 12.30 w sali C w Auditorium Maximum.
Prosimy o rejestrację poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/cqRDGoNJNrfz6xYT8 (spotkanie w języku angielskim) lub https://forms.gle/Zmby5WdKGfnBAMj9A (spotkanie w języku polskim).
Szczegółowy program zostanie wkrótce opublikowany na stronie www.welcome.uw.edu.pl.
Zapraszamy także do dołączenia do specjalnie dla Was utworzonej grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/WelcomePointUW/.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Welcome Point UW: welcome@uw.edu.pl.
Do zobaczenia!
Zespół Welcome Point
Program stypendialny Fundacji Kościuszkowskiej
24 września 2019Fundacja Kościuszkowska ogłasza nabór na stypendia, w ramach Exchange Program to the US, dla naukowców i artystów, którzy pragną prowadzić badania naukowe wspólnie z partnerami amerykańskimi, doskonalić warsztat badawczy lub artystyczny czy też prowadzić wykłady i seminaria na temat historii, kultury i literatury polskiej w roku akademickim 2020/21.
Termin składania podań to 31 października 2019. Rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami odbędą się w lutym 2020 roku, a decyzje zostaną ogłoszone w marcu 2020 roku.
The Kosciuszko Foundation, Inc. (Fundacja Kościuszkowska), założona w Nowym Jorku w roku 1925, od ponad 90 lat działa w Stanach Zjednoczonych i w Polsce na rzecz pogłębiania więzi między oboma krajami poprzez programy edukacyjne oraz wymianę naukową i kulturalną. Co roku Fundacja przeznacza prawie milion dolarów na stypendia i granty badawcze dla polskich naukowców, przyjazdy amerykańskich uczonych do Polski, udział amerykańskich studentów w szkołach letnich na polskich uniwersytetach oraz naukę języka angielskiego w Polsce w ramach letnich obozów językowych.
O stypendium na kilkumiesięczne badania w dowolnym ośrodku naukowym w USA może starać się każdy chętny – od doktoranta na początku drogi naukowej do profesora zwyczajnego.
Proces kwalifikacyjny:
- Należy wypełnić formularz na stronie internetowej Fundacji
- Dołączyć zaproszenie z uczelni amerykańskiej
- Załączyć opis projektu badawczego lub artystycznego
- Potrzebne są też trzy listy rekomendacyjne przesyłane bezpośrednio przez ich autorów do biura Fundacji w Nowym Jorku na adres: exchangetotheus@thekf.org
Proces kwalifikacyjny odbywa się drogą elektroniczną. Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin.
Kategorie:
Kosciuszko Foundation Grants to stypendia dla artystów, studentów studiów doktoranckich w polskich uczelniach, instytucjach badawczych lub innych jednostkach naukowych na wyjazd badawczy do USA.
Kosciuszko Foundation Fellowship to stypendia dla pracowników badawczych oraz badawczo-dydaktycznych polskich instytucji naukowych na realizację własnych projektów badawczych lub artystycznych w USA. W czasie pobytu w USA, trwającego od 3 do 9 miesięcy, stypendysta realizuje własny projekt badawczy w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym, instytucji rządowej lub organizacji pozarządowej.
Kosciuszko Foundation Teaching Fellowships, przyznawana jest na okres do 10 miesięcy polskim wykładowcom, którzy mają zamiar prowadzić zajęcia dydaktyczne na temat problematyki polskiej. Poza prowadzeniem zajęć, stypendyści mogą równocześnie realizować projekt badawczy.
Więcej informacji: https://thekf.org/kf/scholarships/exchange-us/
Laureat konkursu EUCYS będzie studiował na MISMaP
Na zdjęciu Antoni Lis, laureat konkursu EUCYS 2019 podczas finału w Sofii. Fot. dr Magdalena Osial.
Antoni Lis zajął trzecie miejsce w Konkursie Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS). Młody chemik w tym roku rozpocznie studia w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim.
Podczas konkursowego finału w Sofii Antoni Lis zaprezentował efekty swoich badań, które prowadził głównie w laboratoriach Wydziału Chemii UW. Zaproponował on wykorzystanie nanocząstek tlenku żelaza w terapii antynowotworowej. Za swój debiut naukowy, który może przyczynić się do rozwoju medycyny, uzyskał nagrodę pieniężną w wysokości 3500 euro. Antoni był uczestnikiem programu Uniwersytet Młodego Chemika, inicjatywy Wydziału Chemii UW. Swoją pracę i zainteresowania rozwijał też w ramach projektu Manufaktura Naukowców pod okiem dr Magdaleny Osial, pomysłodawczyni i realizatorki Manufaktury.
Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców jest organizowany przez Komisję Europejską od roku 1989. Uczestniczą w nim młodzi Europejczycy, którzy z sukcesami brali udział w eliminacjach w poszczególnych państwach. Funkcję krajowego organizatora konkursu EUCYS pełni pracownik UW i przewodniczący zarządu organizacji „Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci”, prof. Jan Madey. W 2014 roku europejski finał EUCYS odbywał się w Warszawie. Finalistów gościł Uniwersytet Warszawski.
Źródło: www.uw.edu.pl
Oferta pracy dla magistranta w projekcie FNP Homing
23 września 2019Oferta zatrudnienia magistranta w projekcie FNP Homing „Baterie litowe nowej generacji: montaż pełnego ogniwa z komponentów w fazie stałej”. Kierownik projektu: dr inż. Dominika Ziółkowska. Termin przesyłania dokumentów upływa 10 października 2019 roku (do godz. 12.00-polska strefa czasowa). Więcej informacji >> pdf
Master Student job offer in the FNP Homing project „A new generation of the lithium battery: assembly of the all-solid-state system”. Project leader: dr inż. Dominika Ziółkowska. Deadline for applications: 10.10.2019 (until 12.00 noon Polish time zone). More information >> eng
Odkrycie młodego chemika może zelektryzować świat nauki
Antoni Lis – dopiero skończył liceum, a już doceniono go w międzynarodowym konkursie dla młodych naukowców EUCYS 2019. Spośród 100 projektów, które były prezentowane na konkursie EUCYS, Antoni zajął trzecie miejsce, co świadczy o tym, że projekt był naprawdę dobry – mówi dr Magdalena Osial w TVP INFO. Antoni Lis wymyślił sposób na wykorzystanie nanocząsteczek tlenku żelaza w medycynie. Drobiny połączone z lekiem i pierwiastkiem promieniotwórczym mogą precyzyjnie niszczyć komórki nowotworowe. Można byłoby wstrzykiwać w konkretne miejsca, naprowadzać je magnetycznie – mówi Antoni Lis. Odkrycie młodego chemika może zelektryzować świat nauki. W dodatku młody naukowiec przyciąga sukcesy jak magnes.
Nastolatek spędził dziesiątki godzin w laboratoriach Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z PAP podkreślił, że było to możliwe tylko dzięki jego udziałowi w stażu w ramach programu „Uniwersytet Młodego Chemika”. Jest to inicjatywa mająca na celu umożliwienie szybszego wejścia w świat nauki ponadprzeciętnie zdolnej młodzieży. Tam zainteresowała go nanotechnologia.
Materiał wideo:
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na UW
22 września 2019Rektor i Senat
Uniwersytetu Warszawskiego
zapraszają na
INAUGURACJĘ ROKU AKADEMICKIEGO 2019/2020
Uroczystość odbędzie się 1 października 2019 r., o godz. 14:00
w Auli im. Adama Mickiewicza, Auditorium Maximum
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Prosimy o zajęcie miejsc przed godz. 13:50
PROGRAM
Hymn Państwowy
Otwarcie uroczystości
Przemówienie JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marcina Pałysa
Immatrykulacja
Gaude Mater Polonia
Przemówienie przedstawiciela studentów
Przemówienie przedstawiciela doktorantów
Wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Udalskiego
„Jak zakrzywiliśmy naszą Galaktykę, czyli o odkrywaniu tajemnic Drogi Mlecznej”
Gaudeamus igitur
***
Po części oficjalnej zapraszamy na lampkę wina w Pałacu Kazimierzowskim
Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus
Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus !
Post iucundam iuventutem,
post molestam senectutem
nos habebit humus,
nos habebit humus.
Vivat Academia, vivant professores,
vivat Academia, vivant professores,
vivat membrum quodlibet,
vivant membra quaelibet,
semper sint in flore,
semper sint in flore !