Oficjalna grupa studentów UW na Facebooku
19 lipca 2019Wszystkich studentów Wydziału Chemii UW, a w szczególności przyszłych studentów I roku studiów licencjackich i magisterskich, zachęcamy do dołączenia do oficjalnej grupy studentów UW na Facebooku.
www.facebook.com/groups/UWstudenci
Powstająca platforma to kanał komunikacji dla społeczności Uniwersytetu, a jej celem jest wymiana informacji o wszystkim, co dotyczy studiowania na UW. To właśnie tu uzyskasz prawidłowe i w pełni merytoryczne odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz dowiesz się, co aktualnie dzieje się na naszej uczelni!
Zaproszenie na obchody 75. Rocznicy Powstania Warszawskiego
1 sierpnia społeczność Uniwersytetu Warszawskiego włączy się w obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uroczystość upamiętniająca odbędzie się, jak co roku, przy tablicy poświęconej grupie bojowej „Krybar”. Z okazji zbliżającej się rocznicy warto przypomnieć wydarzenia, które sprawiły, że pamięć o grupie jest wciąż żywa na UW.
Próba odbicia okupowanego przez wojska niemieckie Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła się w dniu wybuchu powstania – 1 sierpnia 1944 roku. Był to pierwszy z trzech szturmów. Walkę o uniwersytet toczyło wówczas VIII zgrupowanie I Rejonu I Obwodu AK Warszawa-Śródmieście, które już wtedy nazywano „Krybarem”. 5 sierpnia VIII zgrupowanie zostało połączone z dwiema innymi jednostkami, tworząc Grupę Bojową „Krybar”. Nazwa pochodzi od pseudonimu dowódcy obu grup (najpierw VIII Zgrupowania, a potem Grupy Bojowej), kapitana Cypriana Odorkiewicza. Kapitan utworzył pseudonim od pierwszych liter imion swoich córek: Krystyny i Barbary.
Kolejne ataki na teren uniwersytetu powstańcy z „Krybara” przeprowadzili 23 sierpnia i 2 września. W walkach wykorzystali wozy bojowe „Kubuś” i „Szary Wilk”. „Kubusia” skonstruowali sami na bazie podwozia starej ciężarówki. „Szarego Wilka” stworzyli w wyniku przebudowy przejętego niemieckiego transportera opancerzonego.
W 2014 roku Senat uczelni wyróżnił grupę bojową „Krybar” Medalem UW. Z tej okazji Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego opublikowały też książkę autorstwa dr. Roberta Gawkowskiego z Archiwum UW „Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk”. Bohaterowie tamtych wydarzeń opowiadają o historii walk na Powiślu. W książce znajduje się niemal 100 fragmentów wspomnień 31 Krybarowców.
Spotkanie upamiętniające powstańcze walki w Warszawie rozpocznie się o godzinie 12.00 przy pamiątkowej tablicy, która znajduje się obok Bramy Głównej UW. Podczas spotkania planowane jest wystąpienie rektora UW i przedstawiciela powstańców oraz złożenie kwiatów pod tablicą.
„Grupa” – film o Grupie Bojowej „Krybar”
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania na UW powstał film „Grupa”, który opowiada o żołnierzach Grupy Bojowej „Krybar”. Rozszerzona wersja została wzbogacona o archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów z czasów okupacji.
Źródło: www.uw.edu.pl
Konkurs na stanowisko adiunkt naukowy w projekcie NCN OPUS 16
Konkurs na stanowisko adiunkt naukowy w ramach projektu NCN OPUS 16 (2018/31/B/ST5/01118) „Na pograniczu siarki i fluoru – nowe strategie tworzenia wiązań CC i CF”. Kierownik projektu: dr hab. Michał Barbasiewicz. Dokumenty należy składać w terminie do dnia 6 września 2019 roku. Więcej informacji >> pdf
Position of scientific adjunct in the OPUS 16 project entitled „In the marches of sulfur and fluorine – new strategies of formation of the CC and CF bonds” financed by the National Science Center (2018/31/B/ST5/01118) is open for application. Project leader: dr hab. Michał Barbasiewicz. Deadline for applications: 6 September 2019. For more info see >> eng
Oferta pracy dla doktoranta stypendysty w projekcie NCN
Oferta pracy dla doktoranta stypendysty na stanowisko doktoranta stypendysty w ramach projektu: „Rozwijając krystalografię kwantową w celu lepszego wejrzenia w strukturę i właściwości kryształów”. Kierownik projektu: Prof. dr hab. Krzysztof Woźniak. Termin przesyłania dokumentów upływa 20 sierpnia 2019. Więcej informacji >> pdf
Position of PhD student in the project entitled „Advancing quantum crystallography for better insight into structure and properties of crystals” financed by National Science Centre (NCN) is open for application. Project leader: Prof. dr hab. Krzysztof Woźniak. Deadline for applications: 20 August 2019. For more info see >> eng
Pogrzeb prof. Tadeusza Paryjczaka
Z wielkim żalem przekazujemy smutną wiadomość o śmierci
prof. Tadeusza Paryjczaka,
wieloletniego dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej,
doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Pogrzeb śp. Profesora Tadeusza Paryjczaka odbędzie się
w środę, 24 lipca, o godz. 14-tej
na Cmentarzu Starym, kaplica Rzymskokatolicka przy ul. Ogrodowej 39 w Łodzi.