Równe traktowanie na Uniwersytecie Warszawskim
19 marca 2019

W imieniu zespołu badania „Równość na UW” ponownie serdecznie zachęcamy do udziału w ankiecie na temat równego traktowania na Uniwersytecie Warszawskim.

Zależy nam na tym, by Uniwersytet Warszawski stawał się coraz lepszym miejscem pracy i studiów. Nie uda się to jednak bez Państwa udziału.
Celem naszego badania jest poznanie doświadczeń społeczności UW – pracowników, studentów i doktorantów w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn w pracy i na studiach, oraz problemów z łączeniem pracy z życiem rodzinnym.
Państwa odpowiedzi pomogą nam stworzyć równościowy plan działań dla Uniwersytetu Warszawskiego.

Badanie jest anonimowe. Po wypełnieniu ankiety odpowiedzi zapisywane są w osobnej tabeli i nie ma możliwości połączenia ich z osobą biorącą udział w badaniu. Ponadto do zebranych danych nie ma dostępu nikt spoza wąskiego zespołu badaczy, a wyniki będą prezentowane wyłącznie w postaci zbiorczych zestawień statystycznych.

Badanie jest prowadzone przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz Specjalistkę ds. Równouprawnienia na UW w ramach projektu „Równość na UW”.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: rownouprawnienie@uw.edu.pl.

———————————————————————————————————————————————————————–

Ankieta będzie dostępna od 2019-02-13 do 2019-03-31.

Ankieta jest w pełni anonimowa.

Kliknij w ten link, aby przejść do ankiety:

    https://ankieter.mimuw.edu.pl/pl/surveys/125/?token=gIaqCdA954dyRRi3RfCjxVSKBbMA4MKY

———————————————————————————————————————————————————————–

Ankieter (https://ankieter.mimuw.edu.pl/)


Konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego-Wydział Fizyki 25.03.2019

W poniedziałek, 25.III.2019 r. o godz. 16:30 w sali 0.03 odbędzie się konwersatorium im. Jerzego Pniewskiego i Leopolda Infelda. Wydział Fizyki będzie gościć prof. Roberta Iskandera z Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu. Zaproszony wykładowca jest specjalistą m. in. w zakresie biomedycznego przetwarzania sygnału, optyki widzenia i działania ludzkiego oka, a także konstrukcji oprzyrządowania optometrycznego i okulistycznego (jest autorem kilkunastu patentów w tej dziedzinie). Przez dużą cześć swojej pracy zawodowej był związany z Queensland University of Technology w Australii. Od 2011 pracuje na Politechnice Wrocławskiej, gdzie kieruje Zespołem Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych.

Prof. Iskander wygłosi wykład zatytułowany:
„Fizyka oka ludzkiego w XXI wieku”

Przed konwersatorium, od godz. 16 nieformalne dyskusje przy kawie i ciastkach w holu przed salą 0.03.

Streszczenie wykładu:
Oko ludzkie nie jestem system statycznym, lecz skomplikowanym, dynamicznym układem optycznym, w którym obserwujemy czasowe zmiany aberracji czoła fali spowodowane mikrofluktuacjami akomodacji, pulsacją oka czy też czasowymi zmianami charakterystyk powierzchni oka (np., dynamika filmu łzowego, deformacje rogówki). Pomimo zaobserwowanej dynamiki, obecna korekcja wzroku (okulary, soczewki kontaktowe czy chirurgia refrakcyjna) jest statyczna. Dopóki nie będziemy mogli zastosować dynamicznej korekcji wzroku poza laboratoriami, dynamika optyki ludzkiego oka musi być dobrze zrozumiana, aby obiektywnie ustalić optymalną korekcję statyczną. Dlatego ważne są badania nad dynamiką aberracji frontu falowego w oku ludzkim. Z drugiej strony, warto zastanowić się, czy idealnie skorygowany układ optyczny oka, na przykład, za pomocą optyki adaptatywnej będzie najlepszym rozwiązaniem w procesie widzenia. Minęło ponad 50 lat od czasu pracy Lohmanna i Parisa, którzy badali wpływ drgań wzdłużnych (periodycznych zmian w położeniu obrazu względem ogniska) w idealnym systemie optycznym. Co ciekawe, odkryli, że zintegrowana jakość obrazu umieszczonego poza ogniskiem wzrasta w obecności wibracji rozogniskowania. Obecność takiego mechanizmu w oku była od lat spekulowana przez prelegenta. Ostatnio wykazaliśmy eksperymentalnie, że zarówno symulowana jakość obrazu siatkówkowego, jak i eksperymentalnie zmierzona ostrość wzroku poprawiają się, gdy wibracje rozogniskowania są dodawane do niemiarowego oka. Konwersatorium zakończy otwarte dyskusyjne pytanie: czy naturalnie występująca w oku mała wartość rozogniskowania przyczynia się do lepszego widzenia?


Rekrutacja na bezpłatne studia podyplomowe w Szkole Edukacji

Poloniści, matematycy, biolodzy i historycy mają szansę rozpocząć jedyne w Polsce dzienne studia podyplomowe z zakresu dydaktyki i kompetencji psychologiczno-pedagogicznych. Nauka w Szkole Edukacji jest całkowicie bezpłatna, a studenci mogą liczyć na atrakcyjne stypendium i darmowy akademik. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła.

W roku akademickim 2019/2020 Szkoła Edukacji PAFW i UW zaprasza studentów i absolwentów studiów magisterskich oraz nauczycieli na studia w ramach jednej z czterech ścieżek:
• Język polski
• Historia i WOS
• Matematyka
• Biologia z przyrodą

Formularz rekrutacyjny dostępny jest TUTAJ.
Szczegóły na temat rekrutacji znajdują się TUTAJ.

Kto może przystąpić do rekrutacji? Każdy absolwent magisterskich studiów kierunkowych: filologii polskiej, historii, matematyki lub biologii, a w przypadku dwóch ostatnich – także kierunków pokrewnych, np. fizyki, chemii, biotechnologii czy ochrony środowiska. Kandydować mogą również czynni nauczyciele ze stażem pracy do 10 lat. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 24 kwietnia. W razie wolnych miejsc możliwy jest dodatkowy nabór, warto jednak się pospieszyć, bo kandydaci z pierwszej tury mają pierwszeństwo w ubieganiu się o stypendia.

Stypendium, akademik i nie tylko
Ze względu na dzienny tryb zajęć, studiów nie da się połączyć z pracą na pełen etat. Właśnie dlatego studenci mogą liczyć na duże wsparcie – Szkoła Edukacji dysponuje pulą kilkudziesięciu stypendiów do 2000 zł miesięcznie. Osoby spoza Warszawy mają pierwszeństwo w ubieganiu się o stypendium, a także o bezpłatny pokój w akademiku UW.
Absolwenci otrzymają dyplom Uniwersytetu Warszawskiego, uprawnienia nauczycielskie i gwarantowaną ofertę pracy. Zostaną też objęci dwuletnim programem wsparcia.

SE zmienia szkołę na lepsze
Program studiów został stworzony we współpracy z ekspertami prestiżowego nowojorskiego Teachers College Uniwersytetu Columbia. „Stawiamy na praktyczne kształcenie, pokazywanie skutecznych narzędzi dydaktyczno-wychowawczych oraz kompetencje przydatne w każdym zawodzie: efektywną komunikację, zarządzanie i przywództwo w grupie, projektowanie i realizację strategii uczenia czy planowanie pracy. Nasze studia dają profesjonalne przygotowanie pedagogiczne, rozwijają zdolności liderskie i twórcze.” – tłumaczy dyrektorka Szkoły Edukacji, prof. Jolanta Sujecka-Zając.
Bezpłatne studia podyplomowe powstały dzięki współpracy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji Dobrej Edukacji. „Wierzymy w prestiż zawodu nauczyciela i wiemy, że w każdym modelu edukacji najważniejszy jest dobry pedagog. Chcemy zmieniać polską szkołę na lepsze” – mówi dyrektorka programowa Magdalena Swat-Pawlicka.

 


Mamy wielką przyjemność przedstawić Wam nową odsłonę Obozu Naukowego Chęciny 2019 – ALLCHEMIĘ! ⌬ ⌬ ⌬
To już trzecia edycja tego wspaniałego wyjazdu organizowanego przez Zarząd Samorządu Studentów Wydziału Chemii przy wsparciu Władz Dziekańskich Wydziału.
Zgodnie z tradycją kierunkiem podróży są Chęciny, w których czekać na Was będzie mnóstwo atrakcji, ale przede wszystkim wspaniali ludzie i świetna zabawa! ?
ALLCHEMIA to nie jest typowy obóz naukowy, czekać na Was będą niezwykłe warsztaty terenowe i laboratoryjne, ale pojawią się też bardziej ALLternatywne zajęcia, czyli szkolenia z umiejętności miękkich. ?‍??

Co będziemy robić?! ?‍♂️
*
*              Tego dowiecie się już wkrótce.
*
*

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
!Zapisy startują 19.03 o 20:00!

Cena to tylko 220 zł za ALL INCLUSIVE, czyli przejazd, wyżywienie, nocleg, ubezpieczenie i masa innych rzeczy.

Więcej informacji znajdziecie w wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/2504459596291006/

*Cena nie obejmuje dodatkowych atrakcji dla chętnych uczestników (informacje o wycieczkach fakultatywnych wkrótce).

Regulamin wyjazdu ALLCHEMIA Obóz Naukowy Chęciny 2019