Fałszywy czar kryminalistyki,czyli o tzw.”efekcie CSI”25.09.2018
14 września 2018

Jak laboratoria kryminalistyczne i praca techników przedstawiane w serialach telewizyjnych mają się do stanu rzeczywistego?
Wykładowcy spróbują odpowiedzieć na to pytanie i wciągnąć do rozmowy na fascynujący temat możliwości techniki kryminalistycznej w dzisiejszym świecie.

Wraz z postępem nauki coraz ciężej nadążyć za rozwojem nowoczesnych technologii. Nowinki te wykorzystywane są również przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości.
Jednocześnie od lat furorę robią książki i seriale pokazujące kulisy pracy śledczych.
Czy jednak fikcja filmowa i literacka ukazuje rzeczywiste możliwości i narzędzia którymi posługuje się Policja i Prokuratura? A także jak ta fikcja wywarła nieodwracalny wpływ na ich pracę?
Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą dwaj prelegenci: prawnik Kamil Kowalczyk i chemik Michał Dobrowolski, członkowie Towarzystwo Inicjatyw Prawnych i Kryminalistycznych Paragraf 22.

***

Kamil Kowalczyk – aplikant prokuratorski Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ukończył studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada również dyplom studiów podyplomowych z zakresu Prawa dowodowego, kryminalistyki i nauk pokrewnych, prowadzonych przez Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo interesuje się odpowiedzialnością karną w dogmatyce prawa, oraz medycyną sądową.

***

Dr Michał Dobrowolski – Adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem 24 publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Ukończył studia podyplomowe Prawo dowodowe, kryminalistyka i nauki pokrewne, prowadzone przez Centrum Nauk Sądowych UW. Jego zainteresowania i aktywność naukowa wiążą się ściśle z fizyczną chemią organiczną. Interesuje się również kryminalistyką, a w szczególności jej aspektami związanymi z chemią.

Coctail Bar Worek Kości, ul. Bagatela 10, Warszawa
25 września 2018 r., start godz. 19.00
Wstęp wolny. TYLKO DLA DOROSŁYCH. BEZ REZERWACJI MIEJSC.
Ilość miejsc ograniczona przestrzenią Worka i bezpieczeństwem Gości.

 


Oferta pracy dla lab-manager/senior technician SONATA BIS 6 NCN

Oferta zatrudnienia na specjalnym stanowisku pomocniczym typu lab-manager/senior technician w projekcie badawczym SONATA BIS 6 finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Inżynieria krystaliczna alkoholi i amin”. Kierownik projektu: dr Łukasz Dobrzycki. Termin przesyłania dokumentów upływa 27 września 2018 roku. Więcej informacji >> pdf


Oferta pracy dla doktoranta-stypendysty w projekcie SONATA BIS 6

Oferta zatrudnienia doktoranta-stypendysty w projekcie badawczym SONATA BIS 6 finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Inżynieria krystaliczna alkoholi i amin”. Kierownik projektu: dr Łukasz Dobrzycki. Termin przesyłania dokumentów upływa 27 września 2018 roku. Więcej informacji >> pdf


Metrohm Young Chemist Award 2018

Konkurs Metrohm Young Chemist Award 2018 został przeprowadzony w każdym kraju, w którym siedzibę ma firma Metrohm. Zwycięzcy polskiej edycji oprócz nagrody pieniężnej otrzymali specjalne zaproszenia na uroczystość obchodów 75-lecia firmy, podczas której mogli zaprezentować swój dorobek naukowy przed znanymi osobistościami świata nauki i przedstawicielami największych koncernów przemysłowych w Polsce. Spośród wszystkich zwycięzców krajowych konkursów zostało wyłonionych trzech laureatów, którzy zostali zaproszeni do głównej siedziby firmy Metrohm w Herisau w Szwajcarii, nie ponosząc przy tym kosztów podróży i zakwaterowania.

Powołana przez organizatora konkursu Metrohm Young Chemist Award Komisja Konkursowa, po wnikliwej analizie prac przyznała nagrody następującym uczestnikom:

I miejsce – Pan Piotr Piotrowski (promotor prof. dr hab. Jolanta Bukowska), Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii, „Detekcja jonów metodą powierzchniowo wzmocnionego rozproszenia ramanowskiego (SERS)”

II miejsce – Pan Radosław Porada, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie „Bezprzewodowy system elektrochemicznej analizy czystości wód powierzchniowych”

III miejsce – Pan Karol Pożyczka, Politechnika Warszawska „Electrochemical characterisation of lithium electrolytes”

Wyróżnienie* – Pani Kamila Morawska, Uniwersytet Łódzki „Elektroanaliza związków biologicznie czynnych”

*Nagroda wyróżnienia została ufundowana przez firmę nLab, dystrybutora aparatów Metrohm w zakresie elektrochemii.

 

Uroczyste wręczenie nagród o łącznej wartości 17 000 zł nastąpiło w dniu 13 września b.r. podczas obchodów Jubileuszu 75-lecia firmy Metrohm.

 

 

Serdecznie gratulujemy!