Rozstrzygnięcie konkursu na doktoranta NCN OPUS 13
05 czerwca 2018

Laureatem konkursu ogłoszonego 14 maja 2018 r. na stypendystę w projekcie badawczym OPUS 13 realizowanego w ramach UMO-2017/25/B/ST4/02698, którego kierownikiem jest prof. dr hab. Robert Moszyński została Pani mgr Justyna Balcerzak.

Seminarium Wydziałowe 11.06.2018

Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na SEMINARIUM WYDZIAŁOWE

11 czerwca 2018 (poniedziałek), o 14:00,
w Sali Starej Biblioteki (I piętro)

Mgr JEWGENIJ SYRYANY i dr SYLWIA TURCZYNIAK
(Laboratorium Mikroskopii i Spektroskopii Elektronowej, Centrum Badań Biologiczno – Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego)

wygłoszą wykład

„ >>Pan Bóg stworzył ciało stałe, ale diabeł jego powierzchnie << – spektroskopia fotoelektronów wzbudzanych promieniowaniem rentgenowskim (XPS) w praktyce”

Serdecznie zapraszam Pracowników, Doktorantów i Studentów Wydziału Chemii, oraz inne zainteresowane osoby.

Dr hab. Andrzej Kudelski, prof. UW

Abstrakt
Celem seminarium jest zaznajomienie słuchaczy z podstawami techniki spektroskopii fotoelektronów wzbudzanych promieniowaniem rentgenowskim oraz przekonanie, że technika ta jest unikalnym narzędziem służącym do badania zmian składu i stanu chemicznego powierzchni. Wystąpienie przybliża zarówno problematykę preparatyki oraz wymagań stawianych próbkom, które są poddawane badaniom techniką XPS, jak również możliwości i ograniczenia tejże techniki. Podczas prezentacji zasygnalizowane zostaną problemy pojawiające się podczas analizy otrzymanych wyników oraz propozycje ich rozwiązań.