Wykład z ciekawej chemii-dr Michał Wójcik 09.03.2017
02 marca 2017

Dnia 9 marca 2017 r. o godzinie 16.00 w Auli Wydziału Chemii UW, ul. Pasteura 1 odbędzie się wykład z ciekawej chemii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych dra Michała Wójcika pt.: „Chemia organiczna w nanotechnologii. Nanomedycyna i nowe materiały”.

Serdecznie zapraszamy!


Wykład PTChem-prof. dr hab. Renata Bilewicz 09.03.2017
W imieniu zarządu Oddziału Warszawskiego PTChem serdecznie zapraszamy na wykład
pt. „Ciekłokrystaliczne fazy kubiczne i kubosomy jako nośniki leków i enzymów”,
który wygłosi prof. dr hab. Renata Bilewicz.
Wykład odbędzie się w czwartek 9 marca 2017 r. o godz. 18:00,
w Gmachu Technologi Chemicznej PW, Audytorium Średnie-II piętro, ul. Koszykowa 75

 

Więcej informacji:

http://www.ptchem.waw.pl/seminaria-wykady/spotkania-czwartkowe/450-renata-bilewicz-ciekokrystaliczne-fazy-kubiczne-i-kubosomy-jako-noniki-lekow-i-enzymow.html


Dr Wiktor Lewandowski z grantem First Team FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała prawie 2 mln zł dr. Wiktorowi Lewandowskiemu na założenie zespołu badawczego.

W drugim konkursie grantowym First Team panowała duża konkurencja. Komisja konkursowa musiała ocenić 87 zgłoszonych wniosków. Ostatecznie wyłoniła 7 laureatów, którym w sumie przyznała 14 mln zł. Pieniądze mają pomóc młodym naukowcom pozostać w środowisku naukowym i zdobyć samodzielność. Fundusze będą wypłacane przez 3 lata. 2 osoby z grona zwycięzców będą prowadzić prace na Uniwersytecie Warszawskim. Granty są finansowane z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Dr Wiktor Lewandowski z Wydziału Chemii wykorzysta grant na przedsięwzięcie o nazwie „Nanomateriały o przełączalnej strukturze dla technologii optoelektronicznych”. Jego celem jest przygotowanie innowacyjnych materiałów dla technologii fotonicznych (optoelektronicznych). Badania będą prowadzone przez interdyscyplinarny, dziesięcioosobowy zespół badawczy. Udział w pracach wezmą również światowej klasy polscy i zagraniczni eksperci (m.in. z Hiszpanii i Niemiec). – Przewiduje się, że rozwój fotoniki w XXI w. będzie tak samo ważny, jak rozwój elektroniki w wieku XX. Fotonika może zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia. Aby tak się stało, niezbędne jest jednak uzyskanie nowych generacji materiałów fotonicznych pozwalających na precyzyjne i „inteligentne” sterowanie światłem. Nasz zespół będzie podejmował naukowe i inżynieryjne wyzwania z pogranicza chemii, fizyki i biologii, aby doprowadzić do przygotowania takich materiałów – mówi dr Lewandowski.

Źródło: www.uw.edu.pl, www.fnp.org.pl

Fot. FNP