25. Festiwal Nauki na Wydziale Chemii [RELACJA]

W dniach 17-26.09.2021 odbył się jubileuszowy 25. Festiwal Nauki, pod hasłem „Szczepimy Nauką”. Pomimo wciąż obowiązującej pandemii COVID pracownicy oraz doktoranci Wydziału Chemii postarali się o zorganizowanie spotkań nie tylko w formie zdalnej, ale również stacjonarnie.

W tygodniu odbywały się spotkania w formie lekcji lub warsztatów, w tym roku naszymi propozycjami były:

• Sekretne życie spinów jądrowych – dr hab. Piotr Garbacz
  • Mikroplastik morski – spojrzenie z bliska – dr Agnieszka Dąbrowska
  • Chemia 2D – dr Marcin Strawski
  • Kryminalne zagadki roztworu – analiza GC – dr Agnieszka Krogul-Sobczak
  • Plastisphere – landscapes – prezentacja wystawy i dyskusja otwarta – dr Agnieszka Dąbrowska
  • Warsztaty fizyko-chemiczne z Manufakturą Naukowców – dr Magdalena Osial
  • Refleksja nad refleksem: badanie struktury wewnętrznej kryształów metodami dyfrakcyjnymi – mgr Daniel Tchoń, dr hab. Anna Makal
  • Otrzymywanie olejku eterycznego z goździków w procesie destylacji z parą wodną – dr hab. Anna Piątek, mgr Barbara Zakrzewska, mgr Marta Zaleskaya-Hernik, mgr Damian Jagleniec, mgr Maciej Zakrzewski.

W sobotę odbyło się coroczne spotkanie „Przygody z chemią” koordynowane przez dr Agatę Kowalczyk.

Wszystkie spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. W sumie podczas całego tygodnia w zajęciach brało udział ok. 300 uczestników, choć niektórzy jedynie zdalnie.

Chciałabym serdecznie podziękować tegorocznym organizatorom spotkań Festiwalu Nauki. Jak co roku z olbrzymią pasją i oddaniem podjęli się Oni zorganizowania spotkań festiwalowych. Mimo, że wciąż w warunkach pandemii pokazali, że pasja przezwycięża najróżniejsze problemy. Mam nadzieję, że przyszłoroczna edycja Festiwalu Nauki odbędzie się już bez żadnych obostrzeń i serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do nas w przyszłym roku.

dr hab. Anna Piątek
Koordynator Festiwalu Nauki na Wydziale Chemii

W Telewizyjnym Kurierze Warszawskim została wyemitowana relacja z Festiwalu Nauki 2021 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Materiał wideo: https://warszawa.tvp.pl/56052026/25092021 (od 12:20 do 14:16)

Zachęcamy do obejrzenia!

Data publikacji: 01 października 2021