Audycja z dr hab. Anną Pawlak (Polskie Radio)

Naukowcy pracują nad stworzeniem „czapki niewidki”

Celem konsorcjum „Ensemble 3” będzie opracowanie nowych materiałów fotonicznych o bardzo ciekawych właściwościach, do zastosowań między innymi w medycynie, optoelektronice, czy telekomunikacji.

Kierownik Zakładu Materiałów Funkcjonalnych ITME dr hab. Dorota Anna Pawlak (3P), wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Marcin Kraska (L), Dziekan Wydziału Chemii UW dr hab. Andrzej Kudelski, prof. ucz. (3L), podsekretarz stanu w MNiSW prof. dr hab. Grzegorz Wrochna (1P), sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Wojciech Murdzek (3P) podczas konferencji prasowej MNiSW i Sieci Badawczej „Łukasiewicz” nt. „Centrum Doskonałości ENSEMBLE3 – inauguracja projektu”, 13 bm. w Centrum Nowych Technologii UW w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik 13.01.2020

Profesor Dorota Pawlak tworzy między innymi metamateriały, które dają możliwość „ukrywania” obiektów – czynią je niewidzialnymi (fala elektromagnetyczna może zostać zakrzywiana tak, żeby ominąć otaczany obiekt i wrócić na dotychczasowy tor). Tak skonstruowane metamateriały – peleryny, czy „czapki niewidki” mogą być wykorzystane w wojsku do ochrony okrętów podwodnych, czy wozów bojowych. Zespół profesor Doroty Pawlak pracuje także nad materiałami plazmonicznymi, które można wykorzystać w informatyce.

Konsorcjum „Ensemble 3” tworzą poza polskimi placówkami badawczymi: Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych i Uniwersytetem Warszawskim, trzy czołowe placówki europejskie: Sapienza University of Rome (Włochy), Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy) oraz Cooperative Research Center nanoGUNE Consolider (Hiszpania). Na realizację projektu polska uczona otrzymała 30 mln euro (ponad 45 mln zł w ramach programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej-Międzynarodowe Agendy Badawcze, a oprócz tego środki z konkursu Teaming for Excellence, który jest realizowany ze środków programu ramowego UE Horyzont 2020 i z MNiSz).

W Programie 1 Polskiego Radia prof. Dorota Pawlak opowiada o szczegółach badań.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania: https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2457477,Naukowcy-pracuja-nad-stworzeniem-czapki-niewidki

Źródło: www.polskieradio.pl

Data publikacji: 18 lutego 2020