Wieczór odkrywców-Polskie Radio 24-wywiad z prof. K. Woźniakiem

Ludzie nauki: krystalografia w poszukiwaniu nowych leków

– Krystalografia generalnie dotyczy badania ciała stałego. Prawie każde ciało stałe jest kryształem – mówi profesor Krzysztof Woźniak z Wydziału Chemii i Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Krzysztof Woźniak jest laureatem konkursu TEAM-TECH Core Facility Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem są badania związane z wykorzystaniem zaawansowanej, ale dostępnej już aparatury naukowo-badawczej. Profesor Woźniak stworzy dzięki uzyskanym środkom „Platformę do badań krystalograficznych oraz biofizycznych wspomagających rozwój produktów leczniczych”.

–  Dzięki badaniom krystalograficznym na świecie udokładniono strukturę ok. półtora miliona związków i wyznaczono metodami neutronograficznymi ok. pięciu, sześciu tysięcy struktur. To jest cała nasza ludzka wiedza numeryczna na temat oddziaływań molekuł atomów – opowiada prof. Krzysztof Woźniak.

Gość audycji zaznacza, że ta wiedza jest podstawą m.in. medycyny i farmacji. – Opiera się na niej cały postęp, jaki odbywa się w nauce, dlatego dla dalszego rozwoju nauki jakość tej informacji jest czymś absolutnie kluczowym – dodaje. – Chcemy stworzyć takie możliwości, które pozwolą udokładniać białka, po to, żeby przenieść ich analizę na zupełnie inny, precyzyjniejszy poziom – mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

Data publikacji: 19 grudnia 2018

Data ostatniej modyfikacji: 23 grudnia 2018